Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Szczyty były, jednak cały tydzień pod kreską

0
Podziel się:

Grudniowe Trzy Wiedźmy rynkiem nie zatrzęsły. WIG20 piątek zakończył minimalnie nad kreską, cały tydzień symbolicznie pod kreską. W ciągu ostatnich pięciu sesji zyskały natomiast wskaźniki spółek średnich i małych.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Grudniowe _ Trzy Wiedźmy _ rynkiem nie zatrzęsły. WIG20 piątek zakończył minimalnie nad kreską, cały tydzień symbolicznie pod kreską. W ciągu ostatnich pięciu sesji zyskały natomiast wskaźniki spółek średnich i małych.

Dziś nie wpływały na rynki nawet istotne wiadomości. Negatywnie nie zadziałała informacja o obniżeniu wiarygodności kredytowej Irlandii. Kupujących natomiast nie wsparła rekordowa wartość wskaźnika obrazującego nastroje panujące wśród niemieckich przedsiębiorców.

Po udanej czwartkowej sesji za Oceanem, notowania w Warszawie zapowiadały się całkiem przyzwoicie. Inwestorów zaskoczyła jednak wiadomość, że agencja ratingowa Moody's obniżyła o pięć stopni wiarygodność kredytową Irlandii. Biorąc pod uwagę fakt, że w tym tygodnia Moody's postraszył obniżeniem ratingu Hiszpanię, wiadomość była mocno pesymistyczna. Wyprzedaży akcji jednak nie było.

Wzrostów nie było natomiast po znakomitej wiadomości z Niemiec, kiedy okazało się, że publikowany przez monachijski instytut Ifo, indeks obrazujący nastroje panujące w niemieckim biznesie, znalazł się na najwyższym w jego historii poziomie. Wzrost z 109,3 do 109,9 punktów był także wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 109,2 punktów.

Wszyscy czekali bowiem na ostatnie chwile notowań, kiedy wygasała grudniowa seria instrumentów pochodnych. Finalna faza notowań nie odbiegała jednak niczym od tego, co działo się na warszawskim parkiecie przez większość notowań. Senność i niewielka zmienność - tak w dużym skrócie można opisać ostatnią sesję tego tygodnia.

Ostatecznie wszystkie indeksy zakończyły piątkową sesję nad kreską. WIG20 zyskał niemal 0,2 proc., mWIG40 prawie 0,5 proc., sWIG80 umocnił się o ponad 0,8 procent.

Tydzień na minusie, choć nowe szczyty były

Mimo że w środę indeks największych spółek znalazł się najwyższym poziomie od początku czerwca 2008 roku, to już dzień później tracąc bez wyraźnej przyczyny ponad 1 procent był najsłabszym parkietem w Europie.

Dwie pierwsze sesje tego tygodnia z punktu widzenia wpływu na wynik tygodniowy spokojnie można pominąć. W poniedziałek i wtorek WIG20 rósł bowiem po około 0,2 procent. W ujęciu tygodniowym WIG20 stracił symboliczne 0,1 procent. Odpowiednio 1,7 i 0,8 proc. zyskały mWIG40 i sWIG80.

Spadki mimo niezłych danych

Tegotygodniowe spadki nieco dziwią w kontekście całkiem niezłych danych z gospodarki. Choć zdarzały się odczyty nieco gorsze od oczekiwań, to większość publikacji makro była lepsza od prognoz.

Dobre wiadomości napłynęły zarówno z Europy (aktywność gospodarcza w przemyśle, koniunktura w niemieckiej gospodarce), jak i z USA (sprzedaż detaliczna, inflacja, wskaźniki obrazujące koniunkturę w przemyśle).

*Tauron w WIG20, Bioton w mWIG40 *

Po dzisiejszej sesji nastąpi kwartalna rewizja indeksów GPW. W indeksie największych spółek w końcu zadebiutuje Tauron, natomiast wypadnie z niego _ groszowy _ Bioton.

Z kolei w indeksie spółek średnich poza spadkowiczem z WIG20, pojawi się jeszcze awansująca z sWIG80 Cinema City. Zamieni się ona miejsami w indeksach z Ciechem.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)