Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
20.02.2009 09:30

GPW: Tydzień rekordów

W czwartek giełda do początku prezentowała się dobrze. Początek sesji to zaledwie niewielki dwu procentowy wzrost WIG20, który z czasem przybierał na sile.

Podziel się
Dodaj komentarz

Znacznym zainteresowaniem cieszyły się szczególnie akcje banków PEKAO i PKO BP, na których głównie skoncentrował się obrót. Dopiero poziom 1400 punktów i trzy procentowe wzrosty rynku powstrzymały pęd kupujących, ale byki cały czas kontrolowały sytuację. Przy całkowitym spokoju zachodnich parkietów WIG20 utrzymywał się w rejonie dziennych maksimów.

Podaż zdobyła się jedynie na jedną kontrę po słabych danych o produkcji przemysłowej w Polsce. Spadła ona o 14,9 proc., a więc więcej niż oczekiwane 11,5 proc., ale doprowadziło to zaledwie do kilku punktów spadku WIG20. Popyt na PEKAO i BRE, doprowadził do wzrostów o 15 i 10 procent, a przełożyło się na 5 procentową zwyżkę całego rynku. Po raz kolejny widzieliśmy obroty przekraczające miliard co dobrze świadczy o wzrostach, ale przy ostatniej zmienności nie gwarantuje jego trwałości. Indeks S&P500 w Stanach po wczorajszej sesji jest o krok (dokładnie o 5 proc.) od przełamania listopadowych dołków. Indeks 30 największych amerykańskich spółek, Dow Jones, wczoraj zakończył sesję najniżej od 6 lat, co nie jest dobrym prognostykiem. Ale trudno oczekiwać by po informacji, że w USA jest już 5 milinów ludzi na zasiłku atmosfera była optymistyczna. Dla nas największe niebezpieczeństwo stanowi scenariusz wyłamania, którego konsekwencją
byłoby zejście WIG20 co najmniej do poziomu 1000 pkt.

Czwartek był też wyjątkowym dniem dla krajowej waluty. Złoty od początku umacniał się i ponowie przyczyny szukano w interwencji ministerstwa finansów. Były to jednak tylko domysły, ale znacznie ważniejszym argumentem na powrót siły złotego okazał się komunikat jednego z największych banków inwestycyjnych. Goldman Sachs zapowiedział, że przestaje grać na osłabienie złotego i uważa, że nasza waluta jest niedowartościowana wobec euro o co najmniej 15 proc. Komunikat i plotki pomogły tylko na początku, ale już po południu kurs wrócił w rejony maksimów.

Cały miniony tydzień był pod wieloma względami rekordowy. We wtorek giełda zanotowała największy spadek w tym roku, w środę obserwowaliśmy największy obrót, a w czwartek to największe wzrosty od parunastu miesięcy. Po negatywnym zakończeniu sesji w Stanach realizacja zysków po wczorajszym rajdzie będzie domyślnym scenariuszem. Spadek nie powinien jednak przekroczyć 2 procent.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze, kryzys
Źródło:
AZ Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz