Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Ponownie poniżej 2400 punktów

0
Podziel się:

Nie udało się tym razem wyjść indeksowi WIG20 ponad poziom 2400 punktów.

GPW: Ponownie poniżej 2400 punktów

Marek Knitter, godzina 16:58* Nie udało się tym razem wyjść indeksowi WIG20 ponad poziom 2400 punktów. *

Początek sesji przyniósł sporą przecenę indeksu WIG20 i praktycznie do końca notowań, nawet przy poprawie nastrojów nie udało się graczom odrobić strat. Wpływ na to miało początkowo informacja o obniżeniu oceny ratingowej dla Grecji a później słabe dane wskaźnika ZEW. W tym ostatnim przypadku inwestorzy zagraniczni postanowili zignorować te dane.

Sytuacja na zagranicznych rynkach akcji była znacznie lepsza niż w Polsce. Wraz z nami traciły m.in. parkiety w Budapeszcie i Atenach. Na naszym rynku najwyraźniej nie miał kto dzisiaj kupować. Obroty liczone w tzw. "dwie strony" wyniosły nieco ponad 1,1 mld zł, a aktywność skupiła się na największych spółkach. Jeśli jednak zobaczymy na wyniki tych emitentów to zauważymy, że nie spadki, a raczej brak silniejszych wzrostów zaważyły nad ogólnym wynikiem.

Największy spadek w indeksie WIG20 zanotowały akcje TVN-u. Po sprzedaży znacznych pakietów walorów przez JP Morgan kurs tej spółki nie mógł dzisiaj odzyskać już sił i ostatecznie walory straciły 2,65 proc. Po drugiej stronie znalazły się akcje TP SA, które zyskały 1,77 proc.

Ostatecznie indeks WIG20 zamknął się na poziomie 2384 punktów, co oznacza spadek o 0,81 proc. Na niewielkim plusie kończyły pozostałe wskaźniki: WIG, mWIG40 i sWIG80.

Marek Knitter, godzina 14:57** Indeks WIG20 najwyraźniej nie ma sił, aby wyjść nad kreskę. Ostateczny wynik może jednak poprawić dobre rozpoczęcie sesji w USA. **Siły byków słabną. Do końca sesji jeszcze ponad 1,5 godziny, ale jeżeli nie nastąpi znaczna poprawa to nie mamy szansy wyjść nad kreskę. W Europie jeszcze dominuje popyt, ale na czerwono są główne indeksy na Węgrzech i Grecji. W tym ostatnim przypadku chyba nikogo to dzisiaj nie dziwi. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy wskazuje pozytywny początek sesji. Jest więc szansa na poprawę sytuacji na naszym parkiecie.

Największe obroty notuje TP SA, której akcje zyskują ponad 1 proc. Z kolei walory PZU spadają przy podobnej aktywności graczy. W ogólny rozrachunku coraz mniej spółek notuje wzrosty. Przed godziną 15. już 53 procent wszystkich emitentów znalazło się pod kreską.

Marek Knitter, godzina 12:22* Po słabym początku powoli indeksy na GPW w Warszawie odrabiają straty. *

Informacja o Grecji nie była ostatnią niespodzianką dla inwestorów. Zamieszanie na rynku wywołał czerwcowy odczyt indeksu ZEW, który spad do 28,7 z 45,8 przy prognozie na poziomie 42. Inwestorzy uznali jednak te wyniki za zwykłą "wpadkę" i nie przejęli się tym zbyt mocno. Zaczęło ponownie zyskiwać euro i indeksy.

Na naszym parkiecie jeszcze dominują spadki, choć powoli widać próbę odrabiania strat. Indeks WIG20 stosunkowo mocno zanurkował na początku sesji ma więc znacznie utrudnione zadanie niż WIG. We wskaźniku największych spółek w tej chwili jeszcze 4 spółki notowane są pod kreską. Wśród nich najwięcej spada expressionreplaced20po sprzedaży blisko 8 mln akcji.

Paweł Zawadzki, godzina 9:30

Dzisiejszą sesję rozpoczęliśmy zdecydowanie pod kreską. To efekt obniżenia wiarygodności kredytowej Grecji i będących tego konsekwencją spadków na Wall Street.

Wczoraj wieczorem agencja Moody's obniżyła rating obligacji rządowych do _ Ba1 _ z _ A3 _ i rating krótkoterminowy do Non-Prime z Prime-1. Choć zapewniła, że perspektywa ratingów jest stabilna, to dodała, że ustalony poziom najlepiej odzwierciedla obecną sytuację mocno zadłużonego kraju.

Po 30 minutach sesji indeks największych spółek traci do wczorajszego zamknięcia ponad 1 procent. Niemal 0,5-proc. przecenie ulega mWIG40. Spadkom opierają się jak dotąd najmniejsze spółki. Ich indeks, sWIG80, znajduje się obecnie na 0,2-proc. plusie.

W WIG20 aktualnie najlepiej radzą sobie spółki, od których przed otwarciem dzisiejszych notowań odcięta została dywidenda. Akcje Telekomunikacji Polskiej zwyżkują o niemal 1,5 proc., a KGHM 0,7 procent. Najmocniejszej przecenie ulegają obecnie TVN (-2,8 proc.) i Asseco Poland (-2 proc.)

GPW: Kolejny raz poniżej 2,4 tys. punktów?

Paweł Zawadzki, godzina 6:06

Inwestorzy zza Oceanu przestraszyli się kolejnej obniżki ratingu dla Grecji . Nieudana końcówka wczorajszych notowań na Wall Street może zatem zniechęcić do dalszego kupowania akcji.

Kiedy wczoraj na rodzimym parkiecie sesja dobiegała końca główne amerykańskie indeksy oscylowały w okolicach 1 proc. powyżej piątkowego zamknięcia. W tych okolicach kursy poruszały przez następne kilka godzin. Jednak dwie ostatnie to już zdecydowana presja sprzedających spowodowana obniżką wiarygodności kredytowej Grecji przez agencję Moody's.

W konsekwencji dwa z trzech głównych indeksów znalazły się pod kreską, a trzeci zyskał minimalnie. Ponad 1-proc. spadek ich kursów w ciągu ostatniej _ tercji _ notowań nie napawa optymizmem i z pewnością nie zachęci do kupowania akcji.

Warto także pamiętać, że przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji kurs WIG20 zostanie skorygowany o wartość dywidendy KGHM oraz TP SA. W przypadku obu spółek dzień ustalenia prawa do dywidendy przypada na czwartek (17.06). To oznacza, że biorąc pod uwagę trzydniowy okres rozliczania transakcji, dywidenda będzie przysługiwała osobom, które po zakończeniu wczorajszej sesji posiadały ich akcje w swoich portfelach. Spółka telekomunikacyjna wypłaci akcjonariuszom 1,5 zł na akcję, a kombinat miedziowy z Lubina 3 złote za posiadany walor. O tyle właśnie zostaną dzisiaj skorygowane ceny ich akcji.

Inwestorzy, którzy chcą sprzedać posiadane papiery i za otrzymane w ten sposób pieniądze zapisać się na Tauron dziś mają na to ostatni dzień. Na akcje energetycznej spółki można zapisywać się do piątku (18.06), a zanim pieniądze z rozliczonych transakcji pojawią się na rachunku muszą minąć trzy dni. Takie zabiegi nie powinny jednak mocno wpłynąć na ogólny obraz rynku.

Jak będzie wyglądał już sam przebieg sesji? Na to spory wpływ mogą mieć licznie prezentowane dziś dane z gospodarki. O 11:00 przedstawione zostaną indeks sentymentu ekonomicznego instytutu ZEW oraz bilans handlu zagranicznego w strefie euro. Kolejną zaczną napływać dane zza Oceanu. O 14:30 zaprezentowane zostaną wskaźnik aktywności sektora wytwórczego w stanie Nowy Jork oraz ceny importu, a o 15:00 indeks kapitałów długoterminowych.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)