Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

GPW pod kreską, ale niezbyt głęboko

0
Podziel się:

Główne indeksy warszawskiego parkietu, czyli WIG i WIG20 od samego rana znajdują się pod kreską, ale po południu skala ich straty jest już istotnie mniejsza niż jeszcze w pierwszej części handlu.

 Marek Nienałtowski  
  
Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.
Marek Nienałtowski Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.

Dzisiejsza sesja na światowych rynkach akcyjnych, w tym także na GPW ubiega przede wszystkim pod dyktando wczorajszej decyzji Fed oraz publikowanej dziś całej serii istotnych danych makro ze świata. Główne indeksy warszawskiego parkietu, czyli WIG i WIG20 od samego rana handlowane są pod kreską, ale po południu skala ich straty jest już istotnie mniejsza niż jeszcze w pierwszej części handlu.

Przedstawione dziś wstępne dane z sektora wytwórczego Chin i Eurolandu za czerwiec nie były dobre. Indeksu HSBC PMI dla Państwa Środka ósmy już miesiąc z rzędu pozostawał poniżej granicy 50 pkt i spadł do poziomu 48,1 pkt z 48,4 pkt w maju tj. do najniższego od 7 miesięcy. Z kolei indeks Markit PMI dla strefy euro zniżkował do 44,8 pkt z 45,1 pkt, ustanawiając swoje 36-miesięczne minimum. Nastąpiło to przy gorszych niż sądzono szczątkowych danych z Niemiec i tych już lepszych z Francji.

Wczoraj amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła swoje prognozy makroekonomiczne dla gospodarki USA i nie zdecydowała się na prognozowane przez niewielką część rynku wdrożenie w życie trzeciej rundy luzowania ilościowego. Tak jak się tego szeroko spodziewano przedłużona została jednak przez nią tzw. Operacja Twist - kończyła się ona w czerwcu, a będzie trwała do końca bieżącego roku – oraz zwiększona została o 267 miliardów dolarów wartość tego właśnie programu. Szef Fed poinformował, że QE3 jest możliwe jeśli spowolnienie w ekonomii Stanów Zjednoczonych będzie się pogłębiać.
A dane z USA ostatnio najlepsze nie są. Także te dzisiejsze, a przynajmniej te które to już ujrzały światło dzienne. W tygodniu do 16 czerwca liczba nowych bezrobotnych w USA spadła co prawda do 387 tys. z 389 tys. tydzień wcześniej po korekcie, ale była wyższa od oczekiwanej – prognozowano jej zniżkę do 383 tys. z 386 tys. przed rewizją.

RPP czeka na projekcjęOpublikowane dziś o godz. 14:00 zapiski z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej potwierdziły, że polaryzacja zdań wśród jej członków jest bardzo duża. Pytanie o to, czy już w lipcu możliwa jest kolejna podwyżka stóp procentowych pozostaje otwarte, choć wczorajsze dane o produkcji na pewną ją nieco przybliżają. Wiele będzie w tym zakresie zależało od lipcowej projekcji inflacji i PKB. Wskazuje na to również końcowa część dzisiejszych minutek, gdzie wyraźnie podkreślono, że _ zdaniem większości członków Rady pełniejsza ocena zasadności ewentualnego ponownego podwyższenia stóp powinna uwzględniać dane napływające w najbliższym okresie oraz wyniki lipcowej projekcji makroekonomicznej z modelu NECMOD, jak również innych prognoz _.
Bieżąca sytuacja rynkowa

Dziś o godz. 15:00 indeks blue-chipów GPW, czyli WIG20 szedł w dół o 0,43% do 2251,14 pkt, a indeks szerokiego rynku, czyli WIG zniżkował o 0,47% do 40320,40 pkt. W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 rósł o 0,04% do 249,76 pkt, a kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P500 handlowane były na 0,14% minusie (1349,75 pkt).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)