Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Słowacja mówi "tak", inwestorzy mówią "nie"

0
Podziel się:

Decyzja Słowaków ratująca plan rozszerzenia EFSF nie wpłynęła znacznie na końcówkę handlu w Warszawie. Wall Street jest ważniejszy.

<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Decyzja Słowaków ratująca plan rozszerzenia EFSF nie wpłynęła znacznie na końcówkę handlu w Warszawie. Początek handlu w USA okazał się być ważniejszy i systematycznie spychał indeksy w dół.

WIG20 ostatecznie zamknął się 1,91-procentową zniżką. MWIG40 spadł 0,16 proc. ,natomiast _ maluchy _ z sWIG80 straciły 0,87 procenta.

Zobacz jak zakończył notowania indeks WIG20

Za Oceanem indeks S&P500 spada 1,16 procenta. Lepiej sprawa wygląda z NASDAQ, który jest lekko pod kreską. Wall Street pociągnął za sobą indeksy europejskie - DAX (-1,76 proc.), CAC40 (1,33 proc.), a FTSE250 (-0,88 proc.).

Tym razem jednak Słowacy zdecydowali się poprzeć projekt powiększenia funduszu stworzonego do zapewnienia stabilizacji finansowej w strefie euro. Słowacja była jedynym krajem strefy euro, który nie zaaprobował dotychczas reformy EFSF polegający na zwiększeniu jego uprawnień i środków finansowych pozostających w jego dyspozycji.

Najlepszą spółka z WIG20 pozostał Lotos, który ostatecznie zyskał 3,53 procenta. Poza nim tylko dwa blue chipy znalazły się na plusie - Asseco Poland i PGNiG. Z drugiej strony mieliśmy, aż siedem spółek tracących co najmniej 3 procent. Z tego grona najwięcej stracił KGHM, bo 4,3 procenta.

GPW: Inflacja pozytywnie zaskakuje, a giełdy?

Artur Nawrocki, godz. 15.10

Giełdy praktycznie nie zareagowały na dane GUS-u. Dryfują, lekko się podnosząc po dynamicznym spadku z początku sesji. Nie zaskoczyły także dane ze Stanów Zjednoczonych.

WIG20 zniżkuje 1 procent, nieco lepiej sprawują się indeksy małych i średnich przedsiębiorstw. MWIG40 rośnie 0,15 proc., z kolei sWIG80 traci 0,9 procenta.

Zobacz notowania najważniejszych polskich indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Spadki wyhamowały także na giełdach zagranicznych. Około 15.00 niemiecki DAX traci blisko 1 procent, trochę mniej spadają indeksy w Londynie i Paryżu. Do dużej zmienności przyzwyczaiła nas giełda w Atenach, tym razem giełda w Grecji jest najlepsza w regionie. Kontrakt na S&P500 zniżkuje 0,35 procenta.

W Polsce 3,9 proc. inflacja zaskoczyła analityków, którzy przewidywali 4,1-procentowy wzrost cen. Z drugiej strony bilans płatniczy nie wyglądał jakoś specjalnie rewelacyjnie. W USA opublikowano dwie wartości - liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz bilans handlu zagranicznego. Odczyty jednak okazały się zbieżne z oczekiwaniami analityków.

Na polskiej giełdzie bardzo dobrze radzi sobie Lotos, który zyskuje 4,30 procenta, nad drugim biegunie są dosyć zmienne spółki KGHM i PBG - tracą niemal 3 procent. PetrolInvest ustabilizował swoje notowania, choć dane z ostatnich minut wskazują na wybicie z wąskiego przedziału wahań.

GPW: Trwa korekta na europejskich giełdach

Łukasz Pałka, godz. 12.35

Na warszawskiej giełdzie trwa wyprzedaż akcji, głównie dużych spółek. Inwestorzy realizują zyski z ostatnich dni również na innych europejskich parkietach. Sytuacja na razie jest jednak spokojna.

WIG20 traci obecnie około 1,5 procenta. Nieco mniejsze spadki dotykają główne indeksy na najważniejszych europejskich parkietach.

Notowania głównych indeksów na europejskich parkietach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek notowanych w indeksie WIG20 na plusach pozostają tylko trzy: Lotos, PGNiG i Asseco. Najmocniejszy, ponad 3-procentowy spadek ciągle dotyka notowania KGHM-u. Realizacja zysków trwa również na akcjach instytucji finansowych.

GPW: Inwestorzy realizują zyski

Łukasz Pałka, godz. 10.30

Po godzinie handlu inwestorzy skupili się na realizacji zysków, co powoduje obecnie spadek indeksu WIG20 o około 1 procent.

Indeks WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Również sesja na europejskich parkietach rozpoczęła się dzisiaj od wyprzedaży akcji. Spadki na razie nie są jednak duże i główne indeksy znajdują na poziomach nieznacznie poniżej wczorajszego zamknięcia. Przecenie akcji sprzyja również korekta na rynku surowców, spadają notowania zarówno miedzi, jak i ropy naftowej.

GPW: Rośnie szansa na realizację zysków

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Pomimo tego, że nastroje na rynku są bardzo dobre, to dzisiaj może przyjść czas na częściową realizację zysków wśród inwestorów.

WIG20 rozpoczął sesją na niewielkim minusie, ale dość szybko zaczął odrabiać straty i w tej chwili utrzymuje się nieznacznie powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Podobnie zachowują się na początku sesji pozostałe indeksy warszawskiej giełdy.

Handel na rynkach azjatyckich przebiegł dziś dość spokojnie, główne indeksy tamtejszych parkietów zyskiwały i kończą sesje na niewielkich plusach.

Polityczne obietnice dotyczące ratowania strefy euro i instytucji finansowych od początku tygodnia wyraźnie poprawiają nastroje na parkietach. Po kilku dniach wzrostów może dzisiaj przyjść czas na odreagowanie.

Wśród spółek notowanych w WIG20 na początku sesji większość utrzymuje się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Mocniejszy, prawie 2-procentowy spadek notuje tylko KGHM, co ma związek ze spadkiem cen miedzi na rynkach.

GPW: Amerykanie osłabili nieco szanse na wzrosty

Arkadiusz Droździel, godz. 00.01

Wyhamowanie wzrostów na giełdach amerykańskich w końcówce sesji stawia pod znakiem zapytania możliwość ich kontynuowania na warszawskim parkiecie.

W trakcie wczorajszego handlu rodzimi inwestorzy przeżyli znaczną huśtawkę nastrojów. Po nie wyrażeniu zgody przez słowacki parlament na zwiększenie funduszu stabilizacyjnego w strefie euro z 400 mld do 2 bln euro indeksy na GPW wystartowały na minusach. Po tym jak się jednak okazało, że we wrześniu produkcja przemysłowa w strefie euro wzrosła o 1,2 proc., a nie spadła – jak się okazało o 0,8 procent – do głosu doszli kupujący akcje. WIG20 wyszedł ponad 2300 punktów i powyżej tego poziomu zakończył dzień.

Zobacz jak zmieniał się WIG20 na środowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ułatwił to Jose Manuel Baroso, który przedstawił plan ratunkowy dla europejskich banków. Jeżeli wejdzie on w życie oceną potrzeb kapitałowych banków mają zająć się krajowe nadzory, zaś banki będące w tarapatach najpierw będą musiały samodzielnie szukać pieniędzy, a dopiero później sięgać do pomocy państwowej i EFSF.

Ponadto inwestorom pomogła też deklaracja szefa największej opozycyjnej partii słowackiej, że w czwartkowym ponownym głosowaniu zgodzą się na zwiększenie funduszu stabilizacyjnego. A to praktycznie o nim przesądzi.

Dobre nastroje w Europie przełożyły się także na kolejną wzrostową sesję za Oceanem. W samej końcówce zapał tamtejszych inwestorów do zakupów jednak znacznie zmalał i indeksy oddały połowę wcześniejszych wzrostów.

Zobacz jak zachowywały się indeksy za Oceanem

Może mieć to niekorzystny wpływ na zachowanie inwestorów przynajmmniej na starcie dzisiejszej sesji na GPW. W dużo lepszej sytuacji byłyby rynki akcji, gdyby S&P 500 zdołał przebić się powyżej 1230 punktów, czyli szczytów z początku września. Dzięki temu można byłoby się spodziewać nieco trwalszej poprawy koniunktury na giełdach.

W drugiej części dzisiejszej sesji rynki akcji mogą otrzymać impuls do wzrostów z dwóch kierunków. Po pierwsze ze Słowacji, po wyrażeniu zgody przez tamtejszy parlament na powiększenie funduszu stabilizacyjnego eurolandu, a ponadto zza Oceanu jeżeli z tamtejszej gospodarki napłyną lepsze od oczekiwań dane z gospodarki. Szczególnie tyczy się to liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych w ubiegłym tygodniu oraz wysokości deficytu handlowego. Analitycy spodziewają się, że po zasiłek zgłosiło się 406 tys. nowych bezrobotnych, a dziura pomiędzy eksportem i importem we wrześniu 46 mld dolarów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)