Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Spory wzrost na nowy rok. Tylko obroty małe

0
Podziel się:

Lepsze niż się spodziewano nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców dały impuls do nieco większego popytu na akcje.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.35

Prawie 2,5-procentowym wzrostem indeksu WIG20 rozpoczyna się nowy rok na warszawskiej giełdzie. Największy w tym udział ma miedziowy koncern KGHM.

Pozostałe indeksy również kończą pierwszą w tym roku sesję w dobrym stylu, choć na razie mocne wzrosty je ominęły. O tym, czy lepsze nastroje wśród inwestorów są trwałe, przekonamy się jednak dopiero jutro, gdy na rynek po dłuższej przerwie w większym stopniu powrócą inwestorzy zagraniczni.

Główne indeksy warszawskiej giełdy podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dobry wynik indeksu WIG20 to dzisiaj przede wszystkim zasługa notowań koncernu KGHM, który poszedł w górę o ponad 6 procent. To reakcja inwestorów na wypowiedź ministra skarbu. Zapowiedział on, że resort rozważa zmianę sposobu wyliczania podatku od kopalin, co będzie miało niebagatelne znaczenie dla wyników finansowym miedziowego koncernu.

Sesja minęła przy dość niskiej aktywności inwestorów. Spokojnie było na rynku złotego. Większej aktywności należy spodziewać się jutro, bo dziś wiele rynków zagranicznych ma wolne.

GPW: KGHM rośnie o ponad sześć procent

Łukasz Pałka, godz. 16.35

WIG20 w ostatniej godzinie sesji zyskuje ponad 2 procent. Wzrost zostanie zweryfikowany dopiero jutro, gdy po dłuższym weekendzie ruszy handel na zagranicznych parkietach.

Największą niespodziankę w indeksie WIG20 sprawiają obecnie notowania akcji koncernu KGHM. Rosną o ponad 6 procent. To efekt informacji na temat tego, że resort skarbu chce zmienić zasady opodatkowania kopalin. To dobra wiadomość dla inwestorów, którzy w ostatnich tygodniach masowo wyprzedawali akcje KGHM w obawie, że nowy podatek będzie miał bardzo negatywny wpływ na wyniki firmy.

GPW: Dobry początek roku, ale przy niskich obrotach

Łukasz Pałka, godz. 14.30

Początek roku na warszawskiej giełdzie wygląda bardzo obiecująco. Inwestorom w Polsce sprzyja to, że wiele zagranicznych parkietów ma dzisiaj wolne.

WIG20 po godzinie 14. notuje wzrost o około 1,6 procenta. Pozostałe indeksy wypadają już słabiej. Wszystko przy dość niskich obrotach, co ma związek z małą aktywnością inwestorów zagranicznych.

Indeksy warszawskiej giełdy podczas pierwszego dnia notowań w 2012 roku

Wśród spółek notowanych w WIG20 najlepiej zachowuje się KGHM, którego notowania idą w górę o ponad 5 procent. Prawie 3-procentowe wzrosty notują PBG, PKO BP oraz Getin.

Inwestorom będzie dziś sprzyjać również to, że na rynek nie napłyną żadne istotne dane makroekonomiczne.

GPW: Inwestorzy chętniej kupują niż sprzedają akcje. Ale...

Arkadiusz Droździel, godz. 12.35

Lepsze niż się spodziewano nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców dały impuls do nieco większego popytu na akcje.

W związku z brakiem handlu na kilku kluczowych giełdach (m.in. USA, Wielka Brytania, Japonia, Chiny) największy wpływ na zachowanie rodzimych inwestorów mają handlujący akcjami we Frankfurcie nad Menem. Tamtejszy DAX zyskuje na wartości około 1,5 procent po tym jak się okazało, że indeks PMI, który mierzy nastroje wśród przedsiębiorców, wyniósł 48,4 pkt., a spodziewano się wyniku o 0,3 pkt. niższego.

W tej sytuacji WIG20, po tym jak rano oscylował w okolicach poprzedniego zamknięcia, rośnie o około procent. Na podobnym poziomie zyskuje sWIG80, a mWIG40 około pół procent.

Zobacz zachowanie indeksów na GPW

Pomimo że na GPW przeważają kupujący, to zainteresowanie handlem jest niewielkie. w ciągu niemal czterech godzin sesji właściciela zmieniły akcje za jedynie około 130 mln złotych. Z tego tylko połowa przypada na blue chipy. To nie dziwi, ponieważ akcjami tych spółek najchętniej obracają inwestorzy zagraniczni, którzy w zdecydowanej większości mają wolne.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej radzą sobie papiery KGHM, które zyskują ponad 4 procent. O niemal 3 proc. rosną akcje PBG, a PKO BP ponad 2 procent.

GPW: Zobacz, w jakich nastrojach inwestorzy rozpoczynają rok

Arkadiusz Droździel, godz. 9:45

Brak handlu na kluczowych parkietach wyraźnie ogranicza zainteresowanie akcjami na warszawskiej giełdzie.

Indeks największych spółek oscyluje w okolicach piątkowego zamknięcia. Nieco lepiej wypadają małe i średnie spółki - mWIG40 i sWIG80 zyskują ponad pół procent. Skala obrotów jest jednak minimalna - w skali całego rynku wynoszą tylko nieco ponad 20 mln złotych.

Sprawdź notowania WIG20 na żywo

Tak nikłe zainteresowanie akcjami w Warszawie nie dziwi. Praktycznie nieobecni są inwestorzy zagraniczni. 2 stycznia nie handlują na giełdach za Oceanem, w Londynie oraz w Azji.

Większego znaczenia dla sytuacji na rynkach akcji nie miały dane o nastrojach wśród przedsiębiorców w Polsce. Indeks PMI, który je mierzy, wyniósł 48,8 pkt., a spodziewano się wyniku na poziomie 49,9 punktów.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej radzą sobie akcje Lotosu, które zyskują ponad dwa procent.

GPW: Czy inwestorzy uwierzą w efekt stycznia?

Artur Nawrocki

Wraz nowym rokiem pojawia się nadzieja, że zostanie przerwany giełdowy impas a na rynkach na stałe zagości rynek byka. Dobrym początkiem byłoby zaistnienie tzw. _ efektu stycznia _.

Efekt stycznia to nic innego jak zjawisko podwyższonych stóp zwrotu w pierwszym miesiącu roku. Przyczynę takiego stanu rzeczy przypisuje się rozpoczynaniu i wdrażaniu nowych strategii przez fundusze inwestycyjne.

Jak skuteczna jest gra pod takie sezonowe czynniki mieliśmy okazję się przekonać w grudniu. Z ponad 5-procentowymi stratami tzw. _ rajd św. Mikołaja _ okazał się wielkim niepowodzeniem. Z drugiej strony spadki istotnie zmniejszyły punkt bazowy dla indeksu, co może ułatwić osiągnięcie dodatniej stopy zwrotu przez WIG20.

Ostatnia w roku sesja w Stanach Zjednoczonych sprawiła, że indeks S&P500 zakończył rok na niemal takim samym poziomie, na jakim go rozpoczął. W piątek 0,43-procentowa zniżka zadecydowała o tym, że roczna stopa zwrotu dla szerokiego indeksu wyniosła -0,02 procenta.

WIG20 na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nadal niska aktywność nie powinna pozwolić na przebicie ostatnio kształtującego się wsparcia na poziomie 2130 punktów oraz oporu na linii 2180 punktów. Nie zanosi się na szybkie wybicie z tego wąskiego korytarza wahań.

Kalendarium makroekonomiczne 2 stycznia będzie wypełnione jedynie wskaźnikiem PMI (Indeks menedżerów logistyki z ang._ purchasing managers index _) dla przemysłu. Współczynnik powstaje na podstawie ankiet wysyłanych do przedsiębiorstw z pytaniami odnoszącymi się do stanu zapasów, zamówień czy produkcji.

Wartość powyżej 50 punktów oznacza poprawę sytuacji w przedsiębiorstwach, natomiast odczyt poniżej jest jednoznaczny z pogorszeniem się koniunktury w przemyśle danego regionu lub państwa. W poniedziałek poznamy wartości PMI dla m. in. Polski, Hiszpanii, strefy euro i Niemiec. Dzień wcześniej opublikowano chiński indeks PMI, który mile zaskoczył powracając ponad poziom 50 punktów.

W poniedziałek nie powinien też zaskoczyć obrót, który raczej nie powróci jeszcze do przedświątecznych rozmiarów. To za sprawą świąt w krajach anglosaskich. Nieczynne będą giełdy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Japonii. Z tego względu udział inwestorów zagranicznych powinien się zmniejszyć.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)