Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Ostatecznie na plusie

0
Podziel się:

Na rynku akcji inwestorzy nie mogli zdecydować się w jakim kierunku mają podążać. Mieliśmy, wiec festiwal wielkiego niezdecydowania.

GPW: Ostatecznie na plusie

Marek Knitter, godz. 16:35

Na rynku akcji inwestorzy nie mogli zdecydować się w jakim kierunku mają podążać. Mieliśmy, wiec festiwal wielkiego _ niezdecydowania _.

Ostatecznie indeks WIG20, po pełnej wrażeń sesji, zyskał 0,42 procent. Również nad kreską znalazły się średnie i małe spółki, które zwyżkowały o 0,24 i 0,14 procent.

Początek sesji przyniósł wzrost głównych indeksów. Dobre nastroje nie trwały jednak zbyt długo. Już po 30 minutach WIG20 znalazł się pod kreską. Byki nie dawały za wygraną i po południu udało im się odrobić część strat i ponownie wyjść na plus. Zbliżające się dane makroekonomiczne osłabiły ich zapał. Jednak tylko na chwilę inicjatywę zdołały przejąć niedźwiedzie.

Pierwsze dane z USA, na które czekali inwestorzy niewiele zmieniły. Raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy (ADP) pokazał w lutym spadek zatrudnienia w sektorze prywatnym o 20 tys., po spadku o 60 tys. w styczniu (po korekcie). Dane te były zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. Gracze muszą więc poczekać na piątkowe odczyty z rynku pracy, aby uzyskać pełny obraz.

Sesja w USA rozpoczęła się od wzrostów głównych indeksów. Poprawiło to nastroje na rodzimym parkiecie. Opublikowany o 16:00 indeks ISM obrazujący sytuację w amerykańskim sektorze usługowym wypadł lepiej niż oczekiwali specjaliści. Okazało się, że w lutym jego wartość wyniosła 53 pkt, wobec 50,5 pkt w styczniu i prognozowanych przez analityków 51 punktów.

Pekao pokazało dzisiaj słabsze wyniki finansowe. Grupa Pekao zarobiła w czwartym kwartale 2009 roku 611,8 mln złotych. Rok wcześniej mogła pochwalić się zyskiem 719,3 mln złotych. Zarząd zastanawia się jednak nad wypłatą dywidendy co mogło pozytywnie wpłynąć na zawiedzionych nieco wynikami akcjonariuszy. Na zakończenie sesji za papiery spółki płacono dokładnie tyle, co wczoraj.

Spośród największych spółek najbardziej wzrosły BRE Bank i Cersanit, których papiery podrożały odpowiednio o 3,6 i 2,8 procent. Wczorajszą zwyżkę (+6,4 proc.) odreagowywały natomiast akcje Polimeksu-Mostostal, które dziś potaniały o 0,7 procent.

Marek Knitter, godzina 14:03* Na rynku akcji inwestorzy najwyraźniej czekają na mocniejszy sygnał. Sytuacja jest coraz bardziej nerwowa. *

Jeszcze przed sesją w USA mają zostać opublikowane dane makroekonomiczne. Nasi inwestorzy na wszelki wypadek wstrzymali się z decyzjami o zakupach. Ich miejsce natychmiast zajęły niedźwiedzie, które zepchnęły indeksy pod kreskę. Notowania akcji spadły, a jedynie KGHM jak na razie pozostaje na plusie.

Notowania kontraktów terminowych w USA sugerują słabsze otwarcie. Tam również rośnie niepokój.

Marek Knitter, godzina 12:30

Na rynku akcji inwestorzy najwyraźniej czekają na mocniejszy sygnał. WIG20 pozostaje przy poziomie z wczorajszego zamknięcia.

Po opublikowaniu wyników i pierwszych komentarzy zarządu Pekao akcje tego banku rosną obecnie o blisko 1 proc. Mniej więcej tyle samo zyskują walory KGHM-u. Ceny miedzi na londyńskiej giełdzie towarowej spadają, więc trudno przewidzieć czy uda się miedziowemu koncernowi utrzymać na tym poziomie.

W indeksie WIG20 zaledwie 5 spółek notowanych jest na plusie. Na szerokim rynku również mają przewagę niedźwiedzie. Jeżeli sytuacja na zagranicznych parkietach się znacząco nie poprawi, a w USA inwestorzy nie ruszą od razu do zakupów to cała sesja ma szansę zakończyć się u nas pod kreską.

Paweł Zawadzki, godz.9:30

Pomimo braku wyraźnego wsparcia ze strony Wall Street inwestorzy handlujący na warszawskim parkiecie sesję rozpoczęli na niewielkim plusie. Pomogły wzrosty w końcówce notowań w Azji oraz sprzedaż detaliczna w Niemczech.

Główne azjatyckie parkiety notowania zakończyły na niewielkich plusach. Około 0,3 procent zyskały zarówno indeks japoński, jak i chiński, choć ten drugi tracił przez niemal całą sesję.

Godzinę przed rozpoczęciem sesji zaprezentowano styczniową sprzedaż detaliczną w Niemczech. Wynik okazał się lepszy od oczekiwań, sprzedaż w stosunku do grudnia nie zmieniła się, choć analitycy prognozowali jej spadek o 0,5 procent.

Aktualnie indeks WIG20 powrócił w okolice wczorajszego zamknięcia - obecnie znajduje się symboliczne 0,05 proc. nad kreską. 0,3 proc. zyskuje mWIG40, a 0,1 proc. traci sWIG80.

W indeksie największych spółek podobnie jak wczoraj najlepiej radzą sobie Cersanit i Polimex-Mostostal zyskujące aktualnie o 1,7 i 1,3 procent. Po ogłoszeniu nieznacznie lepszych od prognoz wyników za czwarty kwartał 2009 roku o 1,2 proc. drożeją papiery banku Pekao SA. Najwięcej tracą obecnie natomiast akcje PBG, które są przeceniane o ponad 1,5 procent.

Paweł Zawadzki, godz. 05:55

Główne amerykańskie indeksy na niewielkich plusach oraz spadkowa druga część notowań na Wall Street z pewnością nie zachęcą inwestorów do kupowania akcji. Szczególnie, że podczas ostatnich trzech sesji indeks WIG20 umocnił się o około 7 proc., więc lekkie odreagowanie byłoby jak najbardziej uzasadnione.

Z drugiej strony wczorajsza sesja, podczas której indeks największych spółek sukcesywnie wspinał się ku górze i ostatecznie zakończył notowania ponad 2,5-proc. wzrostem pozwala mieć nadzieję na kontynuację ruchu w górę. Szczególnie, że wzrosty zostały potwierdzone solidnymi obrotami, które wyniosły niemal 1,3 mld złotych. Niewykluczone zatem, że WIG20 po krótkiej przerwie ruszy w kierunku 2400 punktów. Pod warunkiem jednak, że kupujących wesprą lepsze od oczekiwań dane makro.

Wyraźnie przebity wczoraj poziom oporu znajdujący się w okolicach 2280-2290 punktów powinien stanowić obecnie najbliższe wsparcie dla kupujących. Z kolei najistotniejszy aktualnie poziom oporu znajduje się pomiędzy 2370 a 2400 punktów. Aby go sforsować potrzebne będę sygnały znacznie wyraźniejsze niż słowne zapewnienia o pomocy dla Grecji. Kluczowe będzie zachowanie inwestorów w USA. Bez nowych szczytów na Wall Street przebicie 2400 punktów może okazać się bardzo trudne.

Dziś na rynki napłynie sporo danych makroekonomicznych. W Europie warto zwrócić uwagę na sprzedaż detaliczną oraz indeksy PMI obrazujące aktywność gospodarczą w sektorze usługowym. Najważniejszymi danymi ze Stanów Zjednoczonych będą prezentowany o 14:15 raport ADP (przedstawia zmianę zatrudnienia poza sektorem rolniczym i rządowym ) oraz publikowany o 16:00 indeks ISM obrazujący sytuację w amerykańskim sektorze usługowym.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)