Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Mocne wzrosty na koniec miesiąca

0
Podziel się:

Ostatnia sesja tego miesiąca zdominowana będzie przez sprawozdania finansowe. Poznamy wyniki siedmiu blue chipów.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.35

Inwestorzy wracają na zakupy. Za nami dobra sesja z mocnymi wzrostami głównych indeksów. Nie pozostaliśmy w tyle za Europą, która dzisiaj również była cała zielona.

WIG20 kończy handel z prawie 2 procentowym zyskiem. Z kolei małe i średnie spółki zyskiwały dzisiaj nieco mniej, ale i tak kupujący akcje byli w zdecydowanej przewadze.

Kurs głównych indeksów na GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pretekstem do większych zakupów akcji stały się dzisiaj długo oczekiwane lepsze dane makroekonomiczne z USA. Poprawiły się zamówienia w przemyśle oraz wskaźnik Chicago PMI, co miało dla graczy zdecydowanie większe znaczenie niż jednoczesne informacje o słabszym od prognoz wzroście zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Nadzieje budzi też spodziewane rozpoczęcie przez Fed trzeciej rundy programu wykupu obligacji już pod koniec września.

Warszawska giełda nie była jedyną, która notowała wzrosty podczas ostatniej sesji w miesiącu. Na zielono kończą handel wszystkie główne parkiety w Europie, również w USA sesja na razie przebiega pod dyktando kupujących.

Bardzo mocnymi wzrostami popisały się dzisiaj aż cztery spółki notowane w indeksie WIG20. To BRE, Asseco, Getin oraz GTC. Wszystkie zyskały po ponad 5 procent. Najgorzej spisały się za to akcje PGNiG, notując spadek o ponad 3 procent. To efekt bardzo kiepskich wyników kwartalnych, które były dużym zaskoczeniem dla rynku.

GPW: Wreszcie wyraźna poprawa nastrojów

Łukasz Pałka, godz. 16.25

Chociaż dane z amerykańskiego rynku pracy nie wypadły najlepiej, to za nimi przyszły lepsze od prognoz odczyty wskaźników Chicago PMI oraz zamówień w przemyśle. Giełdy mocno w górę.

Zobacz kurs głównych indeksów na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nastroje lepsze niż w ostatnich dniach, bo wreszcie pojawiły się pozytywne dane makro. Dodatkowo kupujących wspiera nadzieja na kolejny etap programu skupu obligacji w wykonaniu amerykańskiego banku centralnego.

Najmocniejszy wzrost na warszawskiej giełdzie notuje indeks WIG20, który rośnie już ponad 2 procent i zbliża się do poziomu 2450 punktów. Mniejsze zyski notują dzisiaj małe i średnie spółki.

GPW: Dane z USA znów gorsze od prognoz

Łukasz Pałka, godz. 14.31

Informacje o zmianie zatrudnienia w USA okazały się gorsze od prognoz. Inwestorzy są jednak w dobrych nastrojach i słabsze dane niekoniecznie muszą mieć dzisiaj znaczący wpływ na notowania.

Według najnowszych danych ADP w sierpniu w amerykańskiej gospodarce przybyło 91 tysięcy miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Wynik jest gorszy od prognoz analityków, jak również od poprzedniego odczytu.

W pierwszych minutach po publikacji danych reakcje inwestorów nie są zbyt nerwowe. Indeksy w całej Europie utrzymują się na plusach, a kontrakty w USA zapowiadają otwarcie również powyżej kreski. WIG20 jest jednym z najmocniejszych wskaźników w Europie.

Główne europejskie indeksy na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dane z amerykańskiego rynku pracy mają szczególne znaczenie przed piątkową publikacją na temat stopy bezrobocia w USA.

Mocne wzrosty notuje dzisiaj większość spółek notowanych w WIG20. Negatywnie wyróżnia się tylko PGNiG. Spółka traci ponad 3 procent po publikacji kiepskich wyników finansowych.

GPW: Inwestorzy liczą na dobre dane zza Oceanu

Arkadiusz Droździel, godz. 12.45

Na niemal wszystkich parkietach w Europie przewagę wyraźną posiadają kupujący akcje. Także kontrakty terminowe w USA wskazują, że indeksy wystartują na plusach.

Również w Warszawie akcje cieszą się zainteresowaniem inwestorów. WIG20 zyskuje ponad półtora procent i tym samym znajduje się ponad 30 punktów nad poziomem 2400 punktów.

Zobacz WIG20 na żywo

Wzrost popytu na akcje należy wiązać z oczekiwaniami, że zza Oceanu napłyną lepsze niż się spodziewają dane z rynku pracy. O 14:30 opublikowany zostanie raport ADP, który pokaże o ile zmieniło się zatrudnienie poza rolnictwem w sierpniu. Analitycy prognozują, że wzrosło ono o 102 tysięcy.

Od początku sesji najlepiej radzą sobie Holdingu, wśród blue chipów akcje Bogdanki, które zyskują ponad 5 procent. Ponad 3 proc. zyskują także papiery Asseco Poland, Getin Holdingu, Kernela i Pekao SA.

GPW: WIG 20 próbuje przełamać 2400 punktów

Arkadiusz Droździel, godz. 9:45

Dobre nastroje panujące na zagranicznych rynkach akcji udzielają się również inwestorom na warszawskim parkiecie.

Najbardziej zadowoleni są posiadacze akcji warszawskich blue chipów. Indeks je grupujący zyskuje około pół procent i nieznacznie wyszedł ponad poziom 2400 punktów. Zyskują także małe i średnie spółki.

Wzrosty na giełdzie w Warszawie są w dużym stopniu efektem przewagi kupujących akcje na parkietach zagranicznych. W Azji wszystkie główne indeksy zakończyły dzień na plusach, a w Europie tylko w Moskwie i Atenach przeważają sprzedający akcje. Szczególnie niezadowoleni mogą być w Grecji, gdzie indeks traci niemal 5 procent.

GPW: Przychody, wyniki i zyski - ostatni dzień raportów

Artur Nawrocki, godz. 6:14

Dzisiaj mamy prawdziwą ucztę dla zwolenników analizy fundamentalnej. Gracze Ci, bowiem dostaną wiele informacji zarówno ze strony spółek, jak informacji makroekonomicznych.

Zbliża się _ deadline _ publikacji sprawozdań finansowych. W związku z tym aż siedem spółek z WIG20 udostępni swoje wyniki za pierwsze półrocze 2011. Wśród nich znajdą się: Bogdanka, Cez, Bank Handlowy, KGHM, PGE, PGNiG i PKO BP. Warto również zwrócić uwagę na JSW, które do dziś budzi wiele kontrowersji, w szczególności wśród mniejszych inwestorów.

Raczej umiarkowanym pozytywem będzie zakończenie notowań za Oceanem. S&P500 zamknął się na poziomie 0,24-procentowym wzrostem, aczkolwiek w w czasie sesji szeroki indeks dwa razy znajdował się pod kreską.

Zobacz przebieg sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Amerykańskim graczom spodobał się protokół z posiedzenia władz monetarnych. Dowiedzieli się, że oficjele FEDu chcieli, użyć narzędzi stymulujących gospodarkę już w sierpniu - raport potwierdził plotki krążące na Wall Street.

Nie powinno to pozostać bez wpływu na polską giełdę, która od dwóch dni całkiem nieźle sobie radzi. Powodem są coraz lepsze wyniki finansowe spółek oraz sytuacja techniczna. Dwa dni temu indeks WIG20 wybił się górą z formacji trójkąta, co mogło zachęcić krótkoterminowych graczy do kupna akcji.

Zachowanie indeksu WIG20 w sierpniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W ostatnim czasie przygasł temat kryzysu w Europie. Zagrożenie eskalacją kryzysu zadłużeniowego strefy euro jest jednak nadal aktualne. Bardzo niepokojącym faktem jest beztroskie zachowanie rządu włoskiego, który zrezygnował z wielu niepopularnych decyzji z planu uzdrowienia ich finansów publicznych, m. in. podatku dla najbogatszych. Przypomnijmy, że Włochy mają dług publiczny na poziomie 120 procent PKB.

Porównaj wykresy:
Sprawdź aktualne notowania EURPLN
Ostatni dzień sierpnia będzie obfitować w dane makroekonomiczne. Z samego rana spadną dane o sprzedaży detaliczne naszego największego partnera handlowego - Niemiec. Nieco później poznamy stopę bezrobocie - zarówno w Niemczech, jak i strefie euro. W przypadku Eurolandu opublikowany będzie wskaźnik inflacji HICP (z ang._ Harmonized Indices of Consumer Prices _).

Po południu czeka nas szereg informacji z USA oraz dane o PKB w Kanadzie. W Stanach Zjednoczonych ważniejszą informacją będzie raport z rynku pracy ADP. Oprócz niego opublikowane będą: indeks Chicago PMI, zamówienia na dobra trwałego użytku, zamówienia w przemyśle oraz tygodniową zmianę zapasów paliw.

giełda
dziś w money
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)