Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Mocny spadek kursu KGHM. WIG20 znów poniżej 2.450 punktów

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiegła sesja na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Ostatnia część sesji na warszawskim parkiecie przyniosła wyraźniejszą przecenę indeksu WIG20. W rezultacie stracił on 1 procent i znalazł się minimalnie poniżej poziomu 2.450 punktów.

Wskaźnik blue chipów pociągnęły w dół m.in. notowania koncernu miedziowego KGHM. Wartość jego akcji po dzisiejszej sesji spadła ostatecznie o prawie 3,5 procent, co miało z kolei związek z przeceną na rynku miedzi. Również w przypadku pozostałych spółek z WIG20 większość inwestorów decydowała się dzisiaj na sprzedawanie akcji.

Główny indeksy GPW podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na nowojorskim parkiecie mamy obecnie do czynienia z niewielką przeceną głównych indeksów. Najważniejsze dziś dane z rynku pracy USA okazały się nieco słabsze od prognoz: liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu ukształtowała się na poziomie 326 tysięcy wobec prognoz wynoszących 317 tysięcy.

Europejski Bank Centralny nie zmienił dzisiaj poziomu stóp procentowych, co było szeroko oczekiwane przez inwestorów. Co jednak ciekawe, szef EBC Mario Draghi podczas konferencji prasowej zapowiedział, że EBC rozważa kroki, które miałyby na celu dalsze wspieranie gospodarki strefy euro.

GPW: Mario Draghi nie zachęcił inwestorów do kupowania akcji

Łukasz Pałka, godz. 15.45

Handel na nowojorskiej giełdzie rozpoczął się od niewielkiej zmiany wartości głównych indeksów. Inwestorzy poznali już najważniejsze dzisiaj informacje z rynków.

Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA okazała się nieco wyższa od prognoz. Według opublikowanych dzisiaj informacji w ubiegłym tygodniu do urzędów pracy zgłosiło się po raz pierwszy 326 tysięcy osób wobec oczekiwań na poziomie 317 tysięcy. Dane nie miały jednak większego wpływu na nastroje wśród inwestorów obecnych na Wall Street i handel rozpoczyna się tam od symbolicznego wzrostu indeksów.

Z kolei w Europie najważniejsze wieści napłynęły po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. EBC na razie pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, ale jednocześnie Mario Draghi podczas konferencji prasowej powiedział, że nie wyklucza dalszych działań banku, które miałyby służyć poprawie sytuacji gospodarczej w strefie euro.

Na polskiej giełdzie nie widać w ostatnich godzinach zmiany nastrojów. WIG20 jest na wyraźnym minusie i zachowuje się słabo w porównaniu do głównych indeksów w Europie Zachodniej.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W WIG20 słabo spisują się dzisiaj notowania koncernu KGHM, które idą w dół o prawie 3 procent. Tymczasem tylko Asseco Poland i LPP wyraźniej zyskują, po około 1 procent.

PMI poniżej oczekiwań, ale giełdy nie reagują. GPW w ogonie Europy

Maciej Rynkiewicz, godz. 13.00

Publikacja nieco gorszych od oczekiwań indeksów PMI w strefie euro to do tej pory najważniejsze wydarzenie na rynkach.

Wskaźnik Markit dla sektora usług strefy euro spadł nieznacznie do 52,2 punktu wobec 52,6 pkt. wcześniej. Gorzej było też w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a pozytywnym zaskoczeniem okazała się być Francja - usługowy PMI wzrósł z 47,2 do 51,5 punktu i jest to najwyższy odczyt od stycznia 2012 roku.

Dane przeszły jednak bez większego echa na rynkach. Najważniejsze indeksy w Europie wciąż balansują w pobliżu wczorajszych zamknięć - niemiecki DAX traci symboliczne 0,08 proc., podobnie zachowują się FTSE100 i CAC40. Dużo lepiej wygląda sytuacja w Hiszpanii i Włoszech - tamtejsze giełdy zyskują od pół do procenta. Mocno rosną też oprocentowania obligacji.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie

Poniżej oczekiwań radzi sobie krajowy rynek akcji - indeks WIG20 dwie godziny po starcie notowań zaczął spadać i obecnie traci około 0,6 procent. Więcej niż dwa procent tracą PGNiG oraz KGHM, niewiele mniej Pekao. Wciąż dobre nastroje utrzymują się wśród posiadaczy mBanku. Obroty na całym rynku dobijają do 300 milionów złotych.

Rynki w oczekiwaniu na decyzję EBC

Maciej Rynkiewicz, godzina 9:10

Po dobrych sesjach na Wall Street i w Azji, najważniejsze indeksy w Europie startują w pobliżu wczorajszych zamknięć. Tematem dnia jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro.

Od symbolicznych zmian 0,03 i 0,04 proc. rozpoczynają też indeks WIG20 i WIG30. Od początku najlepiej radzą sobie papiery Kernela i BRE, po drugiej stronie rynku są teraz Pekao i Bogdanka.

Indeks WIG20 startuje w pobliżu kreski

W najbliższych godzinach skala zmian na rynkach Starego Kontynentu najpewniej będzie niewielka, bowiem inwestorzy oczekują na dzisiejsze posiedzenie i konferencję EBC. Scenariusz bazowy zakłada, że Rada nie zmieni stóp procentowych. Gdyby jednak bank centralny zdecydował się w jakikolwiek sposób zareagować na spadające wskaźniki inflacyjne, giełdy prawdopodobnie zareagują mocnymi wzrostami.

Inwestorzy oczekują na pojawiające się właśnie dane PMI z europejskiego sektora usług. Publikacje wskaźników dla najważniejszych gospodarek zaplanowane są na godzinę 10. W nocy pojawiły się za to zgodne z oczekiwaniami PMI z Chin - wskaźnik HSBC wzrósł do 51,9 z 51 punktów, zaś CFLP nieznacznie do 54,5 z 55 punktów.

GPW: Co powie Mario Draghi? EBC w centrum uwagi i nie tylko

Przemysław Ławrowski, godzina 22:15, 2 kwietnia

Indeks WIG20 stoi przed szansą dobrnięcia do poziomu 2500 punktów. Nie będzie to jednak takie proste, gdyż na czwartek zaplanowana jest konferencja po posiedzeniu EBC. Dane te, to nie jedyne publikacje zaplanowane na przedostatnią sesję tego tygodnia. Pojawią się również odczyty indeksów PMI dla sektora usług, które są kontynuacją wtorkowych danych.

WIG20 w środę zaliczył czwartą z rzędu wzrostową sesję. Wynik na dwie godziny przed końcem handlu nie był jednak przesądzony, gdyż WIG20 przez większą cześć sesji znajdował się blisko poziomu wtorkowego zamknięcia raz po raz zyskując i ponosząc stratę. Dopiero w ostatniej godzinie udało mu się urosnąć. Zdołał on wzbić się do poziomu 2473 punktów, czyli o 0,43 procent więcej w stosunku do zakończenia wcześniejszej sesji.

Mniej pod względem wahań notowań działo się w Europie zachodniej. Indeksy CAC, DAX i FTSE100 znajdowały się przez całą sesję na około 0,2-procentowych wzrostach. Podobnie sprawy miały się w Stanach Zjednoczonych. Skala zmian wartości indeksów również była podobna do tych z czołowych giełd europejskich.

WIG20 odrobił już znaczącą część straty wynikającej z kryzysu na Ukrainie. Duży wzrost można było zaobserwować w ubiegłym tygodniu (+4,26 procent). Pod koniec lutego indeks miał wartość maksymalną na poziomie 2526 punktów. Indeks krajowych blue chipów stanie przed szansą pokonania w ciągu najbliższego tygodnia poziomu 2500 punktów. Jutro natomiast indeksy w Europie będą pod wpływem informacji z Europejskiego Banku Centralnego.

Notowania indeksu WIG20 od 25 lutego 2014 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

O kolejnych krokach luzowania polityki monetarnej w strefie euro mówi się od jakiegoś czasu. Problemem jest fakt, że stopa procentowa jest już na rekordowo niskim poziomie i jej dalsza obniżka skutkowałaby osiągnięciem poziomu równego zero. Powodem rozważań na temat dalszego rozluźniania strategii EBC jest wciąż niska inflacja w strefie euro oraz niezadowalający poziom wzrostu gospodarczego. Zgodnie z opublikowanymi w środę danymi, w czwartym kwartale PKB strefy euro urosło o pół procent rok do roku.

Prawdopodobnie kluczowe decyzje na kończącym się w czwartek posiedzeniu nie zapadną, ale możemy usłyszeć zapowiedź jakiejś innej formy luzowania monetarnego niż stopy procentowe. To co powie Mario Draghi będzie miało kluczowe znaczenie przede wszystkim dla kursu EUR/USD. Rynek giełdowy do momentu publikacji będzie zachowywał się dość neutralnie chyba, że wyjątkowo zaskakujące będą przedpołudniowe dane. Decyzja EBC pojawi się około 13:45, a konferencja po posiedzeniu zostanie rozpoczęta o 16:00.

Z danych pochodzących ze strefy euro poznamy również odczyt sprzedaży detalicznej za luty. Po wtorkowych publikacjach dotyczących nastrojów wśród przedsiębiorstw z sektora przemysłowego czas na firmy usługowe. W czwartek opublikowany zostanie zestaw indeksów PMI dla przedsiębiorstw z sektora usług dla krajów europejskich, Chin, Australii oraz USA. W części z wymienionych, wskaźniki te noszą nieco inną nazwę. W USA jest to indeks ISM dla usług. Według prognoz wszystkie z nich mają mieć poziom wyższy niż 50 punktów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)