Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: To była spokojna sesja. Banki w czołówce

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak zakończył się handel akcjami w Europie.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Konsolidacja na polskim rynku kapitałowym trwa. Za nami kolejny dzień niewielkich zmian indeksów. W czołówce dużych spółek znalazły się dwa banki. Bardziej wyraziste zmiany notują indeksy z Wall Street.

Kolejny dzień wyczekiwania na rynku. Indeksy z GPW zakończyły sesję niewielkimi zmianami w stosunku do wczorajszego zamknięcia. WIG20 urósł o 0,21 procent. Z kolei wskaźnik WIG250 stracił nieznacznie.

W czołówce dużych spółek znalazł się dzisiaj bank BZ WBK oraz PKOBP. Słabo poradziły sobie z kolei PGNiG oraz PKN Orlen. Dziś pojawiła się informacja dotycząca ustawy ułatwiającej wydzielenie z PGNiG spółki zajmującej się sprzedażą detaliczną gazu. Z kolei paliwowy PKN Orlen poinformował o emisji obligacji, której wartość może osiągnąć nawet miliard euro.

Danymi dnia były informacje z gospodarki Wielskiej Brytanii. Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła bardziej niż spodziewał się tego rynek. Rok do roku poszła ona w górę o 6,9 procent. Chwilę wcześniej pokazano informacje na temat bilansu płatniczego w strefie euro. Saldo rachunku bieżącego wyniosło 20,9 mld euro.

Na plusie zakończyły sesję europejskie indeksy. DAX wzrósł o 0,5 procent, a CAC poszedł w górę o 0,3 procent.

Zobacz, jak zakończyła się sesja w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mocniejsze wzrosty widać po niespełna dwóch godzinach notowań na Wall Street. Dow Jones zyskuje 0,9 procent, a S&P500 oraz Nasdaq o 0,7 procent. Przed nami jeszcze publikacja protokołu z posiedzenia FOMC. Dowiemy się wówczas, jak wyglądała dyskusja podczas ostatniego spotkania tego gremium.

Europa rośnie, Wall Street też

Przemysław Ławrowski, godz. 15:35

Nastroje na europejskich parkietach nieznacznie się poprawiły. Zmienność nadal nie jest jednak duża. W dobrych nastrojach rozpoczęli sesję inwestorzy z Wall Street.

Po spadkowym rozpoczęciu sesji, indeksy z GPW prezentują podobną zmienność do tej z wczorajszej sesji. WIG20 zyskuje około 0,2 procent, a jego wartość to 2414 punktów. Najsłabszą spółką z blue chipów jest PGNiG. Dziś pojawiła się informacja dotycząca ustawy ułatwiającej wydzielenie z PGNiG spółki zajmującej się sprzedażą detaliczną gazu. Po sześciu godzinach sesji, traci ona około 1,5 procent.

O poziomie zysku wypłaconego akcjonariuszom poinformowała z kolei Netia. Walne zgromadzenie akcjonariuszy zatwierdziło przeznaczenie całego zysku na dywidendę.

Nieco lepiej niż wczoraj zachowują się europejskie indeksy. Ponad 0,5 procent rośnie DAX. Około 1 procent rośnie FTSE-MIB. Dobrze radzi sobie turecki XU100 (+ 1,2 procent).

Notowania europejskich podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Popołudniu cotygodniowe dane z rynku nieruchomości napłynęły z USA. Liczba wniosków o kredyt hipoteczny wzrosła o 0,9 procent. Godzinę po rozpoczęciu sesji na Wall Street pokazana zostanie tygodniowa zmiana zapasów paliw. Z kolei wieczorem pokazany zostanie protokół z posiedzenia FOMC.

Kontrakty terminowe przed startem sesji świeciły się na zielono. Ich wzrosty to około 0,3 procent. W konsekwencji tamtejsze indeksy w pierwszych minutach hadnlu rosną.

GPW nieznacznie w górę, traci KGHM

Maciej Rynkiewicz, godz. 13:10

Trzy godziny od pierwszego dzwonka na GPW najważniejsze indeksy wciąż balansują w pobliżu wczorajszych zamknięć. Niemal identycznie przebiega sesja na pozostałych parkietach Europy.

Największy WIG30 zyskuje około 0,2 procent, nieznacznie lepsze nastroje panują wśród posiadaczy spółek średnich i małych. Obroty na całym rynku przekraczają 330 milionów złotych.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Pół procent traci KGHM i jest to między innymi efekt wyczekiwania inwestorów na korektę na rynku miedzi. Cena surowca w ostatnich tygodniach mocno odbiła i zbliża się do poziomu 7 tysięcy dolarów za tonę. Pretekstem do korekty może być obniżenie perspektywy dla chińskiego rynku nieruchomości przez agencję Moody's. Tymczasem to właśnie ten sektor jest jednym z największych klientów producentów miedzi.

Wiadomością dnia do tej pory jest zmiana sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Miesiąc do miesiąca dynamika wyniosła aż 1,3 proc. względem oczekiwanych 0,5 proc. Rok do roku wzrost wyniósł 6,9 proc. Dzisiejsze dane tamtejszego urzędu statystycznego są najlepsze od maja 2004 roku.

Powoli do gry włączają się Amerykanie. Mortgage Bankers Association podał zmianę wniosków o kredyt hipoteczny w tygodniu kończącym się 16 maja. Dynamika wyniosła zaledwie 0,9 proc., wobec 3,6 proc. w poprzednim tygodniu.

GPW: Inwestorzy wciąż nie obrali kierunku

Maciej Rynkiewicz, godzina 9:15

Po słabej sesji na Wall Street oraz kiepskich nastrojach w Azji, najważniejsze indeksy w Europie rozpoczynają dzień w pobliżu zera. Podobne nastroje panują na GPW.

Sesja na Wschodzie była kontynuacją tego, co kilka godzin wcześniej działo się na rynkach USA. Nie licząc Chin, najważniejsze indeksy zamknęły się nieznacznie poniżej kreski. Wiadomością sesji była decyzja BoJ o dalszym prowadzenia operacji otwartego rynku tak, żeby baza monetarna rosła o 60-70 bln jenów rocznie. Było to zgodne z oczekiwaniami.

Zaskakująca jest jednak reakcja inwestorów z Chin - najważniejsze indeksy rosły, mimo że agencja Moody;s obniżyła perspektywę dla tamtejszego sektora deweloperskiego do negatywnej. Wzrosty indeksów to jednak w dużej mierze efekt zwyżki spółek z sektora węglowego po tym, jak rząd Państwa Środka zapowiedział utworzenie kilku rynków handlu surowcem.

Nastroje w Europie od rana nie są najlepsze, a sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie ze względu na bardzo ubogi dzisiaj kalendarz makro. O godzinie 10 pojawi się bilans płatniczy w strefie euro i będzie to właściwie jedyna publikacja z naszego regionu.

Indeks WIG30 od początku sesji

Na czerwono świecą się najważniejsze indeksy na GPW - indeks WIG30 rozpoczął sesję na symbolicznym, 0,08-proc. minusie. Większych zmian nie notują szersze grupy spółek - WIG50 rośnie około 0,1 proc., tyle samo traci WIG250.

GPW pod wpływem nastrojów na Wall Street. Rewolucji nie będzie

Przemysław Ławrowski, godzina 23:50

Poranny handel na polskim rynku pozostanie pod wpływem wtorkowych nastrojów na Wall Street. WIG20 nadal będzie znajdował się w okolicy 2400 punktów, a danych gospodarczych nie będzie wiele.

We wtorek byliśmy świadkami kolejnej sesji, w której zmienność była stosunkowo niewielka. Dane Głównego Urzędu Statystycznego zarówno w poniedziałek jak i we wtorek nie zrobiły na inwestorach wrażenia. Marazm na rynku obserwujemy od dłuższego czasu.

WIG20 w kanale 2350-2450 punktów znajduje się od dłuższego czasu. Ostatni raz indeks ten osiągnął dolną wartość 20 marca, natomiast poziom 2450 punktów pojawił się ostatnio 30 kwietnia. Polski rynek akcji słabo wypada również w porównaniu z innymi rynkami akcji.

Słabość polskiego rynku kapitałowego widać po kursie akcji banków. WIG-Banki w ostatnich trzech miesiącach stracił ponad 6 procent. Słabo radzą sobie również spółki z branży spożywczej (WIG-Spożywczy w ostatnich trzech miesiącach spadł o 18 procent. Wzrost z kolei odnotowały takie wskaźniki jak WIG-Chemia, WIG-Energia.

Notowania wybranych indeksów z GPW w ostatnich 3 miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeksy na Wall Street zakończyły wtorkową sesję na minusach. Najwięcej stracił Dow Jones (0,83 procent). Nieco mniej poszedł w dół S&P500 (0,65 procent). Nasdaq obniżył loty o 0,42 procent. Niezdecydowanie polskiego rynku akcji poskutkuje prawdopodobnie podatnością na zewnętrzne wpływy. Negatywne nastroje w USA przełożą się na start środowej sesji na GPW.

Same dane makroekonomiczne nie będą przełomowe. O godzinie 10-tej pojawi się odczyt dotyczący bilansu płatniczego strefy euro. Według prognoz, saldo na rachunku bieżącym wyniosło w macu +20 mld euro (prognoza, dane nie wyrównane sezonowo). Miesiąc wcześniej opublikowano wynik 13,9 mln euro.

Charakter bardziej regionalny będą miały dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii oraz dane o imporcie i eksporcie z Japonii. Rynek spodziewa się, że wartość sprzedanych dóbr i usług na wyspach w kwietniu wzrosła o 5,2 procent rok do roku. Z kolei eksport w Japonii ma wzrosnąć o 4,8 procent, a import o 0,8 procent.

Wśród danych ze Stanów Zjednoczonych znajdziemy protokół z posiedzenia FOMC. Publikowany jest on 2 tygodnie po posiedzeniu rady, na którym podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące polityki monetarnej. Przed sesją opublikowana zostanie również cotygodniowa zmiana liczby wniosków o kredyt hipoteczny.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)