Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Wciąż lepiej niż na Zachodzie

0
Podziel się:

Przeczytaj w komentarzu Money.pl, co miało największy wpływ na przebieg handlu w Warszawie.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Polska giełda pozostała dzisiaj jednym z silniejszych parkietów europejskich, w szczególności na tle głównych indeksów z Niemiec, Francji czy Wielki Brytanii. Rynkom europejskim nie pomogła wypowiedź szefa Fed z Nowego Jorku, który w lekko optymistycznym tonie ocenił sytuację w strefie euro.

William Dudley powiedział, że Stary Kontynent radzi sobie z kryzys zadłużeniowym, choć nadal USA będzie obserwować rozwój sytuacji w Eurolandzie. Jeśli zajdzie taka potrzeba to Rezerwa Federalna podejmie odpowiednie kroki.

Sprawdź, jak radziły sobie najważniejsze indeksy w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na polskiej giełdzie najwięcej emocji wywołują plany prywatyzacyjne Skarbu Państwa na lata 2012-2013. Resort Skarbu chce kontynuować sprzedaż PKO BP, PZU, GPW, BGŻ oraz KDPW. Zdradził również, że spółki energetyczne będzie prywatyzował głównie poprzez giełdę, a nad KGHM nadal będzie chciał zachować kontrolę.

Sam KGHM prognozuje, że jednostkowy zysk netto wyniesie 3,8 miliarda, a średnia cena miedzi w 2012 roku wyniesie 8000 dolarów za tonę. Kurs dolara powinien znaleźć się na poziomie 3,09 złotego. Wśród blue chipów najlepszym papierem okazało się być GTC (3,26 proc.). Obroty na całym rynku wyniosły 920 milionów złotych.

GPW: Zapał kupujących słabnie. Powód?

Artur Nawrocki, godz. 15.20

Choć indeksy na GPW zyskują, to jednak zapał inwestorów nieco osłabł po południu. Mogły się do tego przyczynić notowania kontraktów terminowych na indeks S&P500, które wskazywały na otwarcie Wall Street pod kreską.

Indeks cen domów S&P/Case-Shiller, który mówi o zmianie cen nieruchomości w 20 największych miastach w Stanach Zjednoczonych, nie zaskoczył analityków. Wskaźnik spadł o 3,8 procenta w stosunku do poprzedniego roku.

Zobacz, jak zachowuje się dzisiaj indeks WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na polskiej giełdzie rewelacją stało się PBG, którego kurs nie rozpieszczał inwestorów w ostatnim roku. Dzisiaj władze spółka na telekonferencji poinformowały o najbliższych planach spółki. Koncern chce sprzedać spółki w segmencie autostradowym oraz pozyskać inwestora strategicznego. Kurs akcji zwyżkuje ponad 14 procent.

Wśród blue chipów najlepiej sprawuje się Lotos oraz GTC, natomiast na drugim biegunie znajdują się spółki energetyczne - PGE oraz Tauron.

GPW: Giełda w Warszawie dziś najlepsza w całej Europie

Maciej Rynkiewicz, godz. 11.50

Kurs WIG20 zyskuje już prawie 1 procent i powoli zmierza do miesięcznych szczytów na poziomie 2345 punktów. Inwestorzy chętnie kupują na całym Starym Kontynencie, jednak to giełda w Warszawie przewodzi dzisiejszym wzrostom.

Liderzy stawki WIG20 od rana wygenerowali zysk na poziomie 2,5 - 3 procenta. Najlepiej do tej pory radzi sobie Lotos, podobne stopy zwrotu osiągają akcje JSW i GTC.

Oto notowania najważniejszych indeksów na GPW [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1332799200&de=1332885540&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=WIG20&colors%5B0%5D=%231f5bac&s%5B1%5D=mWIG40&colors%5B1%5D=%23e823ef&s%5B2%5D=sWIG80&colors%5B2%5D=%23ef2361&st=1&w=600&h=300&cm=1&lp=1&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

Zielono jest też na pozostałych europejskich parkietach, jednak skala wzrostów jest nieco mniejsza, niż w Warszawie. Indeks dwudziestu największych spółek w kraju lepiej radzi sobie od niemieckiego DAX-a (0,7 procenta), francuskiego CAC40 (0,4 procenta) oraz brytyjskiego FTSE250 (0,3 procenta).

Inwestorzy w Europie generalnie nie mają wielkich powodów, żeby sprzedawać dziś akcje. O godz. 10:30 pojawiły się uspokajające dane z rynku długu strefy euro. Hiszpania sprzedała 3- oraz 6-miesięczne bony skarbowe z rentownością podobną, co w trakcie ostatniej aukcji (kolejno 0,38 procenta i 0,84 procenta).

GPW: Inwestorzy kupują akcje. Jak długo to potrwa?

Maciej Rynkiewicz, godz. 9:30

Zapowiedzi Bernanke'go o stymulacji gospodarki USA oraz udana sesja w Azji pozwoliły WIG-owi 20 wystartować z ponad 1-procentowym plusem.

Najważniejsze indeksy w Chinach i Japonii wzrosły dziś średnio o około 1 procent. Tym samym śladem idą grupy spółek w Europie, niemiecki DAX zyskuje pół procenta, a francuski CAC40 niewiele ponad 0,3 procenta. Warszawski WIG20 stracił swój impet od startu notowań, jednak i tak jest blisko 0,7 procenta powyżej kreski.

Oto notowania WIG20 w trakcie dzisiejszego handlu [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1332799200&de=1332885540&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=WIG20&colors%5B0%5D=%231f5bac&st=1&w=600&h=300&cm=0&lp=1&rl=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

W centrum uwagi inwestorów z pewnością znajdzie się dziś KGHM. Miedziowy gigant będzie debatował dziś nad budżetem na 2012 rok oraz prognozami zysku. Kurs spółki zwyżkuje od rana o około półtora procenta.

Na możliwe wahania kursów największych spółek przyjdzie prawdopodobnie poczekać do godziny 15. Wtedy Conference Board opublikuje indeks zaufania konsumentów w USA. Niespełna dwie godziny później, swoje wystąpienie zapowiedział szef Fedu, trudno już oczekiwać jakiegokolwiek zaskoczenia.

GPW: Jest duża szansa na dalsze wzrosty

Łukasz Pałka, godz. 22:00, 26.03

Bardzo udany przebieg sesji za oceanem pozwala mieć nadzieję na to, że również w Warszawie podczas wtorkowego handlu, wzrosty będą kontynuowane.

Indeks WIG20 w poniedziałek znów znalazł się powyżej ważnego poziomu 2,3 tysiąca punktów i do końca sesji kupujący nie oddali pola niedźwiedziom. To pozwala przypuszczać, że we wtorek wzrosty będą kontynuowane.

Dobre nastroje powinny się utrzymać między innymi dzięki temu, że poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła wyraźniejsze odbicie po wcześniejszej korekcie, a indeks S&P500 sięgnął rekordu z 2008 roku. Główne indeksy zyskały ponad 1 procent, i to pomimo tego, że dane makroekonomiczne z USA nie zachwyciły. Chodzi między innymi o spadek liczby podpisanych umów na sprzedaż domów w lutym. Co więcej, optymistycznie nie brzmiała też wypowiedź prezesa banku centralnego USA Bena Bernanke, który powiedział, że sytuacja na rynku pracy wciąż nie jest zadowalająca. Zaznaczył jednak, że polityka niskich stóp procentowych powinna być kontynuowana, by wesprzeć wzrost gospodarczy.

Główne indeksy nowojorskiej giełdy podczas Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Brak istotnych danych makroekonomicznych, które mogłyby znacząco wpłynąć na nastroje wśród inwestorów, może umożliwić kontynuację wzrostów. Wyeliminowane są zatem obawy, że negatywne dane z gospodarki gwałtownie pogorszą nastroje na giełdzie.

Warto jednak zwrócić uwagę na informacje z Niemiec dotyczące wskaźnika nastrojów wśród konsumentów (GfK). Jeżeli prognozy ekonomistów się potwierdzą, będzie to najlepszy wynik od 2008 roku.

Z kolei o godzinie 15. inwestorzy poznają najnowszy odczyt wskaźnika S&P/CS Composite, który mówi o zmianie cen nieruchomości w 20 największych metropoliach w USA. Analitycy przewidują spadek o niecałe 4 procent. Już po zamknięciu warszawskiej sesji czeka nas kolejne wystąpienie Bena Bernanke. Trudno jednak spodziewać się, by powiedział coś, co zaskoczy inwestorów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)