Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: To była strategia "na przeczekanie". Do jutra?

0
Podziel się:

Dane ze Stanów Zjednoczonych zmieniły obraz rynku - czytaj więcej w komentarzu Money.pl.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

WIG20 zamknął sesję 0,11-proc. stratą. Polskie blue chipy poradziły sobie nieco gorzej niż mniejsze spółki. Indeksy mWIG40 i sWIG80 zyskały dziś odpowiednio 0,29 i 0,13 proc.

Pierwszej sesji w tym tygodniu towarzyszyły bardzo niskie obroty, na WIG20 było to niecałe 300 milionów złotych, z kolei dla całej giełdy wartość wyniosła niewiele ponad 400 milionów złotych.

Nastroje wśród polskich inwestorów nie różniły się tym samym od tendencji na europejskich parkietach. Niemiecki DAX i francuski CAC40 kończą sesję w pobliżu wczorajszych poziomów zamknięcia.

Notowania WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na drugą część notowań na światowych rynkach akcji duży wpływ miały wyniki spółek w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy dzień tygodnia otworzył bank Citigroup, którego zysk na akcję 0,95 dolara pozytywnie zaskoczył analityków. Jutro swoje sprawozdania opublikują między innymi Coca-Cola, Goldman Sachs i Intel.

GPW: Chemia rządzi. Inne indeksy też mogą jeszcze wzrosnąć

Maciej Rynkiewicz, godz. 14:40

WIG20 traci teraz 0,49 proc., nieco mniejsza skala zniżki panuje wśród pozostałych grup spółek. Szerszy mWIG40 pomniejszył się o 0,12 proc., z kolei sWIG80 o 0,18 proc. Liderem wzrostów jest dziś WIG-Chemia, który notuje kilkuprocentową zwyżkę.

Dobry wynik _ chemii _ to pokłosie decyzji Skarbu Państwa. Resort weźmie udział w wezwaniu ZA Tarnów na papiery ZA Puławy oraz w wymianie akcji firm. Synthos z wynikiem plus 4,4 proc. jest liderem wzrostów blue chipów, ZA Puławy wzrosły o ponad 3 proc., Ciech o ok 3,1 proc., a wspomniane Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach o ok. 8 proc.

Dzisiejszym spadkom pozostałych spółek towarzyszą bardzo niskie obroty, które w przypadku całego WIG-u chwilę po godz. 14 wynosiły około 220 milionów złotych. Grupa polskich blue chipów generuje 140 milionów złotych.

WIG20, mWIG40 oraz sWIG80 na dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jest niewielka nadzieja, że w końcowej fazie notowań na polski rynek akcji powrócą nieco lepsze nastroje, tuż po otwarciu giełd za Oceanem. Swoimi wynikami podzieliła się o godz. 14 Citigroup - w drugim kwartale tego roku, zysk amerykańskiego banku wyniósł 0,95 dolara na akcję, zamiast spodziewanych 0,89 dolara. Instytucja finansowa w tym czasie zanotował jednak nieco niższe przychody - 18,4 miliarda dolarów w porównaniu do prognozowanych 18,76 miliarda dolarów.

Optymizm kupujących studzą jednak dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Wynik za czerwiec tego roku okazał się niższy od prognoz i wyniósł -0,5 proc. w porównaniu z rynkowym konsensusem na poziomie plus 0,2 proc.

GPW: To wyznaczy kierunek w drugiej fazie sesji

Paweł Zawadzki, godzina 11:58

Na większości europejskich parkietów wciąż nieznacznie przeważają sprzedający. Podobna sytuacja ma miejsce na GPW. Nastrojów nie mogły zmienić pierwsze, publikowane dziś, dane makro.

WIG20 traci obecnie niespełna 0,5 procent. Podobnie zachowują się również podstawowe indeksy najważniejszych giełd Starego Kontynentu.

Zobacz, jak WIG20 radzi sobie na tle Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Giełdowych graczy zupełnie nie zaskoczyła inflacja konsumencka w strefie euro. Zarówno podstawowy odczyt, (+2,4 proc.) jak i wskaźnik po wyłączeniu cen żywności, energii, alkoholu i papierosów (+1,6 proc.) wyniosły dokładnie tyle, ile wcześniej szacowali analitycy.

Otwarcie sesji na Wall Street i co za tym idzie, również przebieg drugiej fazy notowań na GPW wyznaczą dwie kwestie - wyniki finansowe Citigroup oraz dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych.

Analitycy spodziewają się, że finansowy gigant w drugim kwartale zarobił 89 centów na akcję (w analogicznym okresie 2011 roku było to 1,09 dol. na akcję.). W przypadku sprzedaży detalicznej rynek oczekuje natomiast 0,1-proc. wzrostu.

Neutralny start na GPW. Co dalej?

Paweł Zawadzki, godzina 09:24

Nowy tydzień inwestorzy rozpoczęli bez przekonania. Po niespełna dwóch kwadransach na warszawskiej giełdzie obserwujemy niewielką przewagę inwestorów pozbywających się akcji.

Indeks największych spółek traci symboliczne 0,2-0,3 procent. Minimalnie nad kreską utrzymują się natomiast wskaźniki spółek średnich i małych.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Choć traci ponad połowa blue chipów, przecena ich akcji jest stosunkowo niewielka. 1-proc. spadek kursu odnotowują jedynie akcje PGNiG. Najlepszymi przedstawicielami WIG20 są natomiast Telekomunikacja Polska i PKO BP. Akcje obu spółek drożeją po ponad 0,5 procent.

Inwestorzy czekają przede wszystkim na dane z gospodarki. Dzisiejsze kalendarium o 11-tej otworzą dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro, jednak znacznie ważniejsze będą wiadomości z USA - sprzedaż detaliczna i wskaźnik aktywności gospodarczej w rejonie Nowego Jorku oraz wyniki finansowe, którymi pochwali się Citigroup.

Olbrzymie emocje na GPW. Co dalej z cenami akcji?

Paweł Zawadzki, 15.07, godzina 14:45

Amerykańskie indeksy przełamały złą passę, a piątkowe wzrosty na większości światowych giełd zdecydowanie poprawiły sytuację na wykresach i są dobrym prognostykiem na przyszłość. Dużo zależy jednak od pękającego w szwach kalendarium publikacji gospodarczych i zysków największych amerykańskich przedsiębiorstw.

Zaskakująco dobre wyniki finansowe, którymi pochwaliły się w piątek amerykańskie banki inwestycyjne JP Morgan i Wells Fargo spowodowały, że indeksy Wall Street przerwały, trwającą sześć sesji, spadkową serię i ruszyły wyraźnie w górę. Znakomite humory na amerykańskich giełdach utrzymywały się do zamknięcia notowań, a wszystkie najważniejsze wskaźniki finiszowały na około 1,5-proc. plusach.

Zobacz przebieg sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

To bardzo dobra wiadomość. Duża biała świeca na wykresie indeksu szerokiego rynku – S&P500 – pojawiła się niemal dokładnie w miejscu, w którym przebiega, wyrysowana przez lokalne dołki z 4. i 25. czerwca, krótkoterminowa linia trendu wzrostowego. W najbliższych dniach warto zatem pilnie śledzić jego zachowanie. Bardziej ostrożnych graczy do kupowania akcji powinno zachęcić sforsowanie przez S&P500 linii 1.375 punktów. Z kolei korzystną wymowę obecnego układu na wykresie zanegowałoby dopiero zamknięcie indeksu poniżej poziomu 1.335 punktów.

Indeks największych spółek na GPW piątkową sesję również zakończył pokaźnym (+1,74 proc.) wzrostem, jednak czwartkowe odcięcie rekordowej dywidendy od kursu KGHM znacznie utrudnia jego analizę. Ważne poziomy na WIG20 wyznacza zatem powstała w jego efekcie luka. Kluczowym wsparciem jest obecnie linia 2.150 punktów. Indeks ma sporą szansę na kontynuację ruchu w górę, jednak pozytywnym sygnałem dla posiadaczy akcji będzie dopiero zamknięcie sesji powyżej górnego ograniczenia przedziału 2.210-2.220 punktów.

Zobacz, jak od początku roku radzi sobie WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W ubiegłym tygodniu, inwestorzy nie otrzymali zbyt wielu informacji z gospodarki, zatem notowania pozostawały pod wpływem rozczarowujących, opublikowanych w poprzedzający go piątek, danych z amerykańskiego rynku pracy. W tym tygodniu giełdowi gracze o kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych dowiedzą się znacznie więcej, bowiem kalendarium publikacji makro niemal pęka w szwach.

Z kluczowych odczytów, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sprzedaż detaliczną (poniedziałek), inflację konsumencką i produkcję przemysłową (wtorek), liczbę wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów domów (środa) oraz liczbę nowych bezrobotnych, sprzedaż domów na rynku wtórnym oraz indeks aktywności gospodarczej w rejonie Filadelfii (czwartek). W centrum uwagi rynków będą również dwa wystąpienia publiczne (wtorek i środa) szefa Fedu, Bena Bernanke.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/239/m154607.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/akcje;na;gpw;w;co;inwestowac;aby;nie;stracic,123,0,1121915.html) *Spółki walczą o przetrwanie. Oto sposoby, jak nie stracić na GPW * Upadają już nie tylko firmy budowlane. Zobacz, których spółek na GPW warto unikać, a jakie mogą okazać się bezpieczną przystanią. To jednak jeszcze nie koniec. Odpowiedzieć na pytanie, czy spadki cen akcji mamy już za sobą, w najbliższym czasie pomogą również wyniki finansowe publikowane przez notowane na Wall Street spółki. Swoimi osiągnięciami w drugim kwartale pochwalą się między innymi takie kolosy, jak Citigroup, Coca Cola, Goldman Sachs, Intel, Johnson&Johnson, Bank of America, eBay, IBM, Microsoft, Verizon czy General Electric.

Z danych ze strefy euro warto odnotować natomiast inflację konsumencką (poniedziałek) i wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW (wtorek). Sporo dowiemy się również o rodzimej gospodarce. We wtorek poznamy dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach, a w środę o produkcji przemysłowej. Dane ze Starego Kontynentu w tym tygodniu powinny być jednak raczej tłem dla wiadomości z USA, a to, czy indeksy ruszą mocniej w górę, zależeć będzie przede wszystkim od nastrojów panujących na Wall Street.

Zakładając, że publikacje nie rozczarują i w krótkim terminie ziści się scenariusz pozytywny, nie można jednak zapominać, że stan światowej gospodarki wciąż nie jest najlepszy. Chiny hamują, kryzys w strefie euro nie zakończy się z dnia na dzień, a zaskakujące informacje o problemach wciąż będą trząść notowaniami na giełdach. Warto zatem śledzić barometr obaw o sytuację w strefie euro, którym jest obecnie rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych Hiszpanii. Warto również pamiętać o kontrolowaniu ryzyka, choćby poprzez _ stop lossy _, czyli ustalanie kursów, przy których bezwzględnie pozbędziemy się, posiadanych w portfelach inwestycyjnych, akcji.

Sam porównuj na wykresach kursy spółek, czy indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)