Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Polska giełda jedną z najgorszych w Europie

0
Podziel się:

Zobacz, co będzie się działo na warszawskim parkiecie. Przeczytasz o tym w komentarzu Money.pl.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Niskie obroty i niewielka zmienność po początkowym dobrym otwarciu indeksu WIG20 - to obraz dzisiejszej sesji. Co ciekawe polska giełda jest jedną z najsłabszych giełd Starego Kontynentu.

Wszystkie giełdy europejskie znajdują się na plusie. Przewodzą im przede wszystkim indeksy państw wchodzących w skład strefy euro - Athex (5,06 proc.), IBEX35 (3,81 proc.), CAC40 (3,55 proc.), a niemiecki DAX (3,00 procent).

Zobacz, jak zachowują się indeksy na warszawskim parkiecie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Za Oceanem nie zaskoczyły dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, które nie zaskoczyły analityków i praktycznie nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Kontrakty terminowe na indeks S&P500 zyskuje ponad 2 procent.

Nieźle radzą sobie warszawskie blue chipy. Jedynie Asseco Poland wyraźnie zniżkuje (- 2 proc.), natomiast reszta spółek z WIG20 znajduje się na większym lub mniejszym plusie. Najmocniejszymi walorami są ukraiński Kernel oraz paliwowy Lotos.

GPW: Wzrosty po decyzjach unijnego szczytu. Na jak długo?

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Handel na warszawskim, ale także na pozostałych europejskich parkietach zaczyna się od mocnych wzrostów głównych indeksów. Pretekstem do zakupów są informacje ze szczytu UE.

Po wczorajszym spadku WIG20 od rana go odreagowuje i obecnie zyskuje ponad 1 procent. Jeszcze mocniejsze wzrosty pojawiły się na giełdach europejskich, w tym przede wszystkim w Hiszpanii i Włoszech, gdzie główne wskaźniki zyskują po ponad 3 procent.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pretekstem do większych zakupów akcji podczas ostatniej sesji w tygodniu są pozytywne informacje, które napłynęły na rynek ze szczytu UE. Strefa euro zgodziła się bowiem na udzielenie pomocy Hiszpanii i Włochom, które mają coraz większy problem ze swoim zadłużeniem. O szczegółowych decyzjach można przeczytać tutaj.

Wśród spółek z WIG20 pozytywnie od rana wyróżnia się JSW, której notowania idą w górę o ponad 3 procent. Nieźle radzą sobie również Synthos, Kernel, KGHM oraz Pekao. Wszystkie zyskują po ponad 2 procent.

GPW: Politycy europejscy zaskoczą rynki?

Artur Nawrocki, 28.06, g. 22.16

Zaskakujący obrót wydarzeń na Wall Street oraz możliwa niespodzianka ze strony europejskich polityków w postaci jakiegokolwiek rozwiązania łagodzącego kryzys Eurolandu mogą sprawić, że podczas piątkowej sesji inwestorzy będą chętniej kupować akcje.

Choć w czwartek doświadczyliśmy spadków, to warto trzymać rękę na pulsie. Może się zdarzyć, że politycy zaskoczą jakimkolwiek konkretnym rozwiązaniem wykraczającym poza pomysł euroobligacji. W końcu zbierają się grupy robocze, które będą wymieniać się pomysłami. Rynek spodziewa się kłótni i braku porozumienia, dlatego można zagrać pod zaskakujące rozwiązanie. Pozytywne zaskoczenie wiele razy dało szanse na przyzwoity zarobek.

Nikt się jednak nie spodziewa konkretów. Stanowiska wszystkich państw Unii Europejskiej są skrajnie różne niemal każdym w zakresie - euroobligacji, unii fiskalnej, podatku od transakcji finansowych czy unii bankowej. Polska na szczęście na razie nie zadeklarowała udziału w tych projektach, choć najbliższe dni mogą to zmienić. Brak konsensusu sprawił, że już został zaplanowany kolejny szczyt na 15 lipca.

Zaskakująco dobrze zakończyła się sesja w Stanach Zjednoczonych. Indeks S&P500 zamknął się 0,21-procentową zniżką, choć podczas sesji tracił nawet 1,5 procent. Daje to dobry sygnał na otwarcie kolejnej sesji. WIG20 ucierpiał głównie poprzez nastroje na rynku długu, WZA KGHM oraz dywidendę Tauronu, jednak impuls zza Oceanu może nie wystarczyć na przebicie poziomu 2280 punktów.

Zobacz, jak kształtuje się kurs WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Piątek będzie dniem, w którym poznamy sporo publikacji makroekonomicznych. W nocy spłynie szereg informacji z Japonii, z których najważniejsza będzie produkcja przemysłowa. Co ciekawe analitycy spodziewają się spadku dynamiki o 2,8 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca.

O 7.30 poznamy finalny odczyt PKB Francji, natomiast na stracie sesji światło dzienne ujrzy indeks instytutu KOF obrazujący koniunkturę w szwajcarskiej gospodarce. Po południu (14.30) opublikowany zostanie raport o dochodach i wydatkach Amerykanów. Eksperci nie spodziewają się jednak dużych zmian w stosunku do poprzednich miesięcy.

Godzinę później dowiemy się o wartościach popularnych wskaźników wyprzedzających koniunkturę. Pierwszym będzie Chicago PMI (oczekiwany odczyt: 52,5 punktu) przedstawiający sytuacje w przedsiębiorstwach tego regionu. Drugim będzie rewizja indeksu Michigan wskazującego nastroje w gospodarstwach domowych w USA.

Piątek będzie kolejnym dniem walnych zgromadzeń. Nie dotyczy to jednak dużych spółek. Po zakończeniu sesji indeks sWIG80 opuści producent opon Dębica. Warto obserwować notowania spółek, które w czwartek dostały w kość - KGHM, Polimex, Budmiex oraz Bomi. Wydaje się, że największe szanse na odbicie ma KGHM, choć cudów nie należy się spodziewać.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)