Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: WIG20 najwyżej od ponad dwóch lat

0
Podziel się:

To głównie zasługa lepszych od oczekiwań analityków danych napływających z amerykańskiej gospodarki.

GPW: WIG20 najwyżej od ponad dwóch lat

Indeks warszawskich blue chipów zyskał na koniec dnia 1,15 procent i tym samym wspiął się na 2615 punktów. To najwyższy poziom na zakończenie sesji od 2 września 2008 roku. O wzroście zainteresowania akcjami największych spółek z GPW świadczą także obroty, które wyniosły niemal 1,5 mld zł dla 20 firm z WIG20 oraz prawie dwa miliardy w przypadku całego rynku.

Poprawa atmosfery na GPW w drugiej części dzisiejszej sesji jest efektem lepszych od oczekiwań analityków danych napływających z amerykańskiej gospodarki. Przed otwarciem notowań na Wall Street podano, że w ubiegłym tygodniu do tamtejszych urzędów pracy zgłosiło się o pięć tysięcy osób mniej niż prognozowano.

Zaraz po rozpoczęciu handlu na giełdach w USA opublikowano Indeks Chicago PMI, który określa nastroje wśród przedsiębiorców z regionu Chicago, który jest jednym z największych na świecie okręgów przemysłowych. Okazało się, że wartość wskaźnika wzrosła do 60 punktów, czyli o cztery cztery punkty więcej niż się spodziewano. Co więcej analitycy zakładali, że indeks spadnie w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Informacje te przyczyniły się do wzrostu zainteresowania akcjami na na warszawskim parkiecie. Spośród spółek z WIG 20 szczególnie dotyczy to papierów PZU, które zyskały o ponad trzy procent, a także Getin Holdingu, PGE, Polimexu - Mostostalu oraz TPSA.

W skali całego rynku najwięcej powodów do zadowolenia mają posiadacze akcji Monnari Trade, które wzrosły na koniec dnia o ponad 13 procent (w trakcie sesji było jeszcze więcej). To reakcja na informację, że spółce, będącej w upadłości układowej, udało się ułożyć z wierzycielami.

GPW: WIG20 najwyżej od ponad dwóch lat

Arkadiusz Droździel, godz 15.35

Spadek liczby osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych za Oceanem przyczynia się do wzrostów na giełdach światowych, a w przypadku GPW do ich umocnienia.

Dzięki temu WIG20 ponownie znalazł się ponad poziomem 2600 punktów. Na wartości zyskuje także WIG, natomiast sWIG80 i mWIG 40 oscylują wokół wczorajszego zamknięcia.

Wzrost zainteresowania akcjami na giełdach jest wynikiem nieco niższej niż oczekiwano liczby osób, które w ubiegłym tygodniu złożyły w amerykańskich urzędach pracy podanie o zasiłek dla bezrobotnych. Było takich osób 453 tysięcy, a prognozowano o 5 tysięcy więcej.

Lokomotywą wzrostów jest PZU, którego akcje drożeją o prawie 2,5 procent. Około półtora procenta zyskują także papiery PKN Orlen i Polimexu - Mostostalu.

GPW: W Niemczech spada bezrobocie u nas rosną indeksy

Arkadiusz Droździel, godz. 12:35

Lepsze od oczekiwań dane z niemieckiego rynku pracy poprawiły nastroje wśród rodzimych inwestorów.

Początkowe spadki głównych indeksów około godziny 10.00 zamieniły się na ich wzrosty. WIG i WIG 20 utrzymują się nieznacznie powyżej wczorajszego zamknięcia.

Poprawy nastrojów na GPW należy upatrywać w lepszych od oczekiwań analityków danych, jakie napłynęły z niemieckiego rynku pracy. W sierpniu liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 40 tysięcy. To o 20 tysięcy niż prognozowano. Tym samym jest to kolejny sygnał, że kondycja największej unijnej gospodarki się poprawia.

Spośród największych spółek najlepiej radzą sobie akcje PZU, PKN Orlen oraz PGE, które zyskują jednak mniej niż jeden procent. W skali całego rynku najwięcej zyskują posiadacze papierów Monnari Trade, które rosną ponad 15 procent. To reakcja na informację, że spółce, będącej w upadłości układowej, udało ułożyć z wierzycielami.

GPW: Kupujący nie składają broni

Paweł Zawadzki, godz. 9:25

*Po symbolicznych spadkach podczas wczorajszej sesji na Wall Street dziś podobna skala przeceny jest obserwowana także na rodzimym parkiecie. *

Warszawska giełda po tym, jak wczoraj była jednym z liderów na Starym Kontynencie, również dziś na tle innych europejskich giełd wypada całkiem przyzwoicie. WIG20 traci obecnie około 0,2 procent. W tym czasie francuski CAC, niemiecki DAX czy brytyjski FTSE zniżkują od 0,5 do 0,7 procent.

Najmocniej w indeksie największych spółek tracą Bioton (-4,8 proc.), PBG (-1,9 proc.) i GTC (-1,2 proc.). Najlepszą spółką w WIG20 jest obecnie rosnący o 0,3 proc. PGNiG.

Notowania większości spółek zmieniają się jedynie symbolicznie. Inwestorzy czekają na wiadomości z gospodarki. O 9:55 zaprezentowana zostanie stopa bezrobocia w Niemczech, o 11-tej zostaną wstępne dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro.

O 14:30 napłyną wiadomości z USA - liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych oraz finalne PKB za drugi kwartał. Na samo zakończenie notowań poznamy natomiast indeks obrazujący poziom aktywności gospodarczej w rejonie Chicago.

GPW: Ostatnia szansa dla byków?

Marek Knitter, godz. 5:54

Ostatni dzień miesiąca dla obu stron będzie decydujący. Niestety tym razem byki nie mogą liczyć na wsparcie ze strony Wall Street. Środowa sesja na GPW zakończyła się wzrostami. Byliśmy prawie najsilniejszą giełdą w Europie. Największy wpływ miały na to notowania akcji KGHM Polskiej Miedzi, które znalazły się na rekordowych poziomach. Czy teraz bykom uda się powtórzyć wczorajszy sukces? **

W Stanach Zjednoczonych środowa sesja rozpoczęła się od wzrostów. Jednak im dłużej trwały notowania tym większe zwątpienie pojawiało się wśród byków. To z kolei wykorzystywały niedźwiedzie, żeby zepchnąć indeksy pod kreskę. Inwestorzy nie mają bowiem pewności, czy na kolejnym październikowym posiedzeniu rzeczywiście Fed będzie skłonny podjąć decyzję o dodrukowaniu kolejnych dolarów i wpompowaniu ich w gospodarkę.

Dane makroekonomiczne opublikowane w USA nie przyniosły większej zmiany w zachowaniu inwestorów. Do końca notowań obie strony próbowały wyrwać jak najwięcej dla siebie. Ostatecznie indeks Dow Jones stracił 0,21 procent, a S&P500 0,26 procent. Z kolei technologiczny Nasdaq stracił zaledwie 0,13 procent.

Na rynku pojawiają się opinię, że dopiero po przekroczeniu poziomów oporów 2600-2619 pkt. na indeksie WIG20 byki odetchną z ulgą. Problem w tym, że w obecnej sytuacji taki atak może zakończyć się porażką. Co wtedy? Pozostaje jeszcze poziom obrony usytuowany na poziomie 2550 punktów. Jeśli jednak podaż okaże się bardziej agresywna ze względu na ostatni dzień miesiąca...

W dzisiejszym kalendarzu oprócz tradycyjnych kolejnych danych dotyczących rynku pracy w USA, zapisana jest również publikacja ostatecznego wyniku PKB za II kwartał. Jednak wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publiczne wystąpienie szefa Fedu - Bena Bernanke. Ostatni dzień miesiąca będzie miał dynamiczny charakter dla rynków finansowych zarówno dla rynków akcji jak i dla rynku walutowego.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)