Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Tylko małe i średnie spółki się obroniły

0
Podziel się:

Złe informacje o Portugalii pociągnęły GPW w dół.

GPW: Tylko małe i średnie spółki się obroniły

Łukasz Pałka, godz. 17.20

Jeszcze do końca nie została rozwiązana sprawa pomocy finansowej dla Grecji, a już kłopoty budżetowego kolejnego kraju stają się faktem. Koniec nadziei na kolejne giełdowe szczyty?

**

Wydaje się, że nadzieje inwestorów na dalsze wzrosty rozwiała dzisiaj agencja ratingowa Fitch, która obniżyła ratingi dla Portugalii. A to sygnał potwierdzający tezę niektórych ekonomistów, że od kryzysu finansowego przejdziemy do poważniejszego kryzysu finansów publicznych wielu państw. Informacje o Portugalii obok wyprzedaży euro, spowodowały również ostudzenie nastrojów na europejskich giełdach.

A jeszcze początek dnia nie zapowiadał takiego scenariusza. Szczyty w USA, niezłe dane z Europy, tylko nieco gorsze informacje o sprzedaży w Polsce.

Niemniej jednak byki dzisiaj nie dały rady i główne indeksy zakończyły sesję na minimalnych minusach. Wśród blue chipów najwięcej bo ponad 2,5 procent stracił CEZ, kiepsko w pierwszym tygodniu notowań w WIG20 radzi też sobie PGE, który spadł o prawie 1,5 procent.

Bronią się za to małe i średnie spółki, którym udało się dzisiaj wyjść na minimalne plusy. Liderem wśród _ średniaków _ był Impexmetal, który zyskał prawie 7,5 procent.

Obroty na całej giełdzie wyniosły dziś nieco ponad 1,2 miliarda złotych.

Łukasz Pałka, godz. 16.00

Na pół godziny przed zakończeniem handlu na warszawskiej giełdzie, na niewielkim plusie utrzymują się tylko średnie spółki.

Ten tydzień zdecydowanie należy do średnich spółek, które jako jedyne bronią się przed spadkami. WIG20, choć w drugiej części sesji zaczął się podnosić, cały czas jest minimalnie pod kreską. Wśród blue chipów najwięcej zyskują PKN Orlen i TVN.

Korekta również na nowojorskiej giełdzie, która wczoraj poprawiła swoje rekordy.

Łukasz Pałka, godz. 14.00

Dane z USA nie okazały się najgorsze. Na razie jednak indeksy na GPW utrzymują się lekko pod kreską.

Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły w lutym w USA o 0,5 procent. To trzeci taki miesiąc z rzędu. Wzrost był zgodny z oczekiwaniami analityków.

Choć dane są niezłe, na razie nie widać odbicia na warszawskiej giełdzie, zdołowanej przez kiepskie dane z polskiej gospodarki.

Arkadiusz Droździel

Spadek liczby zamówień w przemyśle w Strefie Euro przyczynił się do gwałtownego pogorszenia się nastrojów na giełdach europejskich w tym i GPW.

Po godzinie 11.00 WIG i WIG 20 uległy dość wyraźnemu spadkowi, tracąc w kilka minut na wartości około 1 procent.

Powodów spadków należy upatrywać w gorszych od oczekiwań analityków danych o zamówieniach w przemyśle państw Strefy Euro w styczniu. Okazało się, że zamiast wzrosnąć one o 2 procent były o tyle niższe. Inwestorzy mogli uznać, że informacje o poprawie sytuacji gospodarczej są na wyrost i gospodarka nadal boryka się ze skutkami ubiegłorocznej recesji.

Tracą także na wartości kontrakty terminowe na indeksy giełd amerykańskich co może zwiastować spadkowe otwarcie sesji za oceanem.

GPW: Inwestorzy mają opory przed zakupami

Arkadiusz Droździel, 9:45

Dobre nastroje wśród inwestorów na europejskich parkietach udzielają się także naszemu rynkowi.

Główne indeksy warszawskiej giełdy wystartowały powyżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Najwięcej zyskuje indeks skupiający rodzime blue chipy.

To efekt wzrostów na europejskich parkietach, gdzie od rana panują dobre nastroje po kolejnych rekordach pobitych wczoraj na giełdach amerykańskich. W tej sytuacji można oczekiwać, że z większą ochotą do zakupów akcji ruszą inwestorzy instytucjonalni, w szczególności zagraniczni. A oni najchętniej kupują właśnie akcje największych spółek.

Spośród nich najwięcej zyskują akcje Pekao SA (niemal 2 procent), a także TVN i GTZ (ponad 1 procent).

W przekroju całego rynku zdecydowanie najmocniej rośnie jednak kurs akcji dzisiejszego debiutanta EKO Holding. Akcjonariusze sieci sklepów i hurtowni zyskują ponad 12 procent w stosunku do ceny, po jakiej kupowali akcje na rynku pierwotnym.

GPW: Czas na pierwszy debiut w tym roku

Łukasz Pałka, godz. 6:07

Nowe rekordy na nowojorskiej giełdzie powinny dzisiaj zachęcić również polskich inwestorów do kupowania akcji. To dobry znak dla pierwszego tegorocznego debiutanta na GPW.

Podczas wczorajszej sesji na amerykańskim parkiecie dobre nastroje nawet na chwilę nie opuściły inwestorów, co pozwoliło im sięgnąć po kolejne tegoroczne rekordy na głównych indeksach. Sprzyjały im nienajgorsze dane z rynku nieruchomości, a także doniesienia o możliwej pomocy dla Grecji, w którą włączy się Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Wzrosty indeksów za oceanem do dobry znak dla osób, które czekają na dzisiejszy debiut spółki Eko Holding, która jako pierwsza firma w tym roku wejdzie na główny rynek GPW. Będzie jednocześnie 377. spółką notowaną na parkiecie.

Wrocławskiej firmie, która zarządza między innymi siecią supermarketów, udało się sprzedać wszystkie oferowane akcje i pozyskać z emisji ponad 88 milionów złotych. Pieniądze spółka chce przeznaczyć na przejęcia i rozwój istniejącej sieci własnej, a także franczyzowej. Spółka miała debiutować na GPW już w 2008 roku, ale plany zostały przełożone.

Obok pierwszego tegorocznego debiutu na GPW inwestorów będą dzisiaj także interesować najnowsze dane makro z polskiej gospodarki. O godzinie 10 Główny Urząd Statystyczny poda najnowsze informacje o stopie bezrobocia i sprzedaży detalicznej w Polsce. Z kolei Eurostat poinformuje o najnowszych wskaźnikach koniunktury gospodarczej w Niemczech, Francji i Eurolandzie, które mogą mieć wpływ na dzisiejsze notowania na tamtejszych parkietach.

Jeżeli dane makro z gospodarek nie okażą się fatalne, można dzisiaj spodziewać się kolejnej wzrostowej sesji na GPW. Zwłaszcza wśród małych i średnich spółek, które w ostatnich tygodniach radzą sobie zdecydowanie lepiej niż giganci z WIG20.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)