Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Słabe wiadomości w cieniu. Euforia na giełdach

0
Podziel się:

Inwestorów nie zrażały dziś żadne negatywne wiadomości. Wystarczyła im wiara w plan pomocowy dla strefy euro. Sesja znakomicie się rozpoczęła, a w jeszcze lepszej atmosferze zakończyła.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Paweł Zawadzki, godz. 17:35

Ostatecznie indeks największych spółek finiszował zyskując niemal 4,2 procent. Odpowiednio 2 i 0,9 proc. w górę poszły wskaźniki spółek średnich i małych.

Podobna atmosfera panowała na całym świecie. Najważniejsze europejskie indeksy - niemiecki DAX czy francuski CAC - poszły w górę o przynajmniej 5 proc., a kluczowe wskaźniki Wall Street - po dwóch godzinach sesji - zyskiwały po około 2,5 procent.

Zobacz kursy głównych indeksów na GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Znakomitej atmosfery panującej dziś na rynkach kapitałowych nie pogorszyły nie najlepsze warunki, na jakich Hiszpania i Włochy sprzedały, warte łącznie prawie 15 miliardów euro, bony skarbowe.

Inwestorów nie przestraszyły także rozczarowujące dane z amerykańskiej gospodarki. Mimo że indeks obrazujący zaufanie amerykańskich konsumentów wzrósł we wrześniu do 45,4 pkt z 45,2 pkt (po rewizji w górę), to okazał się gorszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wzrostu do 46 punktów.

Na giełdach pojawiła się wiara, że politykom uda się uporać z kryzysem zadłużenia w strefie euro. Choć nie napłynęły żadne konkrety, a brany przez rynki pod uwagę scenariusz zwiększenia Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego, zdaniem niemieckiego ministra finansów jest po prostu _ głupi _, to na giełdach królowali dziś chętni do kupowania akcji.

W gronie największych spółek najwięcej powodów do zadowolenia swoim akcjonariuszom dały PKO BP, Kernel, PKN Orlen i Asseco Poland. Ich akcje podrożały od 6 do 8 procent. Na drugim biegunie znalazła się Telekomunikacja Polska (-0,2 proc.). Była to jednocześnie jedyna spółka z WIG20, której walory dziś straciły na wartości.

GPW: Dane z USA nie zniechęciły do kupowania

Paweł Zawadzki, godz. 15:17

Pierwsze opublikowane dziś dane z amerykańskiej gospodarki nie rozczarowały, zatem nie mogły popsuć znakomitych nastrojów panujących na giełdach.

W Warszawie w dalszym ciągu dominują chętni do kupowania akcji. WIG20, zyskując około 4 proc., znajduje się dosłownie o krok od dziennego maksimum.

Niewiele zmieniła się także sytuacja w przypadku indeksów spółek średnich i małych. mWIG40 wciąż zyskuje ponad 2 proc., a zwyżka w przypadku sWIG80 przekracza 1 procent.

O 15-tej okazało się, że cena sprzedaży domów jednorodzinnych w 20 amerykańskich metropoliach w ujęciu rocznym skurczyła się o 4,1 procent. To jednak lepiej niż oczekiwali analitycy, którzy prognozowali, że spadek będzie na poziomie takim, jak w ubiegłym miesiącu (-4,5 proc.).

Praktycznie bez echa przeszły natomiast dzisiejsze, sięgające razem niemal 15 mld euro, aukcje włoskich i hiszpańskich bonów skarbowych. Inwestorów nie przestraszyła w dalszym ciągu ich rosnąca rentowność.

Znakomite humory dominują w całej Europie. Francuski CAC i niemiecki DAX rosną już o ponad 4 procent. Niezły początek notowań na Wall Street zwiastują natomiast kontrakty terminowe, które idą w górę po około 2 procent.

GPW: Kupujący w zdecydowanej przewadze

Łukasz Pałka, godz. 13.34

Dobre nastroje na warszawskiej giełdzie w pierwszej połowie sesji nawet na chwilę nie osłabły. WIG20 cały czas mocno pnie się w górę, a wraz nim inne indeksy na GPW.

Wskaźnik blue chipów notuje mocny ponad 4-procentowy wzrost. Z kolei indeks średnich spółek zyskuje ponad 2 procent, a małych ponad 1 procent.

Mocny skok WIG20 to zasługa przede wszystkim spółek surowcowych i banków. Poprawa nastrojów wokół strefy euro skłania bowiem inwestorów do ryzykowniejszych zakupów, akcji spółek które najmocniej reagują na zmiany koniunktury. KGHM idzie dzisiaj w górę o ponad 4 procent, a PKN Orlen zyskuje już prawie 7 procent.

Bardzo dobre nastroje panują również na giełdach europejskich. Tam główne indeksy zyskują już również po ponad 3 procent.

GPW: WIG20 nadrabia wczorajsze zaległości

Łukasz Pałka, godz. 10.15

Na warszawskim parkiecie bardzo mocne odbicie. Niektóre spółki z WIG20 zyskują nawet po 7-8 procent.

WIG20 zyskuje w tej chwili najmocniej wśród wszystkich europejskich indeksów. Idzie bowiem o prawie 4 procent w górę, podczas gdy inne wskaźniki zyskują po około 1 procent.

WIG20 na tle innych europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z indeksu WIG20 bardzo mocno idą w górę notowania PKN Orlen. Kurs spółki zyskuje ponad 8 procent. Spore, 3-5-procentowe wzrosty notują również banki. Nieźle wyglądają dzisiaj także notowania małych i średnich spółek, które również są na przyzwoitych plusach.

Dobre nastroje na giełdach to efekt wiary inwestorów w plan pomocy dla strefy euro. Nie przesądzają one jednak o końcu fali spadków, a na razie jedynie o mocniejszym odbiciu na bardzo wyprzedanym rynku.

GPW: Mocny wzrost WIG20. Wiara czyni cuda

Łukasz Pałka, godz. 9.10

Handel w Warszawie rozpoczyna się od mocnego akcentu. WIG20 zyskuje 3 procent. To efekt znacznie lepszych nastrojów na światowych parkietach.

Zgodnie z tym, czego można było spodziewać się po wczorajszej sesji na Wall Street również giełdy europejskie rozpoczynają dzień od przyzwoitych wzrostów. Wsparciem dla nich są również bardzo dobre notowania na azjatyckich parkietach.

WIG20 na tle azjatyckich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mocne wzrosty to efekt wiary inwestorów w to, że europejscy politycy mają plan ratowania strefy euro. Chociaż nikt go jeszcze nie pokazał, to optymizm jest bardzo duży. Dzisiaj zwłaszcza duże spółki mają szansę na spore wzrosty.

GPW: Jest szansa na odbicie. Może być krótkotrwałe

Łukasz Pałka, 26.09, 23.04

Zgodnie z zasadą _ kupuj plotki, sprzedawaj fakty _ dla inwestorów nadszedł właśnie czas do kupowania akcji. Rynek uwierzył bowiem, że plan ratowania strefy euro jest już gotowy. Nieważne, że nikt go jeszcze oficjalnie nie pokazał. Liczy się nadzieja.

Właśnie dzięki temu indeksy na nowojorskiej giełdzie podczas poniedziałkowej sesji wystrzeliły w górę. Zarówno Dow Jones jak i S&P500 zyskały po ponad 2 procent. Po takim mocnym akcencie na początku tygodnia jest więc szansa, że również wtorkowy handel w Europie przyniesie wzrosty.

Wszystko przez to, że na rynku pojawiła się informacja o tym, iż europejski fundusz stabilności finansowej zostanie powiększony o kwotę jednego biliona euro. Pieniądze miałyby nieco ustabilizować sytuację w Europie. Te wieści trzeba jednak na razie traktować w kategorii plotki i dopóki nie zostaną one zweryfikowane, to inwestorzy powinni podchodzić do wzrostów z dużą ostrożnością. Tym bardziej, że rozmowy na temat Grecji utknęły na razie w miejscu.

Z pewnością nie można więc mówić o powrocie do trwałej hossy. A to dlatego, że nawet wysupłanie większych środków na ratowanie strefy euro wcale nie rozwiązuje jej problemów. Gigantyczne zadłużenie krajów południa Europy wciąż pozostanie i co rusz będą wracać niepokoje z nimi związane.

Wydaje się, że w takiej sytuacji wyznacznikiem początku nowych, trwalszych wzrostów na giełdzie mogłoby się stać dopiero np. bankructwo Grecji. Innymi słowy, byłby to jasny sygnał dla zadłużonych krajów, by zaczęły na poważnie wdrażać programy oszczędnościowe. W przeciwnym razie dokładanie tylko środków do pomocowego worka na niewiele się zda.

Szansę na wzrosty podczas wtorkowego handlu wspiera dodatkowo fakt, że na rynku nie pojawią się żadne istotne dane makroekonomiczne. Do południa inwestorzy będą mieli okazję zapoznać się z nowymi informacjami na temat nastrojów konsumenckich w Niemczech oraz sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, ale nie powinny mieć one większego znaczenia. Z kolei o godzinie 15 napłyną dane na temat zmiany cen nieruchomości w 20 amerykańskich metropoliach. Ich wynik, jeżeli będzie znacząco odbiegał o prognoz, może dopiero mieć wpływ na końcówkę sesji na GPW.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t154868.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/wall;street;wierzy;w;plan;dla;strefy;euro,216,0,920792.html) Wall Street wierzy w plan dla strefy euro Inwestorzy nie przestraszyli się gorszych danych z amerykańskiej gospodarki. Rzucili się do kupowania akcji, mimo że decyzji o ratunku dla Grecji wciąż nie ma.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/to;juz;koniec;fatalnego;tygodnia;na;gpw,246,0,919286.html) To już koniec fatalnego tygodnia na GPW Wielka wyprzedaż ogarnęła przede wszystkim duże spółki. To między innymi efekt załamania na rynku surowców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t16641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;polske;moze;uderzyc;druga;fala;kryzysu,127,0,917119.html) Szykują się na kryzys. Oto, co może nas spotkać Spowolnienie gospodarcze w przyszłym roku jest nieuniknione. Przedsiębiorcy szykują się na nie od roku. Zobacz, czy będą zwalniać.
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)