Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Tuzy parkietu nie pozwoliły na wzrosty

0
Podziel się:

Dość gwałtowny spadek ceny akcji PKO BP w końcówce sesji na GPW niemal sprowadził indeks największy spółek poniżej poprzedniego zamknięcia.

GPW: Tuzy parkietu nie pozwoliły na wzrosty

WIG 20 wzrósł symbolicznie o 0,01 procent. O niemal tyle samo podniósł się sWIG80, zaś WIG zyskał prawie 0,3 procent. Najlepiej wypadł natomiast mWIG40, który zakończył dzień na ponad jednoprocentowym plusie.

Trudno było oczekiwać, takiego obrotu sprawy, biorąc pod uwagę utrzymywanie się indeksu największych spółek około 0,5 proc. powyżej poprzedniego dnia od początku handlu. Jeszcze mniej prawdopodobny był spadek tego indeksu po otwarciu handlu za Oceanem, gdzie indeksy wystartowały na około jednoprocentowym plusie, po tym jak się okazało, że we wrześniu sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA wyniosła 4,53 mln a nie jak oczekiwano 4,29 miliona.

Spokój inwestorów na GPW został jednak mocno zachwiany w ostatnich minutach handlu, gdy po wyraźnym spadku ceny akcji PKO BP oraz nieco mniejszym TPSA i PZU, WIG 20 zapikował w dół.

Gdyby nie bardzo pokaźne wzrosty akcji KGHM nieuchronnie WIG i WIG20 zakończyłyby dzień na minusach. Bardzo dobra postawa akcji koncernu miedziowego była efektem podwyższenia ceny docelowej przez analityków Goldman Sachs do ponad 170 złotych.

Dzisiejszy spadek indeksu blue chipów w końcówce handlu może mieć negatywny wpływ na jutrzejszy początek handlu. Chyba, że na dużych plusach zakończy się handel na Wall Street. Wtedy wpadka na GPW nie będzie miała większego znaczenia.

GPW: Inwestorzy ostrożnie, ale kupują akcje

Arkadiusz Droździel, godz. 13:10

Wzrosty indeksów na najważniejszych europejskich parkietach oraz zapowiedź otwarcia sesji za oceanem na plusach zachęca od rana inwestorów w Warszawie do zakupów akcji.

Od początku pierwszych w tym tygodniu notowań główne indeksy utrzymują się powyżej piątkowego zamknięcia. Jedynie sWIG80 oscyluje wokół tego poziomu.

Niewielkiej przewagi kupujących należy upatrywać w dobrych nastrojach na giełdach w Europie, gdzie zyskuje większość najważniejszych indeksów. Ponadto wyraźne wzrosty kontraktów na indeksy giełd amerykańskich zapowiadają, dobry początek tygodnia na Wall Street.

To czy do zakończenia sesji na GPW indeksy utrzymają się na plusach zależy od sytuacji na giełdzie w USA po opublikowaniu (o godz. 16.00) danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym. analitycy oczekują, że nabywców znalazło 4,29 mln domów.

Niekwestionowanym liderem wzrostów wśród warszawskich blue chipów jest KGHM, którego akcje drożeją o ponad trzy procent po tym jak analitycy Goldman Sachs podwyższyli swoją rekomendację do ponad 170 złotych.**

**

GPW: Wzrostowe rozpoczęcie tygodnia

Paweł Zawadzki, godz. 9:30

Tydzień wystartował pod znakiem osłabienia dolara i wzrostów na giełdach w Azji. W ich efekcie w dobrych nastrojach dzisiejszą sesję rozpoczęli także inwestorzy z warszawskiego parkietu.

Obecnie indeks największych spółek rośnie o około 0,5 procent. Gorzej wypadają indeksy spółek średnich i małych. mWIG40 rośnie o 0,3 proc., a sWIG80 znajduje się na poziomie piątkowego zamknięcia.

W indeksie największych spółek najlepiej wypada KGHM. Drożejącym o ponad 3 proc. akcjom konglomeratu miedziowego z Lubina sprzyja wzrost ceny miedzi na londyńskiej giełdzie oraz podwyższona do 170,83 wycena wystawiona przez analityków Goldman Sachs.

Najsłabszymi ogniwami w indeksie największych spółek są BRE Bank (-1,2 proc.) i Getin (-0,8 proc.). Pod kreską znajdują się jeszcze dwie spółki. Symbolicznie tracą PKO BP i PZU.

GPW: Wyniki spółek przekonają kupujących?

Paweł Zawadzki, godz. 5:56

W tym tygodniu swoimi osiągnięciami w trzecim kwartale zaczną chwalić się największe spółki notowane na GPW. Jeśli wyniki finansowe będą równie często jak w przypadku firm amerykańskich _ lepsze od oczekiwań _ może to zachęcić inwestorów do kupowania. Jednak do zdobycia kolejnych szczytów potrzeba będzie przede wszystkim dobrej atmosfery w USA. Na tę wpływać będą licznie prezentowane wiadomości z gospodarki.

W piątek inwestorzy na Wall Street byli mocno niezdecydowani. Obawiając się o rozstrzygnięcia, które mogły zapaść na spotkaniu dwudziestu największych gospodarek świata na ostatniej w ubiegłym tygodniu sesji woleli wstrzymać się od głosu. Podczas zakończonego w sobotę szczytu ministrowie finansów krajów G20 postanowili, że ich rządy zrezygnują z konkurencyjnego dewaluowania swoich walut i zmierzać będą do bardziej rynkowego systemu walutowego. Ciekawe jak w tym kontekście będzie rozpatrywana polityka Fedu, który _ stymulując gospodarkę _ za pomocą dodruku dolara, zmniejsza jego wartość, czym wpływa na kursy walutowe.

[ ( http://www.money.pl/u/world_stock_daily_chart.php?id=3&r=641570920 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/wykresy/)

W ubiegłym tygodniu widać było sporą chęć do zakupów. Mimo zaskakującej decyzji o podniesieniu stóp procentowych w Chinach i wywołanych nią spadków inwestorom bardzo szybko wróciły dobre humory. Obecnie potrzeba im tylko jakiegoś wsparcia. Mogą je im zafundować tegotygodniowe dane z gospodarki. Jednak inwestorzy czekać będą przede wszystkim na decyzję Fed w sprawie dalszego _ drukowaniu dolarów _. Tę poznamy na początku przyszłego tygodnia.

Mocnych spadków nie było także w przypadku polskiego parkietu. W ciągu pięciu sesji indeks największych spółek stracił 0,5 procent. Po około jednoprocentowej przecenie uległy wskaźniki spółek średnich i małych. To niedużo zważywszy na to, że indeksy znajdują się bardzo wysoko, a więc negatywnie zaskakująca wiadomość mogła być pretekstem do już dawno zapowiadanej korekty.

W ubiegłym tygodniu indeksowi największych spółek udało sie utrzymać powyżej poziomu 2600 punktów. Dwukrotna obrona tego obszaru pokazuje, że są chętni do kupowania akcji w jego okolicach. Poziom ten obecnie powinien powstrzymywać ewentualne spadki. Gdyby jednak się to nie udało kolejne wsparcie czeka już w okolicach 2550 punktów. Uwagę zwróciłbym jednak przede wszystkim na główne indeksy amerykańskiego parkietu. Do tegorocznych szczytów brakuje im od 1 proc. (Dow Jones) do 3 procent (S&P500). Ich przebicie może poskutkować ruchem WIG20 nawet w okolice trzech tysięcy punktów.

W odpowiedzi na pytanie _ co dalej? _ w tym tygodniu będą pomagać dość licznie prezentowane informacje z gospodarki. Kluczowe będą piątkowe, wstępne dane o amerykańskim PKB za trzeci kwartał. Inne istotne wiadomości z gospodarki USA to sprzedaż domów na rynku wtórnym (poniedziałek), indeks zaufania konsumentów (wtorek), zamówienia na dobra trwałego użytku i sprzedaż nowych domów (środa). Z Europy warto zwrócic uwagę na nowe zamówienia przemysłu (poniedziałek), niemiecką sprzedaż detaliczną i stopę bezrobocia w strefie euro (piatek).

Polskimi akcentami w tym tygodniu będą publikowane we wtorek stopa bezrobocia i sprzedaż detaliczna we wrześniu oraz środowa decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. W tym tygodniu rozpoczyna się także sezon publikacji wyników finansowych przez polskie spółki. Swoimi osiągnięciami w trzecim kwartale tego roku pochwalą się między innymi TVN (wtorek), Telekomunikacja Polska (środa) oraz PKN Orlen (piatek). Według analityków z którymi rozmawiał Money.pl zapowiada się najlepszy sezon wyników kwartalnych od początku kryzysu. Ich zdaniem dzięki wysokim zyskom spółek inwestorzy mogą uniknąć korekty.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)