Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW może kontynuować marsz na północ

0
Podziel się:

Poniedziałkowa sesja na GPW powinna rozpocząć się na poziomach zbliżonych do piątkowego zamknięcia. Jest natomiast prawdopodobne, że zakończy się ona wzrostami.

GPW może kontynuować marsz na północ

Podstawy do tego, optymistycznego spojrzenia na polski rynek akcji dają zeszłotygodniowe wydarzenia na giełdzie. W zasadzie to nie wydarzenia, ale cały festiwal demonstracji siły byków. Tak bowiem należy traktować tygodniowy wzrost indeksu WIG20 o 7,6 proc., w sytuacji gdy DAX spadł o 4,6 proc., a S&P500 stracił 7 proc. ustanawiając nowe minimum bessy.

Fakt, że warszawska giełda idzie pod prąd tendencją na czołowych światowych parkietach robi ogromne wrażenie. Takie zachowanie może nasuwać porównanie z chińską giełdą, która od początku listopada systematycznie rośnie. Jakkolwiek skala wzrostów i moment ich wystąpienia są różne, to jednak przykład Chin pokazuje, że niektóre rynki mogą przez pewien czas poruszać się wbrew powszechnym trendom.

Zeszłotygodniowe wzrosty nie tylko robią wrażenie, ale również w istotny sposób poprawiają klimat wokół rynku akcji. Jeżeli przyjąć, że amerykański rynek akcji, który wciąż pozostaje rynkiem numer jeden na świecie, w ciągu 1-2 tygodnia znajdzie nowy średnioterminowy dołek (indeks S&P500 od szczytu z początku stycznia spadł o około 27 proc.), to ewentualna poprawa klimatu inwestycyjnego na świecie, ma szanse stać się nowym, istotnym impulsem wzrostowym dla GPW. Tym samym scenariusz zakładający powrót indeksu WIG20 w okolice 1900 pkt. na wiosnę, a więc wzrost o prawie 29 proc., jest realny.

Poprawę nastrojów na warszawskiej giełdzie widać doskonale na wykresie dziennym WIG20. Zamknięcie luki bessy z 17 lutego br., naruszenie lokalnego dołka z 3 lutego, jak również utworzenie na wykresie tygodniowym formacji objęcia hossy, stanowi zapowiedź ruchu ku 1630 pkt. Tam opór tworzy linia poprowadzona po szczytach z września 2008 roku i stycznia 2009 roku. Ewentualne wybicie powyżej 1630 pkt., co będzie wymagać znaczącej poprawy sytuacji na światowych giełdach, otworzy drogę do 1920,44 pkt. ( szczytu z 6 stycznia br.).

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)