Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Mocna końcówka notowań

0
Podziel się:

Dane o produkcji przemysłowej miało dobry wpływ na indeksy w Warszawie podczas handlu w środę.

<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Otwarcie sesji za Oceanem nieco ożywiło inwestorów na polskiej giełdzie, którzy w dobrych nastrojach zakończyli sesję. Pomogły dane z amerykańskiego przemysłu.

WIG20 wzrósł o 1,27 procenta. Nie udało się wyjść nad kreskę mWIG40 (-0,52 procenta) oraz sWIG80 (-0,03 procenta).

WIG20 na tle europejskich giełd Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na Zachodzie Europy już tak dobrze nie było. Wprawdzie francuski CAC40 zyskiwał 0,52 procenta, to jednak FTSE i DAX były bardzo blisko wczorajszego zamknięcia. W USA S&P500 po słabym początku odrobił większość strat.

Dobrze wypadł za to odczyt produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych. Analitycy spodziewali się wzrostu 0,4 procenta w skali miesiąca. Ostatecznie dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 0,7 procenta miesiąc do miesiąca.

Najlepszą spółką w WIG20 pozostał deweloper GTC, którego kurs wzrósł dzisiaj 6,32 procenta. W mWIG40 świetnie poradził sobie Kopex, który skończył sesję 8,09-procentowym wzrostem. To wynik świetnych wyników producenta maszyn górniczych.

GPW: Inwestorzy nie mogą się zdecydować

Artur Nawrocki, godz. 14.52

Od południa praktycznie nic się nie dzieje. Zakres wahań WIG20 nie przekracza 8 punktów. Innymi słowy na GPW wieje nudą. Graczy nie poruszyły także dane makro zza Oceanu.

WIG20 zyskuje 0,2 procenta. Gorzej sobie radzą małe i średnie spółki wchodzące w skład indeksów mWIG40 i sWIG80 - odpowiednio -1,11 proc. i -0,66 procenta.

Zobacz kurs indeksu WIG20 na dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mieszane nastroje panują także na innych giełdach w Europie. DAX spada 0,6 procenta, CAC zniżkuje 0,1 proc., natomiast FTSE jest 0,07 procenta powyżej kursu odniesienia. Najwięcej traci parkiet w Atenach. Przed rozpoczęciem sesji w USA, kontrakty na S&P zniżkują blisko 1 procent.

Poznaliśmy dzisiaj wartość inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych. Wzrost cen wyniósł 3,5 procenta w skali roku i okazał się być nieznacznie lepszy od prognoz. Analitycy oczekiwali inflacji na poziomie 3,6 procenta.

Wśród blue chipów najlepiej sprawuje GTC, które zyskuje niemal 6 procent. Papierem, który ciąży na WIG20 jest PBG tracące ponad 5 procent. W mWIG40 rewelacją był Kopex, który w ciągu dnia rósł nawet 9 procent.

GPW: WIG20 znów lepszy od indeksów w Europie

Łukasz Pałka, godz. 11.05

Po dwóch godzinach sesji na warszawskim parkiecie indeks WIG20 jest już na plusie i zyskuje obecnie około 0,8 procenta. Nasza giełda po raz kolejny zachowuje się lepiej niż pozostałe europejskie parkiety, choć różnice nie są już tak znaczące.

Indeksy warszawskiej giełdy podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Lepszy dzień mają dzisiaj instytucje finansowe notowane w indeksie WIG20, które odrabiają wczorajsze straty. Nieznacznie spadają za to notowania KGHM, który wczoraj zyskał 5 procent, pomimo tego, że ceny miedzi w tym samym czasie spadają. Powodem było ogłoszenie gigantycznego skupu akcji własnych za nawet 3 mld zł.

Dzisiaj po raz kolejny inwestorzy będą zwracać uwagę na sytuację we Włoszech i w Grecji. W obu krajach trwa formowanie nowych rządów, które mają przeprowadzić je przez kryzys i wdrożyć reformy finansów publicznych. Od ich powodzenia zależy dalsza sytuacja na rynkach finansowych.

GPW: Kiepska sesja w Azji, słabsze otwarcie w Polsce

Łukasz Pałka, godz. 9.20

Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczyna się od spadku głównych indeksów o niecały 1 procent. Nastroje mogła zepsuć sesja w Azji.

Indeksy na azjatyckich parkietach poniosły dziś znaczące straty. Główny wskaźnik w Chinach spadał nawet o ponad 2 procent, podobnie wygląda sytuacja w Hong Kongu. Na pozostałych parkietach zniżki wynoszą niecały 1 procent.

Indeksy na azjatyckich parkietach podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najwyraźniej nie tylko inwestorzy w Europie obawiają się kłopotów Włoch, gdzie rentowność obligacji znów sięga rekordów, a sytuację stara się ratować nowy włoski premier Mario Monti.

Wśród spółek z WIG20 zdecydowana większość jest na minusach. Spadają notowania nie tylko banków, ale również spółek surowcowych. Inwestorzy realizują zyski na akcjach KGHM, które poszły wczoraj w o ponad 5 procent w górę po informacjach o rekordowym skupie akcji własnych.

GPW: Włosi dają nadzieje na odbicie. To wystarczy?

Łukasz Pałka, 15.11, g.22.46

Końcówka notowań na nowojorskiej giełdzie może mieć pozytywny wpływ na indeksy w Warszawie podczas rozpoczęcia handlu w środę.

Wszystko dlatego, że nowy włoski premier Mario Monti zapewnił we wtorek wieczorem o gotowości nowego rządu do tego, by uporać się z kryzysem w tamtejszej gospodarce. To ważna deklaracja, bo problemy Włoch oznaczają bardzo poważne kłopoty dla francuskich banków. Te bowiem mają najwięcej włoskich obligacji wśród wszystkich wierzycieli tego kraju, a sama francuska gospodarka jest drugą co do wielkości w całej strefie euro.

Dlatego też uporanie się z włoskim kryzysem wydaje się w tej chwili najważniejszym zadaniem, by uchronić rynki przed gwałtownymi spadkami. Kolejne to podporządkowanie się Grecji wymogom Komisji Europejskiej, które póki co jest niezwykle trudne ze względu na ciągłe polityczne konflikty.

Nastroje wśród inwestorów wciąż pozostają więc dość napięte, przede wszystkim na chaos związany z kolejnymi zaskakującymi informacjami napływającymi na rynek. Przykładem z wtorku mogły być wieści o tym, że agencja ratingowa Moody's obcięła ocenę dla polskiego sektora bankowego. I chociaż taka ocena zdaniem KNF jest niesprawiedliwa, to i tak wywołała popłoch wśród inwestorów.

Indeks WIG-Banki podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Obok uspokojenia sytuacji politycznej we Włoszech i w Grecji kluczowy dla trwalszych wzrostów na giełdzie wydaje się również spadek rentowności włoskich obligacji, które we wtorek znów sięgnęły rekordowego poziomu. To sygnał, że sytuacja we włoskich finansach publicznych jest bardzo poważna, a inwestorzy uznają włoskie obligacje za coraz bardziej ryzykowne.

Pozytywnym zjawiskiem na polskiej giełdzie, który może zachęcać inwestorów do kupowania akcji w tym dość niepewnym okresie, jest to, że coraz więcej spółek decyduje się na skup akcji własnych. Dotyczy to nie tylko małych spółek. We wtorek na taki krok zdecydował się nawet koncern KGHM, który zamierza skupić swoje papiery nawet za 3 miliardy złotych. Ta deklaracja spowodowała wzrost kursu spółki o ponad 5 procent i jednocześnie uchroniła WIG20 przed głębszym spadkiem podczas wtorkowej sesji.

W środowym kalendarium brakuje informacji, które mogłyby mieć znaczący wpływ na przebieg sesji. Warto zwrócić uwagę tylko na dane makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii, dotyczące m.in. stopy bezrobocia oraz inflacji, a także dane z USA na temat produkcji przemysłowej.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)