Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Kubiak
|

GPW: Optymizm przez FED

0
Podziel się:

Pierwsza listopadowa sesja w Warszawie nie przyniosła zbyt wielu emocji, a optymizm, jaki udzielił się naszym graczom, wywołały dobre nastroje zyskujące w trakcie dnia coraz większą przewagę na zachodnioeuropejskich parkietach.

Dobry klimat inwestycyjny towarzyszył notowaniom przed jutrzejszym posiedzeniem amerykańskiego komitetu FOMC, który ma szansę, zdaniem analityków, realnie wpłynąć na koniunkturę w nieco dłuższym horyzoncie, po tym jak zajmie stanowisko w sprawie polityki pieniężnej w USA i ewentualnych działań stymulujących gospodarkę. Umiarkowanie dobre nastroje mogą świadczyć o tym, że oczekiwanie rynków idzie w kierunku wsparcia gospodarki, czyli podtrzymania dotychczasowej polityki taniego i dostępnego dolara.

Utrzymywane przez całe notowania nieco ponad-pół-procentowe wzrosty głównych indeksów wprowadziły na rynek marazm, którego nie mogły zmienić zbliżone do oczekiwań dane ze strefy euro. Druga połowa sesji dzięki zleceniom koszykowym skutecznie podbiła wycenę WIG20, który zyskiwał nawet niemal półtora procent. Ostatecznie jednak tylko WIG po wzroście o 0,75 procent, zdołał się zakończyć dzień na nowym tegorocznym maksimum. Finisz WIG20 przypadł 1,05 procent wyżej niż w piątek, czemu towarzyszył umiarkowany obrót, który na całym rynku wyniósł 1,7 miliarda złotych.

Dobry klimat najbardziej, co nie stanowi zaskoczenia, sprzyjał akcjom KGHM, podciągniętymi lepszym zachowaniem cen surowca. Po zaskakująco dobrych wynikach kwartalnych w centrum zainteresowania popytu pozostaje PKNOrlen, który prognozuje w czwartym kwartale wzrost marży rafineryjnej i dyferencjału, rozważając jednocześnie akwizycje sieci stacji paliw. W gronie liderów dzisiejszej skromnej zwyżki znalazły się również akcje PKO BP Lotosu, TVN i Asseco Polska, na którego akcje w ramach prawa poboru kończyły się dzisiaj zapisy.

Uwagę należy zwrócić również na znajdujący się często w cieniu BRE Bank, którego kurs poprawia właśnie swoje dwuletnie maksima. W słabszej części WIG20 znalazły się m.in. akcje PGE, z których kolejną paczką do sprzedaży Skarb Państwa może się pojawić już w najbliższych miesiącach. Po osiągnięciu w ubiegłym tygodniu półrocznego maksimum przez kurs PGNiG tym razem akcje spółki lekko korygowały w trakcie sesji zwyżkę, pozostawiając jednak pozytywną wymowę wykresu na koniec notowań. Z kolei kolejny dzień słabł kurs PBG, który znalazł się na trzymiesięcznym minimum, co może być związane z obawami inwestorów co do wyników kwartalnych spółki.

W gronie spółek o mniejszej kapitalizacji uwagę zwróciły wyraźnie zyskujące na tle średniej rynkowej m.in. akcje Impexmetalu, Jago oraz Skotanu. Na wieść o wejściu do akcjonariatu istotnego inwestora instytucjonalnego, jakim jest jeden z czołowych OFE, ponad cztery procent rósł kurs ABC Data, wspinając się tym samym na swoje nowe historyczne maksima. Pozytywnie, po ubiegłotygodniowym zatwierdzeniu przez RN Polic programu restrukturyzacji, zachował się dziś kurs spółki, notując 5 procent wzrostu przy wyższym obrocie. Silną przecenę kontynuują akcje odzieżowego Monnari, gdzie inwestorzy wciąż realizują zyski po sierpniowo-wrześniowym rajdzie. Kurs dotarł obecnie do ostatniego zniesienia całej tej fali
wzrostowej, co stwarza realne szanse na odreagowanie. Po słabym wyniku kwartalnym trzyprocentowej przecenie uległy akcje Mostostalu Płock.

Udany początek miesiąca w wykonaniu warszawskiego parkietu nie powinien uśpić czujności posiadaczy akcji, którzy najpewniej w czwartek po interpretacji środowego komunikatu amerykańskich władz monetarnych mogą odczuć wzrost zmienności rynków finansowych. Przejawiające się w niemal wszystkich komentarzach oczekiwania, że środowe wydarzenia w USA odmienią obraz rynku, nie muszą się jednak potwierdzić. Chwilowy wzrost aktywności i towarzyszący mu impuls może być ponownie krótkotrwałą przerwą w trwającej spokojnej wspinaczce światowych indeksów. Większość, oczekująca przełomu, czy też ­będąc- bardziej dokładnym -korekty, może znów, jak to na rynku bywa, nie mieć racji.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)