Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Spółki surowcowe ciążą na notowaniach

0
Podziel się:

Najmocniej tracącą spółką w gronie blue chipów w dalszym ciągu jest KGHM.

<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Wprawdzie mamy dzień trzech wiedźm, ale nie mamy wiele emocjonujących wydarzeń na parkiecie. Zaskakujące były dane dotyczące wynagrodzeń. Dynamika płac była niższa nie tylko od oczekiwań, ale także mniejsza niż dynamika inflacji - co nie jest budującym sygnałem.

WIG20 traci 0,35 procenta, a mWIG40 znajduje się lekko nad kreską. Małe spółki z sWIG80 zniżkują 0,71 procenta.

Zobacz jak dzisiaj zachowuje się indeks blue chipów WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Stosunkowo niewiele dzieje się także na zachodnich parkietach. Główne indeksy znajdują się w pobliżu kursu odniesienia. DAX zwyżkuje 0,25 procenta, CAC zniżkuje 0,04 proc. a brytyjski FTSE250 rośnie 0,1 procenta. Tylko w Atenach straty przekraczają 1 procent. Kontrakty terminowe na S&P500 wskazują na otwarcie nad kreską - rosną 0,5 procenta.

Najbardziej zyskującym blue chipem jest Asseco Poland, które rośnie ponad 2 procent. Na indeksie WIG20 ciąży głównie KGHM i PGNiG - oba koncerny tracą ponad 3 procent.

Dziś dzień trzech wiedźm. Postraszą inwestorów z GPW?

Paweł Zawadzki, godzina 12:05

Lekko senna atmosfera dominuje na większości europejskich giełd. Niewielkie ruchy obserwujemy także w Warszawie, gdzie nieco ochłonęli już inwestorzy pozbywający się akcji KGHM. Większe emocje pojawią się w ostatniej fazie sesji.

Obecnie indeks największych spółek, nawet mimo tracącego niemal 3 proc. KGHM-u, utrzymuje się na symbolicznym plusie. Minimalnie nad kreską jest również mWIG40. Około 0,5-proc. stratę odnotowuje natomiast sWIG80.

Zobacz przebieg dzisiejszych notowań na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej * notowania mWIG40 i sWIG80 opóźnione o 15 minut

Od początku sesji inwestorzy nie otrzymali zbyt wielu impulsów do podejmowania bardziej zdecydowanych decyzji. Brak plotek i doniesień dotyczących przyszłości strefy euro nie zrównoważyły publikacje z gospodarki. Poza, gorszym od oczekiwań, bilansem handlu zagranicznego w Eurolandzie, danych makro bowiem nie było.

Wiele wiadomości z gospodarki nie napłynie także w drugiej połowie sesji. W zasadzie jedyną publikacją, która może wpłynąć na humory giełdowych graczy jest inflacja konsumentów (CPI) w Stanach Zjednoczonych. Kalendarz makroekonomiczny uzupełnią dane z Polski - zatrudnienie i wynagrodzenia.

Więcej emocji pojawi się się w końcówce sesji, a dokładnie w ostatniej godzinie notowań. Wartości indeksu WIG20 z tego okresu zostaną bowiem wykorzystane do wyznaczenia ostatecznego kursu rozliczeniowego grudniowego kontraktu terminowego. Działania inwestorów, próbujących jak najkorzystniej zamknąć lub zrolować swoje pozycje, powodują często znaczący wzrost zmienności na giełdzie.

GPW: Dziś dzień trzech wiedźm. Na razie straszy KGHM

Paweł Zawadzki, godzina 9:36

Po neutralnym dniu notowań za Oceanem inwestorzy z GPW ostatnią sesję tego tygodnia rozpoczęli bez gwałtownych ruchów. Po chwili jednak ponownie ruszyli do pozbywania się akcji KGHM. Ten znów mocno ciąży indeksowi największych spółek.

WIG20 zyskiwał dziś już ponad 0,5 procent. Obecnie, przez taniejące o 3 procent akcje KGHM, znajduje się symbolicznie pod kreską. Na niewielkich, 0,2-procentowych, plusach oscylują natomiast wskaźniki spółek średnich i małych - mWIG40 i sWIG80.

Zobacz notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Neutralne nastroje obserwujemy obecnie na większości giełd Starego Kontynentu. Inwestorów mocno nie przestraszyła wiadomość o obcięciu ratingów przez Fitcha sześciu dużym globalnym bankom. Niemiecki DAX, francuski CAC, czy brytyjski FTSE znajdują się bardzo blisko swoich wczorajszych zamknięć.

W centrum uwagi inwestorów w dalszym ciągu znajduje KGHM, którego przecena sięga obecnie około 3 procent. Posiadaczy jego akcji nie uspokoiła wypowiedź prezesa miedziowej spółki Herberta Wirtha. Bardziej przejęli się natomiast obcięciem wyceny dla spółki przez UniCredit i Societe Generale.

GPW: Trzy wiedźmy postraszą giełdowych graczy?

Artur Nawrocki, 15.12, 22:49

W piątek będziemy mieć dzień trzech wiedźm, co oznacza że będą wygasać grudniowe serie instrumentów pochodnych. Z reguły jest to dzień o podwyższonej zmienności kontraktów terminowych, a czasem i akcji. Szarpać indeksem WIG20 nadal może KGHM.

W przypadku KGHM zagadkową kwestią pozostają progi podatkowe, które w scenariuszu hossy miedziowej mogą sprawić, że spółka będzie musiała zapłacić podatek w wysokości nawet 60 procent ceny miedzi. Pozostaje, tylko wierzyć, że panowie w ministerstwie się pomylili.

Projekt ustawy o podatku od wydobycia miedzi i srebra zakłada, że w przypadku, gdy średnia cena miedzi nie przekracza 13 tysięcy złotych za tonę stawka podatkowa za tonę wydobytej miedzi wynosi 130 złotych.

W przypadku ceny przekraczającej 13 tys. złotych za tonę stawka podatkowa wyniesie - według wzoru - 0,025 x średnia cena miedzi plus (0,001 x średnia cena miedzi) 2,6. Z kolei, gdy średnia cena miedzi przekracza 52 tys. złotych za tonę stawka podatkowa za tonę wydobytej miedzi wynosi 32 tysiące złotych.

Wysokość podatku za dany miesiąc stanowi suma iloczynów: masy miedzi wyrażonej w tonach i masy srebra wyrażonej w kilogramach oraz stawek podatkowych. Trzeba przyznać, że podatek skonstruowany jest nietypowo.

O ile dwa pierwsze progi nie budzą zastrzeżeń, o tyle trzeci próg jest bardzo kontrowersyjny. Uderza on istotnie w finanse spółki. To sprawia, że KGHM nadal cechować będą podwyższone wahania kursu. Czynnikiem łagodzącym będzie wyhamowanie spadków miedzi na giełdach metali, ale to marne pocieszenie dla jego akcjonariuszy.

Sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się umiarkowanymi wzrostami. Na start notowań miały przede wszystkim wpływ dane makroekonomiczne, których w czwartek było całkiem sporo.

Większość z nich okazała się być pozytywną niespodzianką. Zawiodła tylko produkcja przemysłowa, która zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Sam S&P500 zamknął się z 0,32-procentową zwyżką, aczkolwiek notowania zaczynał na 1-procentowych plusach.

Indeks WIG20 na przestrzeni trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nie zmienia się sytuacja indeksu blue chipów w horyzoncie średnioterminowym. WIG20 nadal znajduje się w trendzie bocznym, co widać na wykresie. Zmniejszył się jednak zakres wahań. O ile parę miesięcy temu mówiło się poziomach 2000-2450, tak teraz większą wagę przywiązuje się do linii 2100-2300 punktów.

Kalendarz makroekonomiczny będzie mniej obfity niż dzień wcześniej, jednak parę publikacji się pojawi. O godzinie 11.00 poznamy odczyt handlu zagranicznego strefy euro. Analitycy prognozują, że nadwyżka wyniesie w październiku 1 miliard euro.

Po południu spłyną dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w Polsce. Eksperci oczekują 5,25 proc. wzrostu płac oraz 2,4 procenta większego zatrudnienia niż przed rokiem. Na godzinę przed rozpoczęciem sesji w Stanach Zjednoczonych zaprezentowany będzie odczyt inflacji konsumenckiej w USA. Ekonomiści spodziewają się, że dynamika wzrostu cen wyniesie 0,1 procenta w skali miesiąca.

W piątek nastąpią także przetasowania w indeksach GPW. Nie nastąpi żadna zmiana w przypadku WIG20. Wśród najbardziej widocznych zmian będzie dołączenie do indeksu mWIG40 nowych spółek m. in. Cormay, Midas i Azotów Tarnów.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)