Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
07.11.2008 17:14

GPW: piątek dostarczył sporo emocji

Dzisiejsza sesja na GPW pomimo końcówki tygodnia charakteryzowała się dużą zmiennością. Giełdy europejskie nie zareagowały na wczorajsze spadki na Wall Street.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dzisiejsza sesja na GPW pomimo końcówki tygodnia charakteryzowała się dużą zmiennością. Giełdy europejskie nie zareagowały na wczorajsze spadki na Wall Street, ponieważ już w czwartek były one zawarte w cenach akcji.

Podobnie sytuacja wyglądała na warszawskim parkiecie, który rozpoczął dzień od wzrostów, ale w trakcie sesji indeksy zaczęły słabnąć. Jeśli popatrzy się na cały przebieg sesji to można dojść do wniosku, że inwestorzy byli dzisiaj lekko zdezorientowani. Z jednej strony gracze oczekiwali na doniesienia z amerykańskiego rynku pracy, a z drugiej po cichu liczyli na dzisiejsze odbicie na Wall Steet, co widać było po końcówce dzisiejszej sesji.

Żadnego zaskoczenia jednak nie było, dane z USA okazały się fatalne. Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w październiku wyniosła aż 6,5% (prog. 6,3%), natomiast liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych spadła o 240 tys. (prog. 200 tys.).

Pomimo kiepskich doniesień, amerykańskie indeksy na początku sesji wzrastały. To samo miało miejsce na parkietach europejskich i na GPW. Powód tego niczym nieuzasadnionego optymizmu był prosty - inwestorzy stwierdzili, że fatalne dane z amerykańskiego rynku pracy będą kluczowym argumentem co do dalszego cięcia stóp procentowych w USA.

Taki obrót sytuacji sprawił, że indeks WIG20 w szybkim tempie znalazł się blisko sesyjnych maksimów i zyskał na zamknięciu 2,37%. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 wzrosły o 0,17% i 0,71%. Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły 1 mld złotych.

Ostatnia sesja w tym tygodniu dostarczyła wielu emocji. Początek sesji zapowiadał się spokojne, ale zmienność pod koniec notowań mogła wielu graczy mocno zaskoczyć.

Bykom w dobrym stylu udało się oddalić od wczorajszych minimów, chociaż obroty nie były oszałamiające. Przyszły tydzień ze względu na Święto Niepodległości powinien przynieść raczej spokojne rozstrzygnięcia na GPW, chociaż patrząc na dzisiejszą końcówkę sesji wszystko jest możliwe. Nadal wydaje się, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na następne tygodnie jest konsolidacja na rynkach niż powrót do mocnych wzrostów.

Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze, kryzys
Źródło:
GoldFinance
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz