Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Telekomunikacja Polska zdominowała dzisiejszą sesję

0
Podziel się:

Telekomunikacyjny gigant niespodziewanie opublikował szacunkowe wyniki za trzeci kwartał tego roku.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

WIG20 ostatecznie znalazł się lekko pod kreską. Byłby dzisiaj na solidnym 0,5 plusie, gdyby nie zachowanie kursu TP SA, który stopniał o 14,82 procent po opublikowaniu szacunkowych wyników za trzeci kwartał.

Na Zachodzie Europy przed zakończeniem panowały optymistyczne nastroje. Większość indeksów Starego Kontynentu znajdowała się na lekkim plusie. DAX zyskiwał 0,24 proc., CAC40 rósł 0,39 proc., z kolei FTSE250 zyskiwał 0,43 procent.

Zobacz, jak dzisiaj zamknęły się najważniejsze indeksy na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Bardzo dobrze rozpoczęła się sesja w Stanach Zjednoczonych. Wprawdzie indeks S&P500 zaraz po otwarciu znalazł się lekko pod kreską, to jednak kolejne minuty handlu przyniosły wzrosty. Okazuje się, że dane z rynku nieruchomości są dla rynku ważniejsze niż słabe wyniki Intela i IBM.

Liderem notowań pozostał KGHM, który zyskał 2,42 procent. Dobrze sprawowały się także papiery Pekao SA, który wzroły 1,16 procent. Obroty dzisiaj były wyjątkowo wysokie wyniosły ponad 1,3 miliarda złotych. To sprawka TP SA, która odpowiadała za 40 procent handlu.

GPW: WIG20 odrabia straty. Powód?

Artur Nawrocki, godz. 15.52

WIG20 w ciągu sesji systematycznie odrabia straty. Część olbrzymich spadków zdążyła zanegować także Telekomunikacja Polska. Inwestorzy zignorowali fatalny odczyt produkcji przemysłowej.

Okazało się, że produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa zmniejszyła się aż 5,2 procent w ujęciu rocznym. Analitycy oczekiwali, że spadnie 3,6 proc. rok do roku wobec wzrostu pół procent w poprzednim miesiącu.

Zobacz, jak zachowuje się dzisiaj indeks WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zdecydowanie ważniejsze okazały się informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. Zarówno pozwolenia, jaki rozpoczęte budowy domów (ponad 100 tys. więcej niż prognozowano) okazały się zdecydowanie lepsze od oczekiwań.

Wśród polskich blue chipów w centrum zainteresowania pozostaje Telekomunikacja Polska, która traci 16 procent. Dzisiaj zniżka sięgała nawet 20 procent, po informacji o mniejszej prognozie dywidendy. Liderem w WIG20 jest rosnący ponad 2 procent KGHM. Obroty dziś zaskakują i wynoszą niemal 900 milionów.

Wielki spadek TP SA. GPW w ogonie Europy

Paweł Zawadzki, godzina 12:56

Na warszawskim parkiecie wciąż mamy teatr jednego aktora. Ceny akcji Telekomunikacji Polskiej już nie tanieją, jednak wciąż utrzymują się około jedną piątą poniżej wczorajszego kursu zamknięcia.

W efekcie indeks największych notowanych na GPW spółek w dalszym ciągu traci ponad 0,5 procent. Tym samym znajduje się w europejskim ogonie. Choć obecne zwyżki na giełdach Starego Kontynentu zazwyczaj nie przekraczają 0,5 proc., to większość indeksów znajduje się powyżej wczorajszych zamknięć.

Zobacz, jak WIG20 wypada na tle najważniejszych indeksów Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Spokój na światowych parkietach giełdowych to pochodna dwóch kwestii - mniejszych obaw o sytuację Hiszpanii i pustego przedpołudniowego kalendarza publikacji z gospodarki. Wczorajsze spekulacje, że swoje stanowisko ws. pomocy finansowej dla Hiszpanii mogą nieco złagodzić Niemcy i decyzja agencji ratingowej Moody's potwierdzająca rating Hiszpanii sprawiły, że rentowność hiszpańskich _ dziesięciolatek _ spadła w okolice 5,5 procent, czyli do najniższego poziomu od kwietnia.

Kluczowe dla giełd dane makro zostaną opublikowane natomiast dopiero o 14:30. Wówczas inwestorzy poznają liczby obrazujące sytuację w amerykańskim sektorze nieruchomości - liczbę wydanych pozwoleń na budowę domów (prognoza: 810 tys., poprzednio: 803 tys.) i rozpoczętych budów (prognoza 770 tys., poprzednio: 750 tys.). Dwa kwadranse wcześniej napłyną dane o produkcji przemysłowej w Polsce (prognoza: -3,6 proc. rok do roku, poprzednio: +0,5 proc.).

Akcje TPSA zanurkowały. Co z indeksem WIG20?

Paweł Zawadzki, godzina 9:56

Wskaźnik grupujący blue chipy obecnie kolejny raz zmagałby się z poziomem 2.400 punktów. Nie pozwolił mu na to jednak ponad 15-procentowy spadek ceny akcji Telekomunikacji Polskiej, która dziś niespodziewanie pochwaliła się szacunkami wyników za trzeci kwartał 2012 roku.

Po niespełna godzinie od rozpoczęcia notowań, akcje TPSA tanieją o 16,6 procent. To z kolei przekłada się na ponad 0,8-procentowy spadek WIG20. Mniej więcej tyle obecnie traci indeks największych spółek.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Telekomunikacyjny gigant w trzecim kwartale tego roku, zgodnie z wstępnymi szacunkami, zarobił na czysto 307 mln złotych, przy przychodach na poziomie 3,47 mld złotych. Oznacza to, że skurczyły się one o ponad 5 procent. W całym 2012 roku spółka szacuje spadek przychodów o około 4-5 procent. Wcześniej prognozowano, że skurczą się one o 3 procent.

Zgodnie z dzisiejszym komunikatem, Telekomunikacja Polska nie zrealizuje także innych finansowych celów na 2012 rok. Dlatego zdecydowała się na publikacje wstępnych wyników już dzisiaj, choć publikacja raportu była przewidziana na 24 października.

Wall Street mocno w górę. GPW pójdzie jej śladem?

Paweł Zawadzki, 16.10, godzina 23:00

Inwestorzy coraz chętniej kupują akcje giełdowych spółek, a znakomita, druga z rzędu, sesja na Wall Street zwiększa szanse na to, że zwyżka będzie miała trwalszy charakter. Czy WIG20 w końcu zdoła na dłużej _ zagościć _ nad poziomem 2.400 punktów? To zależy przede wszystkim od tego, jak z kluczowym obecnie testem poradzi sobie amerykański S&P500.

Wtorkowa sesja na Wall Street upłynęła pod znakiem kontynuacji zdecydowanych zakupów akcji, które amerykańscy inwestorzy rozpoczęli już w poniedziałek. Dobre nastroje podtrzymały lepsze od prognoz dane z Europy (indeks sentymentu ekonomicznego ZEW w Niemczech) i Stanów Zjednoczonych (napływ kapitałów długoterminowych, produkcja przemysłowa).

Do tego doszły lepsze od oczekiwań wyniki finansowe, którymi chwaliły się amerykańskie giganty (m.in. Johnson & Johnson, Coca-Cola, czy Goldman Sachs) i spekulacje, że Niemcy mogą nieco złagodzić swoje stanowisko w sprawie pomocy finansowej dla Hiszpanii. W takiej atmosferze wszystkie najważniejsze indeksy Wall Street finiszowały na około 1-procentowych plusach.

Zobacz przebieg sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tylko nieznacznie gorzej sesję w Warszawie zamykał indeks największych spółek, który finalnie zyskał niespełna 0,9 procent. Na tle europejskich parkietów wypadł on jednak bardzo słabo. Główne wskaźniki giełd we Frankfurcie, czy w Paryżu poszły w górę o odpowiednio 1,6 i 2,4 procent. Szał zakupów obserwowaliśmy natomiast na giełdzie w Madrycie, gdzie hiszpański IBEX zyskał niespełna 3,5 procent.

Dodatkowo, WIG20 nie zdołał pokonać psychologicznego poziomu 2.400 pkt, ostatecznie notowania kończąc kilka punktów pod nim. Ostrożność inwestorów z GPW wynika w dużej mierze z faktu, że indeks ponad wspomnianym poziomem znajdował się już kilkukrotnie. Za każdym razem bardzo szybko jednak aktywowało to sprzedających, których działania _ spychały _ kurs przynajmniej kilkadziesiąt punktów niżej.

Zobacz, jak od początku września radzi sobie WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Warto jednak zwrócić uwagę, że pierwsza dynamiczna zwyżka WIG20, która zakończyła się wyznaczeniem tegorocznego maksimum (2417,32 pkt), _ wymusiła _ korektę w okolice 2.350 punktów. Po kolejnych, nieudanych, atakach na szczyty, indeks największych spółek _ cofał się _ już zaledwie w okolice 2.370 punktów. Fakt, że atrakcyjne dla kupujących są coraz wyższe poziomy WIG20 zwiększa szanse na to, że tym razem zobaczymy nie tylko przebicie linii 2.400 pkt, ale także kolejną próbę sforsowania tegorocznego szczytu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/158/m241310.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/co;dalej;z;cenami;akcji;na;gpw;oto;prognozy;analitykow,193,0,1177025.html) *Idą nowe rekordy na WIG20, ale te spółki będą jeszcze lepsze * Sprawdź, które akcje mają największy potencjał do wzrostów. Tym bardziej, że poprawiający się stosunek do inwestowania w akcje pokazują również notowania indeksów spółek średnich i małych. We wtorek nieco lepiej niż WIG20 wypadł mWIG40 (+1,2 proc.), nieznacznie słabiej poradził sobie natomiast sWIG80 (+0,8 proc.). To, że popularne przed kryzysem MiS-ie są obecnie w kręgu zainteresowania giełdowych graczy potwierdza także rosnąca wartość obrotów.

Czy ceny polskich akcji będą kontynuowały marsz w górę? W odpowiedzi na to pytanie może pomóc zachowanie amerykańskiego indeksu szerokiego rynku. S&P500, po drugiej z rzędu bardzo udanej sesji, we wtorek finiszował na poziomie 1.455 punktów. Jeśli uda mu się sforsować górne ograniczenie _ rekordowego _ w tym roku przedziału 1.465-1.475 punktów, kontynuacja wzrostów na większości giełd świata będzie tylko kwestią czasu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/250/m248570.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/akcje;ze;pak;zadebiutuja;na;gieldzie;sprawdz;czy;warto;je;kupic,91,0,1174875.html) Wreszcie duży debiut na giełdzie. Łakomy kąsek?Inwestorzy mogą zapisywać się na akcje aż za 25 tys. złotych. Studzić zapędy kupujących w początkowych minutach europejskiej sesji mogą wyniki finansowe, którymi już po zamknięciu notowań na Wall Street pochwaliły się dwa technologiczne blue chipy – IBM i Intel. Choć zyski obu spółek okazały się lepsze od prognoz analityków (równie atrakcyjnie nie wyglądała już kwestia przychodów), to inwestorom to nie wystarczyło, a ich akcje w handlu posesyjnym wyraźnie traciły na wartości.

Poza kolejną porcją raportów finansowych w środę rytm na giełdach znów wyznaczać mogą dane z gospodarki. Jeszcze przed rozpoczęciem notowań swoimi finansowymi osiągami w trzecim kwartale pochwalą się między innymi Bank of America i PepsiCO oraz mniejsze - BNY Mellon oraz Halliburton. Z gospodarki kluczowe będą natomiast publikacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. O 14:30 zaprezentowane zostaną wrześniowe dane o liczbie wydanych pozwoleń na budowę domów i rozpoczętych budów. Rodzimym, aczkolwiek zaledwie drugorzędnym z punktu widzenia giełdowych graczy, akcentem będzie publikacja danych o produkcji przemysłowej w Polsce (14:00).

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)