Notowania

gpw
21.05.2013 17:25

GPW: Poprawa nastrojów po dobrych danych nie trwała długo

Jak przebiegły ostatnie godziny handlu na GPW? Odpowiedź w komentarzu Money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Najważniejsze informacje dla inwestorów z GPW okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków, stąd mimo pierwszej pozytywnej reakcji i wzroście popytu na akcje, w końcówce kurs WIG20 zanurkował mocno pod kreskę. Na zamknięciu jego wartość wyniosła 2370 punktów, czyli 0,27 procent mniej niż na wczorajszym zamknięciu.

W kwietniu produkcja w przemyśle wzrosła o 2,7 procent w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Niemal idealnie wynik oszacowali analitycy, którzy spodziewali się średnio 2,8 procent. Przed miesiącem GUS informował o spadku o 2,9 procent.

Analitycy są ostrożni w ocenie najnowszych danych. Oceniają, że na rzeczywistą poprawę sytuacji jeszcze musimy poczekać i w minimalnym stopniu może to zmniejszyć prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu RPP. W związku z tym po początkowym wzroście kursu indeksu blue chipów, dosyć szybko inicjatywę przejęli sprzedający. W ostatniej godzinie handlu indeks zszedł nawet na dzienne minimum 2369 punktów.

Notowania najważniejszych indeksów z warszawskiego parkietu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród blue chipów wyróżniały się akcje miedziowego giganta. Kurs wczoraj znajdował się już poniżej ważnego poziomu 140 zł. Ponownie obrona tej bariery się powiodła i na fixingu za papiery płacono 141,40 zł (+2,46 procent). Nad kreską utrzymał się też jedynie PZU (+1,83 procent). Aż 16 spółek nie zaliczy dzisiejszej sesji do udanych. Między 3 a 4 procent w dół poszły papiery Synthosu, JSW, BRE i Kernela.

Słabością razi ostatnio indeks dużych spółek, natomiast średnie zgrupowane w mWIG0 przyzwyczaiły do znacznie lepszych notowań. Dziś jednak i tu nie widać było zapału inwestorów do ryzykownych inwestycji. mWIG40 stracił na wartości 1,04 procent. Sytuację w indeksie zakłóciła zaskakująca duża wyprzedaż papierów Azotów Tarnów, które przecenione zostały aż o 12,15 procent. Co ciekawe wczoraj akcje były najdroższe w historii po blisko 7 procentowym wzroście i 8 z rzędu wzrostowych sesjach.

Dla przeciwwagi ponad 5-procentowy wzrost zanotowali akcjonariusze Cormay i blisko 3 procent Getin Noble Banku. Agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating banku na poziomie BBB.

Na parkietach zachodniej Europy także dominują spadki. Przecena nie dotknęła w zasadzie tylko brytyjskiej giełdy, której główny indeks FTSE100 rośnie około 0,3 procent. Na Wall Street zaś zmienność jest minimalna i główne indeksy cały czas oscylują wokół wczorajszego zamknięcia. Za oceanem wszyscy oczekują jutrzejszego komunikatu FED i wypowiedzi Bena Bernanke na temat dalszej przyszłości QE3.

GPW: Te informacje dodały odwagi kupującym

Damian Słomski, godz. 15:05

Potwierdziły się przewidywania analityków i produkcja przemysłowa wzrosła o 2,7 procent rok do roku. Dodało to odwagi kupującym dzięki czemu WIG20 ponownie powrócił nad kreskę.

Po udanym starcie notowań główny indeks warszawskiej giełdy powoli tracił na wartości i dzienne minimum stanowi 2370 punktów. Przed 14:00, kiedy to GUS miał opublikować najnowsze wyniki dotyczące produkcji przemysłowej, indeks wystrzelił w górę. W kwietniu produkcja w przemyśle wzrosła o 2,7 procent w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Poprawę sytuacji w przemyśle zawdzięczamy głównie czynnikom sezonowym, takim jak większa liczba dni roboczych czy długa zima. Przed miesiącem GUS informował o spadku o 2,9 procent.

Notowania głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wzrost w ostatnich minutach zawdzięczamy głównie takim blue chipom jak KGHM, Eurocash, BRE i PGNiG.

Wśród akcjonariuszy tych spółek najwięcej powodów do zadowolenia mają ci z miedziowego giganta. Papiery drożeją ponad 3 procent, a obroty przekraczają 80 mln zł. Na rynku pojawiła się informacja o tym, że kopalnie należące do KGHM Polska Miedź S.A. chcą odzyskać podatki za wykorzystywanie podziemnych wyrobisk górniczych, które zapłaciły samorządom w regionie w latach 2009-2011. Szacuje się, że łączna suma roszczeń sięga 100 mln zł.

Zupełnie odmienne nastroje inwestorów można dostrzec na akcjach JSW i Kernela, które tracą ponad 3 procent.

GPW: Inwestorzy czekają na ważne informacje

Łukasz Pałka, godz. 12.35

W oczekiwaniu na informacje dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce inwestorzy nie podejmują na razie próby, by wyraźnie podbić indeksy. WIG20 utrzymuje się bardzo blisko poziomu z wczorajszego zamknięcia.

Na głównych parkietach w Europie również nie widać wyraźnej przewagi ani kupujących ani sprzedających akcje. Przed południem na rynek nie napłynęły żadne informacje, które mogłyby mieć większy wpływ na nastroje.

WIG20 na tle głównych wskaźników w Europie podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród blue chipów od rana pozytywnie wyróżnia się dzisiaj tylko KGHM. Akcje koncernu zyskują teraz ponad 1 procent. Wśród innych spółek warto zwrócić uwagę na sporą przecenę notowań Grupy Azoty, której kurs spada o kilkanaście procent.

GPW: Inwestorzy wrócą do zakupów akcji?

Łukasz Pałka, godz. 9:30

Indeks blue chipów rozpoczął dzisiejszy handel od niewielkiego wzrostu. Wciąż utrzymuje się poniżej poziomu 2.400 punktów.

Przy braku istotnych porannych danych makroekonomicznych oraz po dość spokojnej sesji w USA można spodziewać się, że dopiero informacje o produkcji przemysłowej w Polsce przyniosą ożywienie na warszawskim parkiecie. GUS poda je o godzinie 14.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 od rana straty odrabia KGHM, którego notowania idą w górę o prawie 2 procent. Wyraźny wzrost notuje też od początku sesji spółka Eurocash.

GPW: Informacje o produkcji dadzą sygnał do wzrostów?

Łukasz Pałka, 20.05, godz. 22:00

*Inwestorzy rozpoczęli tydzień na warszawskiej giełdzie od spadku notowań największych spółek. Nie przesądza to jednak o wyraźnym pogorszeniu nastrojów. Szanse na powrót do wzrostów blue chipów do poziomu powyżej 2.400 punktów wciąż są znaczące. Tym bardziej, że w poniedziałek doskonale radziły sobie małe i średnie spółki. *

Najważniejszą dla inwestorów informacją z polskiej gospodarki będą we wtorek najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat produkcji przemysłowej. Poznamy je o godzinie 14. W ostatnich miesiącach GUS regularnie potwierdzał spowolnienie gospodarcze, objawiające się kiepską kondycją naszego przemysłu. Tym razem prognozy mówią o tym, że w kwietniowych wynikach zobaczymy poprawę, zarówno w porównaniu do ubiegłego roku, jak również do poprzedniego miesiąca. W stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku mamy zaobserwować wzrost produkcji przemysłowej o ponad 2,5 procent (w marcu było to -2,9 procent r/r).

Takie informacje z pewnością zostałyby pozytywnie odebrane przez inwestorów, którzy poniedziałek zostali już zaskoczeni gorszymi od prognoz danymi na temat zmiany wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwach. Okazało się, że w kwietniu spadło ono o 1 procent r/r.

Doniesienia makroekonomiczne dotyczące polskiej gospodarki mają teraz szczególne znaczenie, bo w dużej mierze to od nich zależy, czy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych już podczas najbliższego posiedzenia w czerwcu. Wiele wskazuje na to, że tak się właśnie stanie i główna stopa referencyjna spadnie o kolejne 0,25 punktu procentowego do poziomu 2,75 procent. Największy wpływ na taką decyzję będzie miała najniższa od około siedmiu lat inflacja.

Perspektywa obniżki stóp procentowych, chociaż jej realny wpływ na politykę inwestycyjną firm jest dość ograniczony, może jednak znaleźć pozytywny oddźwięk na rynku. Podobnie zresztą, jak dobry wpływ na giełdowych inwestorów ma luzowanie polityki monetarnej przez amerykański Fed czy też Europejski Bank Centralny.

W tym kontekście kluczowa dla nastrojów wśród inwestorów może być publikacja protokołu po ostatnim posiedzeniu Fed, która została zaplanowana na środę wieczorem polskiego czasu. Wcześniej inwestorzy usłyszą również kolejne wystąpienie Bena Bernanke. Te dwa wydarzenie mogą mieć największy wpływ na handel w całym tygodniu, ze względu na istotne dla graczy spekulacje na temat możliwego ograniczenia bądź wstrzymania programu QE3. Coraz więcej osób spodziewa się, że zostanie on wygaszony pod koniec roku, co oczywiście stanowiłoby dla inwestorów doskonały pretekst do wyraźnej korekty ostatnich rekordów.

Notowania głównych indeksów na Wall Street z ostatnich trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na razie inwestorzy z Wall Street mają za sobą dość spokojną, poniedziałkową sesję, która we wtorek rano nie będzie miała większego znaczenia dla notowań w Warszawie. Nad ranem na nasz rynek nie napłyną również żadne istotne dane z krajów azjatyckich.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz