Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Trzy wiedźmy rozruszają inwestorów?

0
Podziel się:

Gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki wyhamowały zapędy kupujących. Nie spowodowały jednak gwałtownej przeceny akcji. Więcej wrażeń inwestorom handlującym na GPW powinna zapewnić ostatnia godzina notowań.

GPW: Trzy wiedźmy rozruszają inwestorów?

Paweł Zawadzki, godzina 15:20

Gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki wyhamowały zapędy kupujących. Nie spowodowały jednak gwałtownej przeceny akcji. Więcej wrażeń inwestorom handlującym na GPW powinna zapewnić ostatnia godzina notowań. Wówczas _ wygasają _ bowiem marcowe serie instrumentów pochodnych.

Atmosfera panująca na warszawskim parkiecie jest lekko senna. Od początku notowań WIG20 utrzymuje się bardzo blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. Gwałtownych ruchów nie obserwujemy także w przypadku indeksów spółek średnich i małych.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nastrojów mocno nie zmieniły dane, które w ciągu ostatniej godziny napłynęły z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Produkcja przemysłowa w lutym utrzymała się na niezmienionym poziomie, choć według oczekiwań analityków _ miała wzrosnąć _ o 0,4 procent. Niższy od prognoz okazał się także wskaźnik odzwierciedlający nastroje amerykańskich konsumentów (74,3 pkt, progn. 76 pkt). Dużej reakcji na dane jednak nie było.

Więcej emocji pojawi się się w końcówce sesji, a dokładnie w ostatniej godzinie notowań. Wartości indeksu WIG20 z tego okresu zostaną bowiem wykorzystane do wyznaczenia ostatecznego kursu rozliczeniowego dla marcowego kontraktu terminowego.Decyzje podejmowane przez inwestorów, próbujących jak najkorzystniej zamknąć lub zrolować swoje pozycje, powodują często znaczący wzrost zmienności na giełdzie.

W Europie liczą na Amerykanów. Dlaczego?

Arkadiusz Droździel, godzina 12:40

Nastroje na giełdach w Europie sukcesywnie się poprawiają w oczekiwaniu, że dane z amerykańskiej gospodarki okażą się lepsze od oczekiwań.

Zgodnie z prognozami analityków produkcja przemysłowa w lutym w największej gospodarce świata w skali miesiąca wzrosła o 0,4 procent. Natomiast indeks Uniwersytetu w Michigan, który obrazuje marcowe nastroje wśród konsumentów, podskoczył do 76 punktów z 75,3 punktów w lutym.

Optymizm inwestorów w Europie, a także za Oceanem, gdzie notowania kontraktów na indeksy znajdują się nieznacznie nad kreską, nie przekłada się na zmianę nastawienia handlujących akcjami na GPW. Główne indeksy od startu notowań oscylują w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Zobacz jak zmieniają się indeksy giełd na GPW i w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na rodzimym parkiecie większych emocji nie wzbudza natomiast publikacja GUS na temat zmiany wynagrodzeń w przedsiębiorstwach oraz zatrudnieniu. Prognozy wskazują, że wzrosną odpowiednio o 5,5 i 0,6 procent.

Największych emocji należy się jednak spodziewać w ostatniej godzinie handlu, gdy zostanie ustalony kurs rozliczeniowy kontraktów serii marcowej. W tym czasie należy się spodziewać dużej zmienności WIG-u20 i znacznego wzrostu obrotów.

Inwestorzy czekają na końcówkę sesji

Arkadiusz Droździel, godz. 9:40

Przebicie przez S&P poziomu 1400 punktów nie robi zbyt wielkiego wrażenia na inwestorach w Europie.

Na razie nie widać także oznak, jakiejkolwiek nerwowości, której się można spodziewać pod koniec sesji, w związku z rozliczaniem marcowych kontraktów terminowych na indeksy.

Pomiędzy 16.00 a 17.00 każdego trzeciego piątku marca, czerwca, września i grudnia jest ustalana cena rozliczenia kontraktów danej serii. W ciągu tej godziny znacznie rośnie wolumen transakcji oraz zmienność na spółkach z WIG20. To powoduje, że notowania indeksy podlegają znacznym wahaniom.

Do tego czasu na rynek nie napłyną żadne istotne wiadomości z gospodarek, które mogłyby wyraźnie zmienić nastawienie do inwestowania. Nie dojdzie do tego raczej po opublikowaniu lutowych danych o zmianie wynagrodzeń i zatrudnienia w naszym kraju. Analitycy spodziewają się się wzrostu odpowiednio o 5,5 i 0,6 procent.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej radzą sobie papiery Lotosu, których kurs rośnie o prawie 2 procent. Największe straty ponoszą natomiast posiadacze akcji Banku Handlowego.

GPW: Czy trzy wiedźmy postraszą?

Artur Nawrocki

Choć ze względu na wygasanie marcowych serii instrumentów pochodnych, można się spodziewać dużej zmienności na giełdzie, to jednak pozytywne impulsy ze Stanów Zjednoczonych powinny zachęcić inwestorów do kupna akcji.

Wygasanie serii instrumentów pochodnych, zwane również dniem trzech wiedźm, uznaje się za dzień o podwyższonym zmienności, w szczególności ostatnia godzina handlu. Wydaje się jednak, że gracze się już do takiej sytuacji przyzwyczaili i są do niej dobrze przygotowani.

Niemniej jednak głównym czynnikiem wzrostowym, w przypadku otwarcia sesji na GPW, będzie miał czwartkowy przebieg notowań na Wall Street. Tamtejsze indeksy przyniosły wzrosty, z czego S&P500 przebił psychologiczną barierę 1400 punktów, rosnąc o 0,6 procenta.

Co więcej - wzrosty były potwierdzone dobrymi danymi. Mocno zaskoczyły obrazujące koniunkturę w przemyśle indeks Fed z Filadelfii oraz New York Empire State, notując poziomy najwyższe od kilkunastu miesięcy. Oczekiwań analityków nie zawiodła liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych Amerykanów.

Wartym odnotowania jest fakt zapowiedzi uwolnienia zapasów ropy naftowej przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię. Kurs ropy błyskawicznie spadł, jednak zniżka okazała się krótkotrwała, a cena wróciła do równowagi.

Zobacz, jak zachowuje się WIG20 na przestrzeni trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Polski parkiet zrobił sobie krótka przerwę, co widać było w czwartek w obrocie i niezdecydowaniu. Niektórzy inwestorzy zajmują się obecnie rolowaniem kontraktów terminowych, co nieco odwraca ich uwagę od szukania okazji wśród poszczególnych spółek. Tymczasem WIG20 zrobił jeden krok w kierunku poziomu 2400 punktów.

Na brak danych w piątek inwestorzy nie będą mogli narzekać. Spłynie kilka ciekawych danych zza Oceanu - inflacja konsumencka, produkcja przemysłowa czy indeks Uniwersytetu Michigan, który obrazuje nastroje w amerykańskich gospodarstwach domowych. Warto będzie jeszcze zwrócić uwagę na wyniki Asseco Poland, które jako jedyne publikuje tego dnia sprawozdanie finansowe spośród spółek WIG20.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zobacz jak zmieniają się indeksy giełd na GPW i w Europie

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej
giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)