Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Trzęsienie ziemi na zakończenie sesji

0
Podziel się:

Zobacz w komentarzu Money.pl, co tak właściwie stało się na warszawskim parkiecie.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Fatalnie skończyła się sesja na warszawskim parkiecie. O tytuł najgorszego indeksu WIG20 rywalizował z niemieckim DAX, gdyż obydwa indeksy zniżkowały blisko 1 procent, jednak na samym fixingu niedźwiedzie ruszyły do ataku i zepchnęły indeks poniżej istotnego poziomu 2300 punktów.

Głównie za spadek odpowiadały wydarzenia z polskiego rynku kapitałowego, a mianowicie sprzedaż pakietu akcji PGE przez Skarb Państwa, co przyczyniło się 4,5-procentowej zniżki kursu energetycznego giganta. Sama sprzedaż wytworzyła negatywny sentyment wśród rodzimych inwestorów, którzy nie byli skłonni do ryzyka.

Zobacz jak zakończył sesję WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Grecy w międzyczasie postanowili przyjąć ustawę, która umożliwi wymianę obligacji przez wierzycieli prywatnych. To krok do przodu w kierunku kontrolowanego bankructwa. Wymiana tych obligacji pozwoli obniżyć dług Aten o ponad 100 miliardów euro.

Końcówka sesji na GPW jest bardzo ciekawa. Na pewno przysporzy nerwów posiadaczom kontraktów terminowych na WIG20. Warto zauważyć, że spadek miał miejsce pomimo wzrostów za Oceanem oraz umocnienia złotego. Obroty były przyzwoite i wyniosły ponad miliard złotych.

WIG20 pod kreską. Wszystko przez...

Artur Nawrocki, godz. 15.31

Komisja Europejska obcięła prognozy gospodarcze dla strefy euro oraz poszczególnych państw UE. Tylko Wielka Brytania, Polska i Słowacja uniknęły zmniejszania szacunków PKB na rok 2012 rok. Jesienią KE prognozowała 0,5 procentowy wzrost strefy euro - teraz zakłada 0,3-procentową recesję. Raport nie zachęca inwestorów do zakupów.

To widać na wykresie WIG20, który od godzin przedpołudniowych systematycznie spada. Na innych giełdach w Europie również dominuje marazm. Do zakupów nie zachęcają również kontrakty na S&P500. Choć wskazują na wzrostowe otwarcie Wall Street, to zwyżka raczej nie imponuje.

Zobacz jak zachowują się najważniejsze indeksy w Polsce Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych okazała się nieco niższe od oczekiwań analityków, aczkolwiek ich ilość była taka sama jak tydzień wcześniej.

Choć na wykresach nie widać emocji, to jednak w spółkach trochę się dzieje. Skarb Państwa chce sprzedać 5 procent akcji koncernu energetycznego PGE i nie wyklucza sprzedaży nawet 10-procentowego pakietu. Wątpliwości wzbudziły spore spadki grupy, zanim jeszcze informacja ukazała się w mediach. Sprawą zajęła się KNF.

GPW: Radość trwała krótko, ale jest szansa na powtórkę

Maciej Rynkiewicz, godz. 11.50

Po dobrych danych z gospodarki Polski i Niemiec, indeks 20 największych spółek spadł poniżej poziomu otwarcia. Inwestorzy na warszawskim parkiecie patrzą przede wszystkim na Europę.

Wszystkie najważniejsze indeksy na Starym Kontynencie balansują na granicy otwarcia. Niemiecki DAX spadł około pół procenta, angielski FTSE100 zyskuje nie wiele ponad 0,2 procenta. Gracze przy Książęcej nie mogą się wydostać z tego klinczu, mimo całkiem niezłych wyników krajowej gospodarki.

Sprzedaż detaliczna w styczniu 2012 r. wzrosła o 14,3 procenta w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. To więcej niż szacowali analitycy, których zdaniem miała wynieść 13,2 procenta. Inwestorzy wiedzą jednak, że pokaźny skok wynika raczej z efektu niskiej bazy, aniżeli większej skłonności do zakupów.

Handel na GPW. Oto najważniejsze indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Te, a także wiadomości z gospodarki zachodniego sąsiada sprawiły, że indeks WIG20 przez kilkadziesiąt minut był na symbolicznym plusie. Indeks Ifo w Niemczech niespodziewanie wzrósł do 109,6 punktu i utrzymał rosnący trend, który trwa już od czterech miesięcy. Gracze w pewnym stopniu mogli się spodziewać dobrego obrotu zdarzeń, na taki wynik mógł wskazywać bowiem wyższy od prognoz niemiecki indeks ZEW za luty.

Ostatecznie sprzedający zepchnęli kurs indeksu poniżej poziomu otwarcia. Bardzo słaby wynik notuje dziś PGE (udział spółki w indeksie to 7,49 procenta), której akcje tracą prawie 5 procent. Wynika to z ostatnich zapowiedzi Skarbu Państwa, który sprzedaje 5 procent akcji spółki w przyspieszonej budowie księgi popytu.

Kupujący mogą jednak jeszcze dziś przechylić szalę na swoją stronę, a świadczy o tym stosunkowo duże zaangażowanie inwestorów w trakcie krótkich wzrostów. Inwestorzy czekają też na dane z gospodarki USA, U.S. Department of Labor opublikuje o 14.30 liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

GPW: Te spółki będą w centrum uwagi

Maciej Rynkiewicz, godz. 9:30

Wyniki firm nie zmieniają obrazu na warszawskiej giełdzie. Znacznie ważniejsze dla inwestorów są widać dane makro, które dzisiaj będą obfitować.

Uwaga graczy skupi się do południa na strefie euro. Równo o 10 pojawi się wynik wskaźnika Ifo, który mierzy klimat gospodarczy w Niemczech. Rynkowy konsensus mówi, że jego poziom się nie zmieni w stosunku do stycznia i wyniesie 108,3 punktu. O tej samej porze pojawią się też istotne dane z Polski, GUS opublikuje raport ze sprzedaży detalicznej. Ekonomiści są zdania, że dynamika spada i wyniosła w badanym okresie 13,2 procenta.

Zobacz dzisiejsze notowania najważniejszych indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Swoimi wynikami pochwalił się paliwowy gigant Lotos. Akcjonariusze mają mniej powodów do zadowolenia niż w ubiegłym roku, jednak gdański koncern i tak zaskoczył inwestorów.

Okazało się bowiem, że zysk netto (przypisany akcjonariuszom) w czwartym kwartale spadł z 251,5 miliona do poziomu 93,7 miliona złotych. Było to jednak o kilkadziesiąt milionów więcej, niż prognozowali analitycy. Lotos do tej pory zyskał ponad 1,2 procenta.

Zobacz notowania Lotosu w ciągu ostatniego tygodnia Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Warto dziś też zwrócić uwagę między innymi na Kredyt Bank, Asseco South Eastern Europe, eCard i Redan, które również pochwalą się wynikami.

Gracze wciąż mają wątpliwości co do zamiarów spółki Asseco Poland, która niespodziewanie wezwała do sprzedaży stu procent akcji spółki Sygnity. Za jeden papier chce zapłacić 21 złotych, na co nie zgadzają się władze przejmowanej spółki. Wszystko więc wskazuje, że mamy do czynienia z próbą wrogiego przejęcia, jednak władze zaprzeczają, żeby było to ich celem. Kurs akcji obu spółek, po ostatnich gwałtownych zmianach, znajduje się dzisiaj stosunkowo blisko poziomów otwarcia.

Będą dalsze spadki na GPW? To zależy od...

Łukasz Pałka, 22.02, godz. 22:45

Po serii słabszych danych z europejskiej gospodarki inwestorzy potrzebują naprawdę mocnej zachęty, by ponownie ruszyć do kupna akcji.

Tym sposobem największy wpływ na nastroje podczas czwartkowego handlu na europejskich parkietach mogą mieć najnowsze dane na temat niemieckiego wskaźnika Ifo. To jeden z ważniejszych odczytów w największej europejskiej gospodarce, który jest obliczany na podstawie ankiet wśród około siedmiu tysięcy przedsiębiorców. Ich prognozy dotyczą sytuacji gospodarczej w kolejnych sześciu miesiącach.

Inwestorzy, którzy liczą na wzrosty na giełdach bardzo potrzebują teraz, by dane, które zostaną opublikowane o godzinie 10., okazały się lepsze od prognoz. A oczekiwania są dość wysokie. Po raz ostatni bowiem tak wysoki odczyt, jaki teraz sugerują prognozy, mieliśmy w sierpniu ubiegłego roku i od tamtej pory nastroje były gorsze. W pozytywny wynik najbliższego Ifo każą jednak wątpić środowe dane o PMI, dotyczące nastrojów w przemyśle strefy euro.

Również inwestorzy na Wall Street łapią zadyszkę, której przeciąganie się może przesądzić o większej korekcie. Dow Jones po raz kolejny nie podjął w środę próby pokonania poziomu najwyższego od prawie czterech lat, co może świadczyć o tym, że graczom brakuje jednak pewności co do dalszej poprawy sytuacji gospodarczej w USA i strefie euro.

Główne indeksy na Wall Street podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Elementem odpowiedzi na pytanie, jak to jest z tą amerykańską gospodarką, mogą być cotygodniowe informacje z rynku pracy w USA, które poznamy o godzinie 14.30. To dane na temat tzw. liczby nowych bezrobotnych, czyli osób, które po raz pierwszy zgłosiły się po zasiłki. Chociaż wielu ekonomistów wskazuje na to, że sytuacja gospodarcza w USA się poprawia, to jednak prezes Fed Ben Bernanke od dłuższego czasu przestrzega przed zbytnim optymizmem.

Wracając na polski rynek, odpowiedź na temat aktualnej kondycji gospodarczej naszego kraju mogą przynieść dane GUS, które zostaną opublikowane o godzinie 10. Będą dotyczyć sprzedaży detalicznej oraz bezrobocia. Najkrócej mówiąc, można spodziewać się wzrostu sprzedaży r/r, przy jednoczesnym pogorszeniu się sytuacji na rynku pracy. Ważniejsze z punktu widzenia inwestorów mogą okazać się jednak informacje GUS na temat koniunktury w przemyśle, handlu i usługach.

Czwartek to kolejny dzień publikacji wyników spółek na GPW. Swoje raporty opublikują między innymi Lotos oraz Kredyt Bank.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)