Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Sygnał znad Zatoki Perskiej

0
Podziel się:

Brak sesji w USA spowodował, że oczy europejskich inwestorów zwróciły się w kierunku Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

GPW: Sygnał znad Zatoki Perskiej

Godzina 17:00, Paweł Zawadzki* *

Wszystkie warszawskie indeksy zakończyły sesję poniżej wczorajszego zamknięcia. Indeks WIG20 spadł o 1,44 proc., indeksy mWIG40 i sWIG80 straciły odpowiednio 1,74 i 1,35 procent.

Wczoraj, kontrolowany przez rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich, koncern Dubai World poprosił o przedłużenie terminu spłaty wyemitowanych obligacji. Dziś z tego powodu zniżkowały ceny akcji większości banków, również tych zupełnie nie związanych z tamtejszym rynkiem.

Dziś na największym minusie, wśród indeksów sektorowych, notowania zakończył właśnie WIG-BANKI, którego kurs spadł o 2,79 proc. Najbardziej straciły Pekao (-3,63 proc.), BRE Bank (-2,58 proc.) oraz Getin (-2,46 proc.). Polskie banki traciły głównie pod wpływem spadków cen akcji banków notowanych w Europie.

Sesję na plusie zakończyły jedynie akcje trzech spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Cena papierów Asseco Poland, w reakcji na dobrą rekomendację analityków DI BRE Banku, wzrosła o 2 procent. Rosła również cena walorów TP SA (+1,25 proc.) oraz Cersanitu (+0,19 proc.). Wzrost trzeciej z tych spółek jest o tyle interesujący, że w trakcie sesji pojawiła się informacja mówiąca, że jej akcji może pozbywać się Skarb Państwa.

**

**

GPW: Wszystkie indeksy pod kreską

Godzina 13:05, Paweł Zawadzki* *

W ślad za spadkami dominującymi na wszystkich ważniejszych europejskich parkietach podąża GPW. Aktualnie tracą wszystkie indeksy.

WI20 znajduje się 0,8 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia, około 0,7 proc. traci mWIG40. Największe spadki dotknęły jednak indeks małych spółek sWIG80, który aktualnie traci 1,5 procent.

Spośród inwestorów handlujących największymi spółkami powody do zadowolenia mają jedynie właściciele papierów Asseco Poland (+1,6 proc.) i TP SA (+1,3 proc.). W przypadku pierwszej wzrosty są konsekwencją pozytywnej rekomendacji DI BRE Banku. Druga spółka ostatnio nie radziła sobie najlepiej, jednak warto pamiętać, że w przeszłości, w okresach giełdowych spadków, wypadała znacznie lepiej od większości indeksów.

Wśród spółek WIG-u 20 najbardziej tracą banki. Pekao, BRE Bank, BZ WBK tracą aktualnie od 1,5 do ponad 2 procent.

GPW: Początek sesji na minusie

Godzina 9:18, Marek Knitter

Początek sesji na GPW w Warszawie przyniósł niewielki spadek indeksu WIG20.

Po słabej sesji w Azji nasz rynek również podąża w kierunku przeceny. Na minusie otworzyły się także główne indeksy w Londynie i Paryżu. Inwestorzy najwyraźniej postanowili wstrzymać się z większym zaangażowaniem na rynku pod nieobecność graczy z USA.

Początek sesji przyniósł spadek indeksu WIG20 o 0,13 proc. Jak na razie sytuacja ulega dalszemu pogorszeniu i główny wskaźnik największych spółek na GPW pogłębia spadki.

*Początek sesji może przynieść niewielkie umocnienie indeksów na warszawskiej giełdzie. Jednak mała liczba danych makro i brak sesji w USA nie ułatwią dziś inwestorom podejmowania decyzji. *Godzina 6:10, Paweł Zawadzki

Indeks WIG20 wczoraj znalazł się wczoraj minimalnie pod kreską. Wall Street wczorajszą sesję zakończyło na plusie, jednak wzrosty były niewielkie. Brak innych sygnałów może spowodować, że dzięki lekko wzrostowej sesji w USA pozytywnie rozpoczną się także notowania na warszawskim parkiecie.

Dodatkowo, ustanowione w okolicach 2360 pkt., krótkoterminowe wsparcie powinno wesprzeć inwestorów, jeśli kurs indeksu grupującego największe spółki znajdzie się w jego okolicach.

Niepokoić może z kolei wczorajszy brak reakcji na dobre dane makroekonomiczne z USA. Wczoraj opublikowano bardzo dobre informacje pochodzące z amerykańskiego rynku pracy oraz sektora nieruchomości. Lepsze od oczekiwań odczyty nie przełożyły się na znaczne wzrosty indeksów - ani na Wall Street, ani na GPW.

Jeśli dobre dane nie powodują wzrostów, to co stanie się jeśli na rynek napłynie seria gorszych od oczekiwań wyników? Dziś taka sytuacja nam nie grozi, gdyż opublikowane zostaną jedynie informacje o inflacji CPI w Niemczech oraz podaży pieniądza M3 w strefie euro.

Wygląda na to, że z ustaleniem kierunku będziemy musieli poczekać na Amerykanów. A oni zapewne włączą się do gry dopiero w następnym tygodniu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)