Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Poprawa nastrojów pod koniec sesji. Tydzień pod kreską

0
Podziel się:

Przeczytaj w komentarzu Money.pl co stało się na krajowym i światowych rynkach akcji.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Niewielki spadek indeksu WIG20, procentowa zniżka w Europie i poprawa nastrojów na Wall Street po kiepskim starcie to obraz rynku podczas dzisiejszej sesji. Cały tydzień na światowych parkietach przebiegał w wyjątkowo nerwowej atmosferze, a przyczyną była sytuacja za Oceanem.

Grupa polskich blue chips rzutem na taśmę przebiła pułap 2460 punktów. Poprawa nastrojów nastąpiła w ostatnich kwadransach sesji, również w przypadku szerszych grup spółek.

Dzisiejsze notowania grupy polskich blue chips

Ciekawa była zwłaszcza końcówka dzisiejszej sesji. Upubliczniona została rekomendacja dla Bogdanki, Asseco Poland i Tauronu. Dla węglowej spółki analitycy domu maklerskiego mBanku obniżyli zalecenie z _ kupuj _ do _ akumuluj _, zaś cenę docelową z 145,5 do 126,1 zł. W przypadku Asseco Poland rekomendacja spadła z _ akumuluj _do _ trzymaj _(cena docelowa 50 zł), a dla Enei i Tauronu z kupuj do akumuluj (ceny docelowe odpowiednio 17,22 i 5,94 zł).

Oprócz tego pojawiło się wezwanie do sprzedaży stu procent akcji ATM po 12,4 zł za sztukę przez spółkę Innovy Capital. Pośredniczący w wezwaniu UniCredit podał, że akcja dojdzie do skutku, jeśli zapisy przekroczą 80 procent. Walory po pojawieniu się tej wiadomości zaczęły znacząco drożeć, kończąc dzień na 9-proc. plusie.

W ujęciu całego tygodnia, indeks WIG20 spadł symbolicznie, mniej niż procent.

Indeks WIG20 na remis ze wskazaniem na sprzedających

Tydzień pod znakiem dywidend oraz RPP

Początek drugiego kwartału to czas na decyzje spółek w kwestii wypłaty i wysokości dywidendy. Mijający tydzień przyniósł kolejne - między innymi ING (4,4 zł na akcję - decyzja walnego), Orange Polska (50 groszy - decyzja walnego) i Alior Bank (zatrzymanie zysku - rekomendacja zarządu). Ciekawie do tematu podszedł zwłaszcza zarząd Quercus TFI, który zamiast wypłaty, zaproponował skup akcji.

Mijający tydzień przyniósł też decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która utrzymała stopy procentowe na obecnym poziomie - referencyjna wynosi 2,5 proc., najniżej w historii. Decyzję była zgodna z oczekiwaniami. Rynek spodziewa się, że do pierwszej podwyżki kosztu pieniądza dojdzie najwcześniej w ostatnim kwartale tego roku.

Uwaga inwestorów w Europie skupiła się zaś na Grecji, która po czterech latach nieobecności wróciła wczoraj na rynek długu - wypuszczając pięcioletnie papiery o wartości około 3 miliardów euro. Zapał rynku ostudził jednak dzisiaj Reza Moghadam, szef wydziału europejskiego MFW. Powiedział, że potrzeby finansowe Grecji na następne dwa lata pozostają bardzo wielkie i potrzebna będzie kontynuacja wsparcia.

Ciekawie za Oceanem

Coraz ciekawiej przedstawia się za to sytuacja na Wall Street. Gdyby sesja zakończyła się w tym momencie (S&P500, Dow Jones i Nasdaq spadają odpowiednio 0,3, 0,2 i 0,2 proc. względem wczorajszego zamknięcia), to w ujęcia całego tygodnia, zniżka indeksów wyniosłaby średnio procent. Słaba było zwłaszcza sesja czwartkowa, podczas którego S&P500 spadł aż o 2 procent. Wiele wskazuje, że to początek końca trwającej nieprzerwanie od pięciu lat hossy na rynku amerykańskim.

Notowania najważniejszych indeksów na Wall Street

Przypieczętowaniem zmiany obrazu rynku ma być rozpoczęty już sezon wyników finansowych spółek. Mimo że aluminiowy gigant Alcoa pokazał dobre wyniki - zysk na akcję (oczyszczony o koszty restrukturyzacji i zdarzenia jednorazowe) wyniósł 9 centów, wobec oczekiwanych 4 centów, to tym razem raport spółki może nie być prognostykiem dla reszty rynku. Wszystko wskazuje, że sezon wyników będzie bardzo słaby, głównie za sprawą ataku zimy w USA oraz trudniejszego dostępu do kredytu dla amerykańskich firm. Gorsze wyniki mogą zaś podważyć wysokie wyceny rynkowe.

Wydarzeniem tygodnia na amerykańskim rynku była też publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Reakcja rynku na _ minutes _wskazuje, że doszło do pewnego nieporozumienia - inwestorzy tym razem zajęli odwrotne pozycje względem zajmowanych tuż po konferencji Janet Yellen. Zapiski pokazały bowiem bardziej _ gołębie _ nastawienie członków FOMC i brak jednoznacznego harmonogramu podnoszenia stóp procentowych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)