Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW odporna na przecenę

0
Podziel się:

Mimo wyprzedaży akcji największych parkietach na świecie inwestorzy w Warszawie cały czas kontrolowali sytuację na rynku, nie dopuszczając do mocnej przeceny.

GPW odporna na przecenę

Mimo wyprzedaży akcji największych parkietach na świecie, inwestorzy w Warszawie cały czas kontrolowali sytuację na rynku, nie dopuszczając do silnej przeceny.

Cała sesję warszawski parkiet zachowywał się względnie stabilnie. Jedynie indeks blue chipów zaliczał zasłużoną korektę po wcześniejszych dynamicznych wzrostach. Pojawiają się kolejne sygnały na rynku, że ruch wzrostowy zapoczątkowany na wczorajszej sesji może przybrać bardzo okazały kształt trendu zwyżkowego. Wśród indeksów sektorowych ponownie przodował sektor budownictwa. Do najsłabszych można zaliczyć WIG Deweloperzy i WIG Spożywczy.

Aktywność krajowych inwestorów należała do umiarkowanych. Obrót na szerokim rynku nie przekroczył 900 mln zł. Około 84 procent tej wielkości przypadło na największe spółki. Do najpłynniejszych należy zaliczyć PKOBP i KGHM, czyli ten sam zestaw co na wczorajszych notowaniach. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że wobec wcześniejszych przecen na rynku, w szczególności od IV kwartału ubiegłego roku, aktywność uczestników na rynku lepiej jest mierzyć wolumenem, gdyż ten jest bardziej wiarygodnym wobec tak znacznej zmiany kursów rynkowych.

W centrum dzisiejszej uwagi znalazły się decyzje banków centralnych w Europie, które zgodnie głęboko zredukowały koszt pieniądza.

Jako pierwszy standardowo komunikat podał Bank Anglii, który zdecydował obniżyć główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do poziomu 0,5 procent. Decyzja okazała się zgodna z wcześniejszymi oczekiwaniami inwestorów, dlatego reakcja rynku była raczej symboliczna i wliczona w cenę długu. 45 minut później poznaliśmy komunikat Europejskiego Banku Centralnego, który zredukował oprocentowanie podobnie o 50 punktów bazowych, a główna stopa procentowa wynosi obecnie 1,5 procent. Ta decyzja także okazała się zgodna ze wskazaniami ankietowanych analityków, zatem nie budziła większych emocji.

Ciekawsze informacje podał BoE, który zdecydował się także na skup aktywów z rynku za kwotę 75 miliardów funtów, co ma pobudzić płynność sektora i dostępność kredytów dla gospodarki realnej. Powyższe kroki strategicznych banków centralnych w Europie są wskazówką dla NBP i RPP, w którym kierunku zmierzamy. Głos zabrał Sławomir Skrzypek, który zakomunikował, że pojawiła się nowa przestrzeń do kolejnych obniżek krajowych stóp procentowych.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)