Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Niemal półtora miliarda obrotu, ale indeksy w dół

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiega sesja na światowych giełdach.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Nie udało się kupującym na GPW utrzymać wzrostów z pierwszej części notowań. Indeks WIG20, przy relatywnie dużych obrotach na całym rynku, zyskał zaledwie 0,1 procent. Podobnie kończy się sesja w Europie, jednak zachodnie indeksy zaczynały sporo poniżej kreski.

Wśród największych rozczarowały PGNiG i Lotos, tracąc odpowiednio ponad 3 i 4 procent po publikacji wyników za czwarty kwartał 2013 roku. Najwięcej - bo aż 6,6 proc. stracił ukraiński Kernel.

Sesja nie była udana również dla posiadaczy mniejszych spółek. Choć wzrosty szerszych indeksów w ciągu dnia były mniejsze, to dzień zakończył się stratą. Indeksy mWIG40 i sWIG80 kończą odpowiednio na 0,91 i 0,04-proc. minusach. Całkiem spore były obroty, które na zamknięciu wzrosły do 1,4 miliarda złotych.

Pogorszenie nastrojów na GPW przy dużych obrotach

W przypadku mWIG40 trzy spółki spadły o więcej niż 4 procent i aż dziewięć spółek więcej niż 2 procent. Najmocniej z tej grupy straciła Emperia, po publikacji rekomendacji sprzedaj od Erste i ceny docelowej 60 zł. Za akcję spółki na zamknięciu trzeba zapłacić niewiele ponad 65 zł.

Sesja w Europie - po nieco gorszym starcie niż na GPW, kończy się na remis ze wskazaniem na kupujących. Około 0,5 proc. traci brytyjski FTSE100, francuski CAC40 zamyka się w pobliżu kreski, 0,3 proc. pomniejsza się niemiecki DAX. Lepiej było w Hiszpanii i Włoszech - tamtejsze grupy spółek zyskują w granicach procenta.

Wciąż w pobliżu kreski balansują najważniejsze indeksy przy Wall Street i to mimo publikacji kiepskiego raportu ADP. Inwestorzy w USA czekają teraz na Beżową Księgę, która ujrzy światło dzienne około godziny 20 naszego czasu.

GPW: Spadek nastrojów przy rosnących obrotach. Jak zaczyna Wall Street?

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:40

Pogorszenie nastrojów na GPW oraz rosnąca siła kupujących na pozostałych giełdach Europy to obraz dzisiejszej sesji. Od niewielkiej zmian indeksów zaczyna się handel na Wall Street.

Sprzedający na rynku akcji w Warszawie skasowali całą zwyżkę indeksu WIG20. Grupa polskich blue chips liczy 2444 punkty, czyli właściwie bez zmian w odniesieniu do wczorajszego zamknięcia. Kolor czerwony pojawił się już w przypadku szerszych indeksów. Warto zwrócić uwagę na obroty, które już teraz dobijają do miliarda złotych. Handel przyspieszył przy spadających indeksach, co jest nie najlepszym prognostykiem na końcówkę sesji.

Pogorszenie nastrojów na GPW

Nieco lepsze nastroje zagościły za to wśród inwestorów na zachodnich rynkach akcji. Niemiecki DAX co prawda wciąż traci około 0,3 proc., ale odbiły rynki we Francji, Włoszech i Hiszpanii, dzięki czemu średnia strata europejskich indeksów wynosi już symboliczne 0,1 proc.

Od niewielkich wzrostów rozpoczyna się handel za Oceanem. Tematem dnia dla tamtejszych inwestorów jest dzisiejszy raport ADP. Instytucja podała, że zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o 139 tysięcy, czyli dużo gorzej od oczekiwań - rynek liczył wynik na poziomie 160 tysięcy. Warto też dodać, że ADP zrewidowała odczyt za styczeń - ze 175 do 127 tysięcy. Indeksy na Wall Street nieśmiało rosną, bowiem dane będą kolejnym argumentem dla zwolenników dalszego luzowania polityki monetarnej przez Fed.

WIG20 wyróżnia się na tle europejskich indeksów

Przemysław Ławrowski, godzina 13:15

GPW w przeciwieństwie do indeksów giełd Europy zachodniej radzi sobie całkiem dobrze. Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a sprzedaż detaliczna w strefie euro zaskoczyła pozytywnie.

WIG20 cały czas znajduje się na plusie. Jego wartość przekroczyła już 2450 punktów. Przecena spółek Lotos i PGNiG nieco się zmniejszyła w stosunku do tego, co widzieliśmy na początku sesji. Inwestorzy najwyraźniej nieco ochłonęli po dzisiejszych wynikach. Do poziomu wczorajszego zamknięcia spadł mWIG40, a sWIG80 rośnie o około 0,8 procent.

Znajdująca się w indeksie średnich spółek Ciech zyskuje dziś około 1 procent. Co ciekawe wzrost jest obecny mimo że KI Chemistry, spółka zależna Kulczyk Investments złożyła dziś wezwanie na akcje spółki z ceną 29,5 złotych, która jest niższa od aktualnej wyceny rynkowej.

Dziś swoją decyzję podała RPP. Stopy procentowe pozostały na nie zmienionym poziomie. Decyzja nie jest zaskoczeniem. O godzinie 16-tej odbędzie się konferencja po dwudniowym posiedzeniu rady.

Zobacz, jak przebiega sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najważniejsze indeksy w zachodniej Europie znajdują się dziś na minusie. Najwięcej traci FTSE100. Z tamtejszej gospodarki poznaliśmy dziś wynik wskaźnika PMI dla usług, który był nieznacznie lepszy od oczekiwań. Wśród zbiorczych danych dla całej strefy euro należy wymienić rewizję PKB za czwarty kwartał oraz sprzedaż detaliczną w styczniu (wynik: 1,3 procent rok do roku; prognoza -0,4 procent).

Spowolnienie tempa wzrostu na GPW. Niepewność wróciła?

Przemysław Ławrowski, godz. 10:08

Tempo odreagowania wydarzeń na Ukrainie nieco spowolniło. Wśród dużych spółek najwięcej tracą Lotos i PGNiG, które opublikowały dziś swoje wyniki. Nastroje w europejskich usługach nadal są całkiem dobre, a stopy procentowe NBP prawdopodobnie pozostaną bez zmian.

GPW znajduje się dziś na niewielkich plusach. Wzrosty oscylują około 0,5 procent.Dziś swoje wyniki za czwarty kwartał podały dwie spółki z indeksu WIG20: Lotos i PGNiG. Obie zanotowały stratę netto. Rynek nie spodziewał się takiego rozwoju sytuacji. Wymienione firmy zajmują aktualnie_ na szarym końcu _ wśród blue chipów. Strata PGNiG przekracza 3 procent.

Wydarzeniem z polskiego rynku, na które należy zwrócić uwagę, jest decyzja w sprawie stóp procentowych NBP. Przełomu prawdopodobnie nie będzie i stopy zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Europie zachodniej widać niewielką stratę. Nastroje w przedsiębiorstwach usługowych cały czas są dość dobre. Wynik to 52,6 punkty względem prognozowanych 51,7 punktów.

CAC oraz DAX tracą około 0,2 procent. Dziś opublikowane zostały indeksy nastrojów dla sektora usług z tamtejszych gospodarek. W obu przypadkach wyniki były nieco lepsze od oczekiwań. Mniejszy spadek notuje FTSE100. Indeks PMI dla tamtejszych usług zostanie także dziś opublikowany. Rynek spodziewa się poziomu 58 punktów.

Rynki akcji mocno rozchwiane. WIG20 ma sporo do nadrobienia

Damian Słomski, 5 marzec, godz. 22:30

Nerwowość na rynkach finansowych jest bardzo duża i taka sytuacja będzie towarzyszyć inwestorom jeszcze przez długi czas. Podwyższona zmienność daje potencjalnie duże możliwości zarobku. Bardzo udana sesja na Wall Street, gdzie obserwowaliśmy nowe szczyty, daje pretekst do kontynuacji odrabiania strat również w środę. Trzeba jednak mieć rękę na pulsie w przypadku rozwoju sytuacji na Ukrainie. Dodatkowo przed nami sporo bardzo istotnych publikacji wskaźników gospodarczych.

Widmo wojny rosyjsko-ukraińskiej jest obecnie nieco mniej prawdopodobne niż jeszcze na samym początku tygodnia. Znacznie łagodniejszy ton Putina oraz wycofanie wojsk do baz dało we wtorek odetchnąć z ulgą rynkom akcji. Tym samym część strat z poniedziałku zostało odrobionych.

W przypadku indeksu największych spółek z GPW, szybki powrót w okolice 2550 punktów jest wciąż odległym scenariuszem.

Notowania WIG20 z ostatnich sześciu sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Odrobić straty i to z nawiązką udało się za to na Wall Street. Indeks S&P500 poszybował na kolejne historycznie rekordowe poziomy. Nie słabnący popyt na akcje za Oceanem daje nadzieję na kontynuację dobrych nastrojów w Europie.

Dalsze odrabianie strat jest możliwe tylko przy spełnieniu dwóch podstawowych warunków. Przede wszystkim zaostrzeniu nie może ulec sytuacja na Ukrainie. Tymczasowo sprawa wydaje się być stabilna. Prezydent Rosji oznajmił na konferencji prasowej, że nie ma potrzeby użycia sił zbrojnych na Ukrainie, ale jednocześnie zastrzegł, że Rosja ma taką opcję. Na to inwestorzy powinni być szczególnie wyczuleni.

Dodatkowym źródłem niepewności będą środowe liczne publikacje danych makroekonomicznych. Mowa m.in. o sprzedaży detalicznej i dynamice PKB w strefie euro. Oprócz tego poznamy całą serię odczytów wskaźników PMI dla sektora usługowego największych gospodarek. Prognozy wzrostu lub spadku wartości wskaźnika są różne dla poszczególnych krajów. Dla strefy euro ogółem powinniśmy być świadkami minimalnie lepszego odczytu porównując miesiąc do miesiąca.

Warto pamiętać też o kończącym się w środę posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, choć za wiele po samej decyzji w sprawie stóp procentowych jak i po komunikacie prezesa Marka Belki nie należy oczekiwać. Rynkowe oczekiwania są jednoznaczne. Dotychczasowa polityka pieniężna banku będzie prowadzona co najmniej do połowy 2014 roku.

W drugiej części sesji uwaga giełdowych graczy skupi się na Ameryce, gdzie warto przypomnieć, we wtorek główne indeksy zyskały wyraźnie ponad procent.

Zmiany wartości głównych indeksów z Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W centrum uwagi będą dane z rynku pracy. Zdaniem analityków, z raportu ADP napłynie mało optymistyczna informacja o tym, że liczba nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym poza rolnictwem zmieniła się o zaledwie 155 tysięcy, wobec poprzednich 175 tysięcy. Będzie to wstęp do oficjalnych piątkowych danych Bureau of Labor Statistics. Oprócz tego, podobnie jak w Europie, poznamy nastroje menedżerów (ISM dla usług). Wieczorem natomiast światło dzienne ujrzy najnowszy raport, dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej USA oraz prognoz odnośnie najbliższych decyzji FED, czyli tzw. Beżowa Księga.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)