Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Resort sprzedaje PZU. Chce 156 złotych za akcję JSW

0
Podziel się:

Po jednodniowej przerwie od spadków na Wall Street, ostatnią w tym tygodniu sesję Amerykanie rozpoczęli od bardzo mocnej przeceny. W takich warunkach trudno było o pozytywne zakończenie notowań w Warszawie. W ujęciu tygodniowym emocje inwestorom zapewnił Skarb Państwa.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Po jednodniowej przerwie od spadków na Wall Street, ostatnią w tym tygodniu sesję Amerykanie rozpoczęli od bardzo mocnej przeceny. W takich warunkach trudno było o pozytywne zakończenie notowań w Warszawie. W całym tygodniu dużo emocji inwestorom zapewniły banki centralne i Skarb Państwa.

Pod nieobecność istotnych wiadomości z gospodarki WIG20 finiszował tracąc niemal 0,7 procent. Pod kreską notowania kończyły także wskaźniki spółek średnich i małych. mWIG40 i sWIG80 zostały przecenione po około 0,5 procent.

Indeksowi największych spółek najmocniej ciążył KGHM. Akcje koncernu surowcowego z Lubina, przede wszystkim pod wpływem taniejącej miedzi, potaniały o niemal 2,5 procent. Mocno w dół poszły także papiery GTC (-3,1 proc.) oraz PBG (-2 proc.)

Spadkowy piątek sprawił, że WIG20 zdecydowanie pogorszył bilans całego tygodnia. Po czterech sesjach tracił niemal 0,5 procent. Uwzględniając piątek spadł o ponad 1 procent. Tydzień na giełdzie zdecydowanie nie był nudny. Emocji inwestorom dostarczały przede wszystkim banki centralne i Skarb Państwa.

Bernanke nie wspomina o Q3E

Najważniejszym wydarzeniem pierwszej połowy tygodnia było wystąpienie szefa Fedu. W kontekście zaskakująco słabych danych z gospodarki Stanów Zjednoczonych spora rzesza inwestorów i analityków liczyła, że Ben Bernanke chociaż wspomni o szansach na kontynuację kończącego się w czerwcu programu skupu obligacji z rynku.

Tak się jednak nie stało. Szef Fed mówił o słabszych od oczekiwań danych makro i o pogorszeniu sytuacji na rynku pracy, jednak nie wspominał o żadnych decyzjach, czy konkretach. Inwestorzy liczyli jednak na więcej, bowiem po wypowiedzi indeksy podążyły na południe.

Stopy procentowe znów w górę

Swój moment miał także Narodowy Bank Polski. W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na kolejną, już czwartą w tym roku, podwyżkę stóp procentowych. W efekcie główna stopa procentowa, po podwyżce o kolejne 25 punktów bazowych wynosi obecnie 4,5 procent.

Na taki krok nie zdecydował się natomiast Europejski Bank Centralny. EBC w tym roku podwyżki stóp procentowych dokonał tylko raz - w kwietniu. Główna stopa procentowa w strefie euro wciąż wynosi zatem 1,25 procent. Stóp nie zmienił także Bank Anglii, pozostawiając główną z nich na dotychczasowym poziomie 0,5 procent.

Nieoczekiwana sprzedaż akcji PZU

Zdecydowanie więcej emocji w końcówce tygodnia zapewnił inwestorom Skarb Państwa, który już po zamknięciu środowej sesji poinformował, że zamierza w trybie przyspieszonej księgi popytu sprzedać 10 procent akcji PZU.

W efekcie tej informacji akcje największego polskiego ubezpieczyciela wystartowały w czwartek na około 4-procentowym minusie. Na bardzo zbliżonym poziomie notowania także kończyły.

Rusza oferta JSW. 156 złotych za akcję

W czwartek został opublikowany także prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zgodnie z wstępnymi informacjami, inwestorzy indywidualni na akcje JSW będą mogli zapisywać się od 14 do 27 czerwca. Debiut jest planowany na 6. lipca.

Dziś napłynęła natomiast informacja, że zarząd spółki porozumiał się ze związkowcami, więc rosną szanse na to, że odbędzie się on w spokojnej atmosferze.

Znacznie istotniejsza dla inwestorów jest jednak wiadomość o maksymalnej cenie akcji, którą, według nieoficjalnych informacji, ustalono na poziomie 156 złotych. Po tej cenie cała spółka jest warta niemal 17 mld złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t32892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/sprawdz;czy;bedzie;sie;oplacalo;kupic;akcje;jsw,100,0,847204.html) Sprawdź, czy będzie się opłacało kupić akcje JSW Analitycy Money.pl wycenili akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej uwzględniając najnowsze dane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t141684.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/debiut;jsw;zwiazkowcow;wiecej;niz;pracownikow;poznaj;minusy;spolki,211,0,848339.html) Debiut JSW: Związkowców więcej niż pracowników. Poznaj minusy spółki Ponad 50 związków nie przeszkodziło JSW w zwiększeniu zysków o ponad 300 procent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)