Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Tąpnięcie WIG20. Co się stało?

0
Podziel się:

O tym, czego należy się spodziewać w trakcie notowań giełdowych, dowiesz się z komentarza Money.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

W ostatniej godzinie handlu najważniejszy indeks warszawskiego parkietu zanotował mocny spadek. Wydaje się, że to efekt rozliczania kontraktów terminowych. Tym bardziej, że na innych giełdach europejskich nastroje nie są najgorsze.

W ostatniej godzinie handlu wyliczany jest kurs rozliczeniowy dla kontraktów terminowych na WIG20. Będzie to średnia z każdego kursu indeksu w ciągu tej godziny po odrzuceniu 5 najwyższych i 5 najniższych kursów. Wszystko wskazuje na to, że część inwestorów chce jak najniższego kursu rozliczeniowego, na co wskazuje zachowanie indeksu WIG20.

Na zachodnich parkietach w większości panują wzrosty. We Francji indeks CAC40 zwyżkuje 0,17 proc., w Niemczech DAX zyskuje 0,76 proc., z kolei brytyjski FTSE znajduje się 0,36 procent nad kreską. Bardzo dobrze zachowuje się giełda w Atenach, gdzie główny indeks zyskuje blisko 3 procent.

Zobacz, jak dzisiaj zachowuje się indeks WIG20 oraz kontrakty terminowe Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na Wall Street w handlu przedsesyjnym lekko zwyżkują kontrakty terminowe na indeks S&P500. W międzyczasie opublikowany został wskaźnik inflacji w Kanadzie. Okazuje siże wzrost cen wyniósł rok do roku 1,2 procent, czyli 0,1 proc. więcej od oczekiwań.

Polskim blue chipom przewodzi ukraiński Kernel, który zyskuje niemal 1 procent, po wczorajszym 5-procentowym spadku. Najbardziej ciążącymi spółkami są Lotos (-1,43 proc.) oraz PGNiG (-0,99 proc.).

GPW w tyle za Europą. Inwestorzy czekają na...

Paweł Zawadzki, godzina 12:35

Zgodnie z oczekiwaniami, pierwsze godziny handlu na GPW upływają pod znakiem marazmu i relatywnie niskich obrotów. Lepiej niż WIG20 wypada obecnie większość europejskich indeksów giełdowych.

Wskaźnik blue chipów praktycznie przykleił się do poziomu, na którym kończył wczorajszą sesję. Wzrosty, choć w większości wypadków nie przekraczają one 0,5 procent, obserwujemy natomiast na innych giełdach Starego Kontynentu.

Zobacz przebieg sesji na warszawskim parkiecie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Informacji, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpłynąć na zachowanie giełdowych indeksów, praktycznie nie ma. Inwestorzy czekają już przede wszystkim na to, co wydarzy się w ostatniej godzinie notowań, kiedy wygasają wrześniowe kontrakty terminowe. Aktywniejszym graczom pozostaje wiara, że nieco ożywienia wniesie start handlu na amerykańskich giełdach.

Liderem wzrostów w WIG20 jest obecnie Kernel, który zyskując około 1 procent, lekko odreagowuje wczorajszy spadek. Warto przypomnieć, że akcje rolniczej spółki z Ukrainy wczoraj zostały przecenione o niemal 5 procent.

Z kolei w mWIG40, z ponad 7-proc. zwyżką, lideruje Polimex-Mostostal. Borykająca się z problemami finansowymi spółka dziś poinformowała o podpisaniu z wierzycielami aneksu do umowy ws. wstrzymania się z egzekucją zobowiązań do 31 marca 2013 roku.

Początek sesji na GPW spokojny, ale...

Paweł Zawadzki, godzina 9:40

Do podejmowania odważniejszych decyzji nie zachęca ani neutralne zamknięcie wczorajszych notowań na Wall Street, ani pusty kalendarz publikacji z gospodarki. Z czasem emocje będą rosły. W ostatniej godzinie sesji wygasają bowiem wrześniowe serie instrumentów pochodnych.

Indeks największych spółek od początku handlu na warszawskiej giełdzie kurczowo trzyma się poziomu wczorajszego zamknięcia. Tylko nieco większą zmienność obserwujemy w przypadku wskaźników spółek średnich i małych.

Zobacz notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Główne indeksy Wall Street wczorajsze notowania zakończyły niemal w tym samym miejscu, w którym znajdowały się na zamknięciu sesji środowej. Dodatkowo, dziś nie będą publikowane żadne istotne wiadomości z gospodarki.

Takie połączenie sprawia, że inwestorzy aktualnie nie kwapią się do podejmowania istotnych decyzji. Tym bardziej, że w ostatniej godzinie dzisiejszej sesji wygasać będą wrześniowe serie instrumentów pochodnych, co spowoduje zapewne wzrost zmienności, ale także nerwowości.

Zmiana kursu akcji jedynie w przypadku dwóch blue chipów przekracza 1 procent. Niemal 2-proc. wzrostem może poszczycić się Boryszew, a podobnej skali przecena ma miejsce w przypadku akcji Lotosu.

Trzy wiedźmy zaskoczą inwestorów? Zobacz, co czeka GPW

Artur Nawrocki, godzina 06:00

W trakcie dzisiejszej sesji na GPW może panować podwyższona zmienność, bowiem wygasają wrześniowe serie instrumentów pochodnych. Wydarzenie to popularnie nazywane jest dniem trzech wiedźm. Dzięki dobrym impulsom ze Stanów Zjednoczonych indeks WIG20 może zacząć notowania od wzrostów.

Za Oceanem indeksy rozpoczęły sesję nisko, jednak dane z amerykańskiego przemysłu, które okazały się lepsze od oczekiwań, sprawiły że najważniejsze indeksy nowojorskiej giełdy odrobiły część strat. Mowa tutaj m.in. o indeksie PMI dla amerykańskiego przemysłu oraz indeksie Fed z Filadelfii - oba wskaźniki znalazły się na poziomach wyższych niż oczekiwano.

Raczej relatywna słabość indeksu WIG20 nie jest dodatkowym argumentem za kupnem na dzisiejszej sesji. W stosunku do niemieckiego DAX w ostatnich pięciu dniach polski indeks blue chipów utrzymywał relatywną siłę. Dopiero czwartkowa sesja wyrównała rozbieżności w stopach zwrotu między dwoma indeksami. Choć wsparcie na poziomie 2385 punktów w przypadku WIG20 zostało chwilowo przełamane, to jednak wczorajszy kurs zamknięcia znalazł się powyżej tej linii.

Zobacz, jak zachowywał się indeks WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Trzy wiedźmy postraszą?

Dzisiaj wygasają wrześniowe serie instrumentów pochodnych. Największe emocje oczywiście budzą notowania najpłynniejszych kontraktów WIG20, których obroty są porównywalne do tych na całym rynku akcji w Warszawie. Choć inwestorzy są przygotowani na większą zmienność, to jednak spektakularne wahania już nie zdarzają się tak często.

Inwestorzy, by utrzymać swoje pozycje na instrumentach pochodnych, są zmuszeni do tzw. zrolowania pozycji, czyli zamiany wygasających kontraktów bądź opcji na nową serię, która jeszcze nie wygasła. Pociąga to za sobą koszty transakcyjne lub ryzyko poślizgu cenowego. Graczom zależy by zrolować pozycję przy jak najatrakcyjniejszym kursie.

Ostateczny kurs rozliczeniowy jest określony w dniu wygaśnięcia kontraktu jako średnia arytmetyczna wyliczona ze wszystkich wartości indeksu WIG20 w czasie ostatniej godziny notowań ciągłych oraz wartości tego indeksu ustalonej na zamknięcie sesji giełdowej, po odrzuceniu 5 najwyższych i 5 najniższych z tych wartości. Warto dodać, że na koniec sesji do indeksu sWIG80 wejdzie Bank Ochrony Środowiska zastępując Industrial Milk Company.

Brak danych makroekonomicznych

W zasadzie dzisiaj nie będzie żadnych istotnych danych makroekonomicznych. Można zwrócić uwagę na wskaźnik koniunktury gospodarczej w Polsce o godzinie 14.00 albo na inflację w Kanadzie pół godziny później. Istnieje jednak zagrożenie, że impakt tych danych może być zerowy.

Inwestorzy zwrócą uwagę na spotkania z udziałem Mario Montiego, premiera Włoch. Szef włoskiego rządu spotka się z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem oraz premierem Grecji Antonisem Samarasem. W sytuacji braku informacji makroekonomicznych, zaskakujące słowa któregoś z polityków mogą spowodować lekką reakcję.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)