Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Słaby koniec sesji po kiepskich danych z USA

0
Podziel się:

Niewielkie wzrosty na giełdach w Europie oraz zapowiedź minimalnie dodatniego otwarcia za Oceanem pozytywnie wpływa na nastroje na warszawskim parkiecie w pierwszej fazie sesji.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 16.30

Kiepskie informacje o nastrojach konsumentów w USA nie pozwoliły warszawskiemu indeksowi blue chipów utrzymać się powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia.

O godzinie 16. Amerykanie podali, że indeks zaufania konsumentów wyniósł 52,5 punktu. To odczyt gorszy od poprzedniego jak również od wcześniejszych prognoz analityków. W połączeniu z gorszymi danymi z rynku nieruchomości informacje spowodowały pogorszenie nastrojów wśród inwestorów.

Główne indeksy nowojorskiej giełdy spadły tym samym poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Również wskaźniki w Warszawie nie utrzymały się ponad kreską i WIG20, który przez cały dzień nieznacznie zyskiwał, zakończył sesję z 0,6- procentową stratą.

Wśród największych spółek notowanych na GPW wzrosty obroniły między innymi Tauron i KGHM, zyskując ponad 1 procent. Sporo stracił za to PGNiG.

GPW: Niewielkie zmiany do końca sesji

Łukasz Pałka, godz. 15.10

Kontrakty na nowojorskiej giełdzie nieznacznie zyskują. Powrót optymizmu mogą nieco zepsuć najnowsze informacje o cenach nieruchomości.

Indeksy warszawskiej giełdy zachowują się prawie tak samo jak wczoraj. Nie widać na nich znaczącej zmienności, co oznacza, że inwestorzy przed końcem roku nie palą się do obracania akcjami.

Amerykanie opublikowali właśnie najnowszy odczyt wskaźnika S&P/Case-Shiller, pokazującego zmiany cen nieruchomości w USA. Pokazał on spadek o 0,8 procent r/r, podczas gdy analitycy oczekiwali odczytu na poziomie -0,1 procent. Gorsze od oczekiwać dane mogą nieco popsuć nastroje na początku sesji na Wall Street. Ważniejsze wydają się jednak informacje poświęcone nastrojom wśród amerykańskich konsumentów, te poznamy o godzinie 16.

Indeks WIG20 nie notuje dzisiaj dużych zmian, zyskując około 0,3 procent. Najmocniej rośnie kurs KGHM (+1,2 procent). Nieźle radzi sobie również Tauron.

GPW: Lepsze nastroje, choć obroty marne

Łukasz Pałka, godz. 12.40

Po porannym wzroście indeksy znów utknęły w miejscu. Mamy więc powtórkę z wczorajszego dnia, gdy inwestorzy wstrzymują się z handlem, co skutkuje niewielkimi obrotami.

Większość blue chipów na warszawskim parkiecie notuje dzisiaj wzrosty. Dobrze prezentują się banki, jak Getin czy BRE, które zyskują ponad 1 procent. Spadają za to kursy Cyfrowego Polsatu, PKO BP i PZU. Generalnie nastroje wśród inwestorów na światowych parkietach są nieco lepsze po dobrych informacjach na temat produkcji przemysłowej w Japonii, która po raz pierwszy od pół roku pokazała wzrost.

Europejskie indeksy dzisiaj również notują niewielkie wzrosty. Dzień wolny ma tylko giełda w Londynie, na której handel rozpocznie się dopiero jutro.

GPW: Inwestorzy z nieco większą ochotą kupują akcje

Arkadiusz Droździel, godz. 9.40

WIG 20 zyskuje od niemal początku sesji (jedynie sam start miał miejsce poniżej wczorajszego zamknięcia) na wartości około pół procent. Na plusach jest także WIG. mWIG40 oscyluje wokół wczorajszego zamknięcia, zaś sWIG80 traci około 0,2 procent.

Nieznaczna poprawa nastrojów jest efektem nieznacznych wzrostów na giełdach europejskich, a także minimalnie na plusach notowanych kontraktów na indeksy amerykańskich.

Wśród spółek z WG20 najlepiej wypadają firmy energetyczne (Tauron zyskuje 1,5 procent) oraz surowcowych KGHM i PKN Orlen. W ich przypadku to zasługa drożejącej ropy i miedzi.

Największy wpływ na przebieg dzisiejszej sesji będą miały dane o nastrojach wśród amerykańskich konsumentów. Jeżeli wartość indeksu je mierzącego będzie wyższy od 56 punktów, to inwestorzy na GPW mogą oczekiwać pozytywnego zakończenia wtorkowego handlu.

GPW: Bez gwałtownych zmian do końca roku

Łukasz Pałka, godz. 6:00

A przynajmniej jeszcze dzisiaj zanim do gry nie wrócą inwestorzy na londyńskiej giełdzie, która po świątecznej przerwie ruszy dopiero jutro.

Dzień na warszawskim parkiecie zapowiada się więc podobnie jak wczoraj. Bez szaleństw, gwałtownych wzrostów czy znaczących spadków, przy niewielkich obrotach.

Tym bardziej, że również inwestorzy w USA praktycznie nie zareagowali wczoraj na podwyżkę stóp procentowych w Chinach o 0,25 punktu procentowego. Główne indeksy na Wall Street zakończyły sesję mniej więcej na poziomie z przedświątecznego zamknięcia.

Pretekstu do wyprzedaży akcji na europejskich parkietach nie powinny również dzisiaj dać dane z Azji, na której parkiety po chińskiej podwyżce inwestorzy baczniej się oglądają. W nocy poznaliśmy najnowsze dane o bezrobociu i inflacji w Japonii. Były one zgodne z oczekiwaniami analityków, więc nie powinny mieć wpływu na zachowanie graczy.

Pytaniem cały czas pozostaje to, czy gracze się wreszcie nie ockną i nie zaczną wyprzedawać akcji pod pretekstem podwyżki stóp w Chinach. Końcówka roku i wciąż świąteczna atmosfera będą ich jednak zniechęcać do takiego kroku. Sytuacja może zmienić się gwałtownie po nowych roku, gdy inwestorom zabraknie już argumentów do podnoszenia indeksów w górę.

Mały handel na GPW w okresie świątecznych to niezbyt dobra informacja dla spółki Eco Export SA, która dzisiaj zadebiutuje na parkiecie. Wcześniej spółka była notowana na New Connect i teraz będzie już dziesiątą firmą, która przenosi się na rynek główny warszawskiej giełdy.

Wśród danych makroekonomicznych, które pojawią się dzisiaj na rynku i mogą mieć wpływ także na polską giełdę, warto wspomnieć o indeksie cen domów w USA, jak i nastrojach wśród amerykańskich konsumentów. Te informacje poznamy dopiero o 16 polskiego czasu.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)