Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Spory spadek na koniec sesji

0
Podziel się:

Gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy pogłębiają zniechęcenie inwestorów do akcji.

GPW: Spory spadek na koniec sesji

Łukasz Pałka, godz. 16.48

*Informacje z amerykańskiego rynku pracy zepchnęły indeksy europejskich giełd mocno w dół. WIG20 stracił ponad 1,3 procent. *

W ubiegłym tygodniu Amerykanie w złożyli 472 tysiące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. To o 20 tysięcy więcej niż oczekiwali analitycy. Nic więc dziwnego, że kiepskie dane zniechęciły inwestorów do kupowania akcji. Na minusach zakończyło sesję większość blue chipów. Obroniły się tylko GTC i PZU, które zyskały około 0,5 procent. Mocny spadek zaliczyły banki, w tym PKO BP z powodu informacji o możliwym wstrzymaniu dywidendy w tym roku.

Arkadiusz Droździel, godz. 14.45

GPW: Spadki przyspieszyły po danych z USA

Departament Pracy w USA podał, że w ubiegłym tygodniu do tamtejszych urzędów pracy złożono 472 tysiące podań o zasiłek dla bezrobotnych. To o 20 tysięcy więcej niż się wcześniej spodziewano.

Inwestorom w Warszawie informacja ta niezbyt się spodobała, bo główne indeksy warszawskiego parkietu zaczęły tracić na wartości. Obawiają się oni, że dzisiejsza sesja za Oceanem może mieć spadkowy przebieg. Większa liczba chętnych po zasiłek oznaczać może, że amerykańska gospodarka nie jest jeszcze na ścieżce takiego wzrostu jak wcześniej sądzono.

Wydźwięk słabszych danych z rynku pracy łagodzą nieco informacje o bilansie handlowym USA. Okazało się, że w maju deficyt wyniósł nie 120, a 109 mld dolarów.

Wśród warszawskich blue chipów najwięcej tracą akcje PKO BP oraz BRE Banku. Nieznacznie zyskują natomiast posiadacze akcji GTC, TPSA i Pekao SA.

Pozytywnymi bohaterami całego rynku są jednak ciągle Karen i Komputronik, które zyskują odpowiednio 31 i 23 procent w porównaniu do wczorajszego zamknięcia. Obie spółki podpisały list intencyjny z inwestorem z USA zgodnie z którym Karen wyemituje dla inwestora nowe akcje wskutek czego Komputronik stanie się mniejszościowym akcjonariuszem Karen.

GPW: Inwestorzy czekają na impuls zza Oceanu

Arkadiusz Droździel, godz. 12:40

Jakiekolwiek emocje na warszawskim parkiecie mogą się pojawić dopiero po publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych.

Od początku handlu na GPW indeksy poruszają się w okolicach wczorajszego zamknięcia - raz wychodząc ponad, raz spadając poniżej o kilka punktów.

Rynek z marazmu mogą wyrwać informacje na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych w ubiegłym tygodniu., które zostaną opublikowane o godz. 14:30. Analitycy się spodziewają, że takich osób było 452 tysiące. Poznamy także o ile wzrosły ceny w maju (prognoza 0,1 proc. w skali miesiąca) oraz bilans obrotów bieżących (deficyt ma wyniesić 120 mld dolarów).

Spośród spółek z WIG 20 najlepiej radzą sobie firmy paliwowe - Lotos i PKN Orlen. Najwięcej traci natomiast PKO BP. W skali całego rynku najbardziej imponujące wzrosty są jednak udziałem Karen i Komputronik.

GPW: Inwestorzy nie kwapią się do zakupów akcji

Arkadiusz Droździel, godz. 9:40

Spadki na największych giełdach azjatyckich hamują inwestorów w Europie przed zakupami akcji.

Główne indeksy warszawskiego parkietu wystartowały na niewielkich minusach. WIG 20 traci na starcie notowań 0,3 procent. Podobnie sWIG80 i mWIG40.

Niewielkie zainteresowanie zakupami akcji należy wiązać ze spadkami na największych azjatyckich giełdach w Tokio oraz Szanghaju. Również inwestorzy w Europie nie kwapią się na razie do kupowania akcji.

Największe wzrosty notują Komputronik i Karen, których akcje rosną odpowiednio o 23 i 15 procent. To efekt informacji, że obie spółki podpisały z inwestorem, obywatelem USA, list intencyjny, zgodnie z którym Karen wyemituje dla inwestora nowe akcje wskutek czego Komputronik stanie się mniejszościowym akcjonariuszem Karen. Z kolei Komputronik przeprowadzi dla tego inwestora emisję nie więcej niż 10 proc. akcji spółki dopuszczonych do obrotu na GPW.

Natomiast spośród firm wchodzących w skład WIG20 zyskują jedynie akcje PBG, Pekao SA oraz BZWBK.

GPW: Inwestorzy walczą o mocniejsze odbicie

Łukasz Pałka, godz. 6:10

Dzisiaj inwestorzy poznają najnowsze dane o liczbie bezrobotnych w amerykańskiej gospodarce. Mogą one przesądzić o kierunku, w którym podążą indeksy w najbliższych dniach, również na GPW.

Już coraz mniej czasu mają drobni gracze na złożenie zapisów na akcje spółki energetycznej Tauron. Termin mija jutro o północy. Z kolei sam debiut na GPW został zaplanowany na 30 czerwca. Wczoraj giełda podała, że Tauron może wejść do indeksu WIG20 już piątego lipca. To dość dobra wiadomość dla inwestorów, bo oznacza najprawdopodobniej większe zainteresowanie akcjami spółki wśród instytucji, jak OFE czy fundusze inwestycyjne.

Osoby, które rozważają zakup akcji Tauronu zastanawiają się, ile będzie można na nich zarobić i czy inwestycja nie przeniesie strat. W tym przypadku wszystko zależy od sytuacji na rynku w dniu debiutu, bo sama cena akcji jest dość atrakcyjna.

A sytuacja na rynkach pozostaje napięta. Wczoraj dobry start notowań na europejskich parkietach został skutecznie zniwelowany po kiepskich danych z rynku nieruchomości w USA oraz plotkach dotyczących planowanej pomocy finansowej dla Hiszpanii. Wieczorem polskiego czasu emocje budziły z kolei informacje dotyczące gigantycznych, bo sięgających 20 miliardów dolarów odszkodowań, które będzie musiał wypłacić koncern paliwowy BP. Przez to indeksy na Wall Street zaliczyły spore wahania, ale wciąż nie rozstrzygnęło się, w którym kierunku podążą indeksy w najbliższych dniach.

W takiej atmosferze niepewności dzisiaj na głównym rynku GPW czeka nas dziesiąty w tym roku debiut. Tym razem na parkiecie pojawi się dystrybutor sprzętu IT, spółka ABC Data. Będzie to 383. firma notowana na GPW.

Poza tym inwestorzy poznają dziś istotne dane GUS dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce. Ale praktyka ostatnich miesięcy pokazuje, że o wiele większe znaczenie będą dla nich miały popołudniowe informacje z rynku pracy w USA.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)