Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Rewelacyjna sesja w Warszawie

0
Podziel się:

Dzisiejszą sesję w Polsce należy zaliczyć do udanych. Pozytywne dane zza Oceanu przyczyniły się do przyzwoitych wzrostów.

GPW: Rewelacyjna sesja w Warszawie

Pomimo obciążenia indeksu WIG20 odpięciem dywidendy od kursu KGHM, to indeks zdołał wywalczyć poziom 2820 punktów. JSW przyzwoicie wzrosło.

Ostatecznie WIG20 zamknął się 0,99 procentową zwyżką, nieco lepiej poradziły sobie spółki z mWIG40 (1,16 proc.), z kolei _ maluchy _ z sWIG80 urosły 0,77 procenta.

Niewiele słabiej radziły sobie najważniejsze indeksy w Europie. Niemiecki DAX zyskiwał 0,58 proc., brytyjski FTSE250 zwyżkował 0,29 proc., natomiast francuski CAC40 urósł 0,47 procenta.

JSW tym razem nie zawiodła inwestorów i wywalczyła 2,72 proc. wzrostu przy prawie 400 milionach obrotów. Ze spółek indeksowych najlepiej wypadł Cormay z sWIG80. Spółka zajmująca się technologią medyczną rosła po wybiciu się z formacji trójkąta. Jedynym spadającym blue chipem była TP SA (-1,21 proc.). Obroty na sesji wyniosły ponad 1,2 miliarda.

GPW: WIG20 rośnie razem z Zachodem. JSW lepiej.

Artur Nawrocki, godz. 16.15* *

Polska giełda systematycznie zyskuje na wartości. Dobrym notowaniom sprzyja otwarcie sesji za Oceanem oraz drożejące surowce.

WIG20 zyskuje 0,75 procenta, mWIG40 zwyżkuje 0,93 proc., z kolei indeks małych spółek sWIG80 znajduje się 0,32 procenta powyżej wczorajszego zamknięcia.

Na znakomity początek sesji w USA złożyły się przyzwoite dane z amerykańskiego rynku pracy. Pozytywnie zaskoczył raport ADP, który mówi, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wynosi 157 tysięcy. Analitycy wskazywali jedynie na 70 tysięcy. Cotygodniowy odczyt liczby wniosków o zasiłku dla bezrobotnych okazał się być nieznacznie niższy od oczekiwań.

Świetnie radzą sobie warszawskie blue chipy. TVN zyskuje już ponad 7 procent. Grupa ITI rozważa różne "opcje" dotyczące pakietu kontrolnego akcji medialnej spółki. W spekulacjach pojawia się możliwość sprzedaży do czterech globalnych inwestorów branżowych.

Bardzo dobrze zachowują się również papiery PGNiG, KGHM, PBG i Kernela. Ten ostatni zyskuje dzięki zapewnieniom ukraińskiego rządu, że nie wprowadzi szkodliwych dla "olejowej" firmy regulacji celnej.

GPW: W Warszawie spokojniej. Akcje JSW ruszyły w górę

Paweł Zawadzki, godz. 12.07

Dywidenda _ odcięta _ od kursu KGHM tylko chwilowo _ zdołowała _ indeks największych spółek. WIG20 już około dwóch godzin po otwarciu notowań znalazł się nad kreską.

Obecnie utrzymuje się na niewielkim plusie. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku indeksów spółek średnich i małych. Wszystkie wskaźniki zwyżkują, jednak skala wzrostów nie przekracza 0,3 procent.

Niewielki wzrost WIG20 to zasługa właśnie _ głównego sprawcy _ wcześniejszych spadków. Akcje kombinatu miedziowego z Lubina drożejąc o ponad 3 proc., nieco zmniejszają wpływ odjęcia dywidendy na kurs wskaźnika największych spółek. Pozytywnie na notowania KGHM wpływa ustalona przez analityków Merrill Lynch na poziomie 248 złotych cena docelowa.

Nieźle radzą sobie także PBG i Kernel - obecnie ich akcje zyskują od 2 do niemal 2,5 procent. Przecenie w gronie blue chipów ulega tylko jedna spółka - akcje Telekomunikacji Polskiej tracą niecałe 1 procent. W miejscu stoi natomiast kurs akcji Lotosu._ _

_ Od kreski _ oderwał się natomiast kurs akcji JSW. Po neutralnym starcie notowań obecnie za walor Jastrzębskiej Spółki Węglowej trzeba zapłacić 137,50 złotego, czyli nieco ponad 1 procent powyżej wczorajszego kursu zamknięcia i jednocześnie ceny, po której inwestorzy kupowali akcje węglowej spółki.

GPW: KGHM zdołował notowania w Warszawie. JSW neutralnie

Paweł Zawadzki, godzina 9:49

WIG20 wystartował pod kreską i tym samym oddalił się od poziomu 2800 punktów. To efekt odcięcia dywidendy od ceny akcji KGHM.

Indeks największych spółek traci obecnie około 0,5 procent. Sporo lepiej wypadają średnie i małe spółki. mWIG40 rośnie o niemal 0,1 procent, a sWIG80 traci około 0,1 procent.

Znacznie lepiej wypadają najważniejsze europejskie indeksy. Francuski CAC, brytyjski FTSE i niemiecki DAX rosną od 0,2 do 0,4 procent. Wspiera je fakt, że Wall Street nie przejęła się wczoraj ani obcięciem ratingu Portugalii, ani podwyżką stóp w Chinach i indeksy notowania kończyły nad kreską.

Wyraźne odstawanie od ogólnych tendencji panujących w Europie to tym razem efekt dywidendy odciętej od kursu KGHM. Ponad 7-proc. dywidenda miedziowej spółki zmniejsza kurs WIG20 o około 1 procent. Bez niej indeks największych spółek, podobnie jak europejskie wskaźniki, znajdowałby się nad kreską.

Neutralnie drugą sesję na warszawskim parkiecie rozpoczęły akcje JSW. Po tym jak wczoraj na zakończenie sesji za jeden papier Jastrzębskiej Spółki Węglowej trzeba było zapłacić dokładnie tyle, ile podczas zapisów, dziś obserwujemy symboliczne wzrosty nie przekraczające jednak 0,5 procent.

GPW: Walka o obronę poziomu 2,8 tysiąca punktów

Łukasz Pałka, godzina 6:00

Inwestorzy powinni raczej obronić WIG20 przed spadkami znacznie poniżej poziomu 2,8 tysiąca punktów. Informacje, które psują nastroje na rynku, nie są bowiem niczym nowym czy zaskakującym. Wiele z nich jest już uwzględnionych w cenach akcji, a to zwiększa prawdopodobieństwo poprawy sytuacji.

Obniżenie ratingu dla Portugalii wyraźnie zniechęcało wczoraj inwestorów do kupowania akcji. Działo się tak nie tylko w Polsce, ale również na innych europejskich parkietach. Do tego doszło osłabienie walut uznawanych za bardziej ryzykowne, co od razu poskutkowało umocnieniem np. franka szwajcarskiego wobec złotego.

Inwestorzy obawiają się bowiem, że Portugalia jako kolejny kraj z grupy PIIGS może poprosić Unię Europejską o pomoc finansową. A to mogłoby zostać zinterpretowane jako zagrożenie bankructwem i tym samym zwiększyć niepokój posiadaczy akcji. Tym bardziej, że ten tydzień przyniósł im już chociażby podwyżkę stóp procentowych w Chinach i kolejne słaba dane makroekonomiczne z USA.

Pocieszeniem dla inwestorów oczekujących wzrostów na GPW może być jednak to, że amerykańska giełda nie poddała się wczoraj spadkom, a główne indeksy symbolicznie wzrosły o 0,1-0,4 procent. Tak może się dziś stać również na warszawskim parkiecie. Inwestorom wciąż brakuje bowiem mocnych argumentów, które przekonałyby ich o konieczności sprzedaży bądź kupna akcji. A dopóki taki sygnał się nie pojawi, polska giełda może tkwić w marazmie, bo gracze wstrzymają się z ważnymi decyzjami.

Inwestorzy z niecierpliwością będą dziś czekać na informacje z Europejskiego Banku Centralnego, dotyczące stóp procentowych w strefie euro. Analitycy spodziewają się, że EBC zdecyduje się podnieść je o 0,25 punktu procentowego do poziomu 1,5 procenta.

Warto dziś również pilnować kolejnych doniesień na temat rynku pracy w USA. Tym razem będą to cotygodniowe dane na temat liczby bezrobotnych w USA. Najważniejszy dla rynku będzie jednak dopiero piątkowy raport. To on może zaważyć na losach giełdy w najbliższych dniach.

dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)