Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Polepszenie nastrojów na koniec sesji

0
Podziel się:

Inwestorzy coraz bardziej boją się o to, że Grecja jeszcze w tym tygodniu może upaść.

<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Warszawski parkiet na przekór giełdom zachodnim umocnił się w końcówce notowań. Wprawdzie europejskie i amerykańskiego parkiety również odrobiły część strat, jednak to na GPW odbicie wyglądało najbardziej imponująco.

Indeks blue chipów WIG20 zamknął się na poziomie o 1,51 procenta mniejszym od kursu odniesienia. MWIG40 stracił 0,27 procenta, a sWIG80 spadł 1,59 procenta.

Indeksy w Polsce i Europie

W oczekiwanym wystąpieniu prezydent USA Barack Obama przedstawił plan redukcji deficytu budżetowego o ponad 4 biliony dolarów w ciągu 10 lat. 1,5 biliona z tej kwoty prezydent chce uzyskać przez podwyżki podatków. Biały Dom nie przedstawił nic o czym rynek by wcześniej nie spekulował.

Telekomunikacja Polska była spółką, która zakończyła (2,82 proc.)notowania najlepiej spośród spółek wchodzących w skład WIG20. Na drugim biegunie znalazł się Getin który zamknął się z 5,26 procentową stratą.

GPW: Produkujemy więcej. I co z tego?

Artur Nawrocki, godz. 14.30

Po ciężkim przedpołudniu dla inwestorów posiadających akcje, nastąpiło lekkie odreagowanie - indeks WIG20 wzrósł o kilkanaście punktów. Nastroje jednak nadal są fatalne, a giełda zignorowała rewelacyjny odczyt produkcji przemysłowej w Polsce.

WIG20 traci -2,57 proc., mniejsze spadki dotknęły małe i średnie przedsiębiorstwa. MWIG40 zniżkuje 1,5 procenta, a sWIG80 znajduje się 1,77 proc. poniżej piątkowego zamknięcia.

Bieżący kurs indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Produkcja przemysłowa w Polsce zdecydowanie przyspieszyła. W poprzednim miesiącu dynamika wynosiła 1,8 proc. rok do roku, z kolei analitycy spodziewali się wartości na poziomie 3,8 procent. Ostatecznie odczyt mocno zaskoczył rynek, a sama produkcja zwiększyła się o 8,1 procenta w stosunku do poprzedniego roku.

Przewaga sprzedających jest również widoczna na giełdach zachodnich. DAX traci 2,6 proc. , FTSE spada 1,6 porc. z kolei francuski CAC40 zniżkuje 2,8 procenta. Optymistycznie nie wyglądają także kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P, które wieszczą słabe otwarcie za Oceanem.

Wśród blue chipów najwięcej zyskuje Bre Bank, który jest na plusie ponad 1 procent. Najbardziej zniżkującymi spółkami w WIG20 są GTC, Asseco Poland oraz TVN.

GPW: Grecja znów straszy inwestorów

Łukasz Pałka, godz. 12.40

Nastroje na warszawskim parkiecie wciąż są bardzo kiepskie. Tracą wszystkie blue chipy, niektóre nawet po 6 proc.

Dalsze spadki dotykają jednak nie tylko duże spółki. Również małe i średnie rozpoczęły tydzień od sporych spadków.

Bieżące notowania głównych indeksów na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Powód niezmiennie ten sam. Wracają obawy o niewypłacalność Grecji, która zdaniem wielu inwestorów może doprowadzić do bardzo poważnego kryzysu w strefie euro, a także wśród instytucji finansowych, które kupiły greckie obligacje. Wśród nich wymienia się przede wszystkim banki we Francji. Niemniej jednak złe nastroje wokół sektora finansowego wpływają na spadki kursów akcji banków również w Polsce, chociaż te z greckim kryzysem nie mają nic wspólnego.

Raczej trudno spodziewać się poprawy nastrojów przez końcem dzisiejszej sesji. Sporo może zależeć od zaplanowanych na dziś wieczór kolejnych politycznych rozmów w sprawie Grecji. Najgorszy z punktu widzenia inwestorów wydaje się brak jakiejkolwiek decyzji, który przedłuży tylko okres gigantycznej niepewności na rynku.

GPW: Mocne spadki na początek tygodnia

Łukasz Pałka, godz. 9.20

Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od mocnych spadków indeksów. WIG20 stracił prawie 2 proc. Inwestorzy wciąż boją się o to, że Grecja lada dzień zbankrutuje.

Po mocnych spadkach w Azji, przychodzi czas na giełdy europejskie, które rozpoczynają dzień w fatalnych nastrojach. Coraz więcej osób jest przekonanych o tym, że Grecja jednak upadnie. Na rynku trwa wyprzedaż akcji.

W indeksie WIG20 najmocniej tracą w tej chwili PBG i TVN - po ponad 4 proc., oraz Getin - ponad 3 proc. Podobne spadki notują również KGHM i Bank Handlowy

GPW: Ben Bernanke znów zatrzęsie giełdami?

Paweł Zawadzki, godz. 7.10

Mimo niepokojących informacji dotyczących strefy euro, giełdowi inwestorzy ubiegły tydzień zakończyli w bardzo dobrych nastrojach. Czy rynki będą kontynuować ruch w górę? Odpowiedzieć na to pytanie pomogą decyzje amerykańskiego banku centralnego.

Ostatni tydzień rozpoczął się paniczną wyprzedażą akcji, a zakończył przyzwoitymi wzrostami. Mimo powrotu obaw o sytuację Grecji, WIG20 zanotował cztery z rzędu wzrostowe sesje. Jeszcze lepiej wypadła Wall Street, gdzie kupujący _ nie oddali pałeczki _ sprzedającym ani na jeden dzień.

Zobacz ubiegłotygodniowe notowania WIG20, S&P500 i DJIA Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z technicznego punktu widzenia sytuacja się poprawiła, jednak wciąż nierozstrzygnięta jest kwestia czy to powrót do wzrostów, czy jedynie korekta trendu średnioterminowego (ten jest wciąż spadkowy). W przypadku WIG20 pierwszym sygnałem zwiastującym pro-wzrostowy scenariusz będzie dopiero _ uporanie się _ z obszarem 2450-2500 pkt.

Znacznie ważniejsze jest jednak zachowanie amerykańskiej giełdy. Wskaźnik obrazujący zachowanie szerokiego rynku - S&P500 - zbliża się do górnego ograniczenia rysowanego od 8 sierpnia wzrostowego kanału. To niestety może wspomóc sprzedających. Kluczowa walka powinna rozegrać się w okolicach 1220-1230 pkt. Wyraźnym sygnałem kupna byłoby natomiast pokonanie bariery 1250 punktów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t90154.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;wpompuja;w;gospodarke;kolejne;600;miliardow;dolarow,94,0,704350.html) USA: Wpompują w gospodarkę kolejne 600 miliardów dolarów
Czy do tego dojdzie, czy może nastąpi odwrót indeksów w okolice sierpniowych dołków? Sporo może zależeć od Fedu, który w środę podejmie decyzję odnośnie stóp procentowych. Tych z pewnością nie zmieni. Pytaniem pozostaje, czy podejmie także działania stymulujące _ ślimaczącą się _ gospodarkę Stanów Zjednoczonych.

Szanse na konkrety zwiększa wydłużenie posiedzenia o jeden dzień (wtorek i środa). Trudno jednak oczekiwać, że będzie to kolejny, po wartym 600 mld dolarów, etap luzowania ilościowego. Większość pieniędzy zamiast napędzać gospodarkę _ nadmuchiwała _bowiem ceny aktywów na rynkach finansowych.

Ostatnie wystąpienia szefa Fedu zawiodły inwestorów, zatem dobrą wiadomością dla nich powinno być już samo podjęcie przez amerykański bank centralny jakichkolwiek działań. Z pewnością nie ucieszy ich natomiast kolejne pochwalenie się arsenałem narzędzi i mglista perspektywa _ ich użycia w razie potrzeby _.

Ryzykiem dla inwestorów wciąż będzie sytuacja strefy euro, a konkretniej - Grecji. Wiadomo już, że kolejna transza pomocy finansowej, po inspekcji przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ma zostać wypłacona dopiero w październiku.

Duża liczba nieformalnych spotkań i niezapowiedzianych telekonferencji czy często przeczące sobie informacje mediów, mogą oznaczać, że za kulisami dochodzi do ustaleń, które poznamy dopiero za pewien czas.

Idzie to w parze z szybko rosnącą liczbą opinii ekspertów, według których bankructwo Grecji jest tylko kwestią czasu. Choć taki scenariusz jest już zapewne, przynajmniej częściowo, w cenach akcji, to gdyby stał się faktem, rynkom finansowym nie uda się uniknąć, choćby krótkoterminowych, turbulencji.

W tym tygodniu poza decyzją Fedu inwestorzy poznają z USA: liczbę nowo zarejestrowanych bezrobotnych oraz dane z sektora nieruchomości (rozpoczęte budowy, wydane pozwolenia na budowy domów i sprzedaż domów na rynku wtórnym).

Ze strefy euro napłyną natomiast dane o inflacji producentów w Niemczech, wskaźnik obrazujący nastroje inwestorów i analityków odnośnie sytuacji gospodarczej (ZEW), koniunkturę gospodarczą w przemyśle i usługach oraz nowe zamówienia przemysłu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t154011.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/analiza;mowi;kupuj;te;spolki;odwazysz;sie,24,0,900632.html) Analiza mówi: kupuj te spółki! Odważysz się? Sprawdź, którymi spółkami warto się zainteresować w najbliższym czasie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t154012.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;krach;z;gieldy;wyparowalo;186;mld;zlotych,225,0,899041.html) Przez krach z giełdy wyparowało 186 mld złotych To tyle, co połowa budżetu Polski. Z funduszy inwestycyjnych wycofaliśmy prawie 4 miliardy złotych. Spadła również wartość OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t154780.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dramat;na;gieldzie;na;te;spolki;uwazaj;szczegolnie,160,0,893344.html) Dramat na giełdzie. Na te spółki uważaj szczególnie Wczoraj WIG-20 załamał się. W pewnym momencie tracił nawet 8,6 proc. Czy są inwestycyjne okazje i kiedy koniec paniki?
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)