Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: WIG20 naruszył istotny poziom

0
Podziel się:

Gwałtownie pogorszyły się nastroje na polskiej giełdzie. Nie pomagają dobre dane dotyczące produkcji przemysłowej.

<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Na notowanie na rynkach w Europie mogły wpłynąć słowa Mario Draghiego, który bardziej się obawia o stabilność systemu finansowego w Europie niż o szalejącą inflacje. Zaleca tez inwestorom własne analizy, a nie poleganie jedynie na opiniach agencji ratingowych.

Indeks blue chipów WIG20 ostatecznie stracił 0,46 procent. MWIG40 i sWIG80 spadły odpowiednio 1,55 i 1,40 procenta. Obroty wyniosły 530 milionów złotych, co w szczególności w porównaniu do piątkowej sesji nie jest wartością oszałamiającą.

Zachowanie indeksów polskiej giełdy na dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rozwój sytuacji przybrał nieprzyjemny przebieg na Wall Street, gdzie obserwujemy gwałtowne tąpnięcie indeksu S&P500 tracącego 0,76 procenta. Tracą tam głównie spółki finansowe i energetyczne.

Dzisiaj antybohaterami sesji został Lotos, PBG, Getin oraz PKN Orlen. W mWIG40 część inwestorów zwiodło się na notowaniach PetrolInvestu oraz CEDC - obie spółki straciły blisko 10 procent.

GPW: WIG20 przełamał istotny poziom

Artur Nawrocki, godz. 16.00

Dużym zaskoczeniem okazał się być odczyt produkcji przemysłowej w Polsce, który okazał się być znacznie wyższy od oczekiwań. Analitycy prognozowali jedynie 5,8-procentowy wzrost, a ostatecznie dynamika wyniosła 8,7 procenta. Indeksy w USA rozpoczynają dzień na plusach.

WIG20 zyskuje 0,2 procenta. Gorzej sobie radzą małe i średnie przedsiębiorstwa wchodzące w skład mWIG40 (-0,65 proc.) i sWIG80 (-1,23 proc.).

Zobacz jak dzisiaj radzi sobie indeks WIG20

Sesja na Wall Street rozpoczęła się na lekkich plusach. Na zachodzie Europy najważniejsze indeksy radzą sobie lepiej od warszawskiego parkietu, w głównej mierze dzięki wzrostom największych europejskich banków. DAX zyskuje 0,76 proc., CAC40 0,67 proc., natomiast FTSE zwyżkuje 0,06 procenta.

Na polskiej giełdzie w gronie blue chipów najlepiej radzi sobie TVN (5,51 proc.) oraz Asseco Poland, które zawarło nowy, intratny kontrakt. Na indeksie ciąży głównie PBG (-4 proc.) i PKN Orlen (-2,5 proc.). Tej bardziej tracącej spółce analitycy Espirito Santo podwyższyli dzisiaj cenę docelową.

GPW: Inwestorzy zainteresowani tylko blue chipami

Arkadiusz Droździel, godz. 12.20

Poprawa nastrojów na giełdach w Europie oraz zapowiedź wzrostowego otwarcia handlu za Oceanem nie przekłada się na wyraźne zwiększenie zainteresowanie zakupami akcji na GPW.

WIG20 utrzymuje się od początku sesji na okołoprocentowym plusie. Zdecydowanie gorzej radzą sobie indeksy małych i średnich spółek które tracą na wartości.

Sprawdź jak zachowują się indeksy w Warszawie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Żadnego wpływy na sytuację na GPW nie ma jak na razie poprawa nastrojów na giełdach w Europie. Po porannych spadkach indeksy na zdecydowanej większości z nich zyskują na wartości. Również zapowiedź wzrostów na początku sesji w USA nie zachęca inwestorów w Warszawie do zwiększenia popytu na akcje.

Zobacz zmiany indeksów na giełdach w Europie

Większego wrażenia natomiast na posiadaczach akcji PGNiG nie robi zapowiedź rezygnacji ze stanowiska prezesa zarządu spółki.

GPW radzi sobie nadspodziewanie dobrze

Arkadiusz Droździel, godz. 9:50

Spadki na giełdach w Azji i Europie mają niewielki wpływ na sytuację na warszawskim parkiecie.

Indeksy w Warszawie wystartowały nad kreską. WIG20zyskuje około procent. Mniejsza skala wzrostów jest udziałem średnich spółek, a indeks małych oscyluje wokół poprzedniego zamknięcia.

W gorszych nastrojach od inwestorów w Warszawie są handlujący akcjami na głównych europejskich parkietach. We Frankfurcie nad Menem, Londynie i Paryżu indeksy są na nieznacznych minusach.

Dużo większe starty były udziałem inwestorów w Azji. Na tamtejszych parkietach zapanował duży niepokój po informacji o śmierci północnokoreańskiego przywódcy. Najmocniej odczuli to na giełdzie w Seulu, gdzie główny indeks KOSPI stracił 3,4 procent.

Zobacz zmiany indeksów w Azji

Wśród spółek z WIG20 największe zyski notują papiery TVN, które drożeją o ponad pięć procent. To efekt informacji o połączeniu platformy cyfrowej _ n _, należącej do ITI z Cyfrą Plus.

GPW: Inwestorzy będą chcieli odreagować?

Artur Nawrocki, 18.12, godz. 23.20

Dobrze na początek handlu w Europie nie będzie wpływaćdecyzja agencji Fitch, która umieściła sześć państw na swojej liście obserwacyjnej. Zdarzenie wpłynęło także na sytuację na Wall Street - po zamknięciu giełd w Europie. Czy negatywna informacja odbierze chęć odreagowania spadków?

Sama sesja na amerykańskiej giełdzie zakończyła się lekkimi plusami, ale dobre otwarcie wskazywało na większe wzrosty. Sytuacja za Oceanem dziwiła, ponieważ na Starym Kontynencie to niedźwiedzie miały przewagę. W tym samym czasie Polska była najsłabszym parkietem w Europie.

Prawdopodobnie jeszcze przed Świętami wyjaśni się kwestia dofinansowania Międzynarodowego Funduszu Walutowego kwotą 200 miliardów euro. Co ciekawe spekuluje się, że Wielka Brytania może wyłożyć na ten cel aż 30 miliardów funtów brytyjskich.

WIG20 na wykresie nie wygląda zbyt dobrze. Ostatnie tygodnie, z powodu informacji napływających z KGHM, nie były łaskawe dla indeksu blue chipów. WIG20 osunął się w okolice 2100 punktów i dzieli go mniej niż sto punktów od tegorocznego minimum.

Indeks WIG20 na przestrzeni trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Raczej nie spodziewałbym się przełamania linii 2100 punktów już na starcie sesji w poniedziałek. Wprawdzie może dojść do walki wokół tych poziomów, ale po tak słabym poprzednim tygodniu inwestorzy będą chcieli odreagować, choć część tych spadków. Minęła ponad połowa miesiąca, a rajdu św. Mikołaja nie widać.

W nadchodzącym tygodniu jednym z ważniejszych danych makroekonomicznych będzie produkcja przemysłowa w Polsce. Analitycy prognozują odczyt na poziomie 5,8 procenta w skali roku. Przed miesiącem było to 6,5 procenta.

Następnego dnia poznamy wartość indeksu instytutu Ifo obrazującego nastroje panujące wśród niemieckich przedsiębiorców. Prognozy ekonomistów wskazują, że wyniesie on 106,1, czyli podobnie jak miesiąc temu. We wtorek przeprowadzona zostanie aukcja hiszpańskich bonów 3- i 6-miesięcznych.

W ciągu tygodnia wiele spłynie wiele informacji dotyczących rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. We wtorek poznamy liczbę rozpoczętych budów domów oraz liczbę wydanych pozwoleń na budowę. Dzień później zostanie opublikowana sprzedaż domów na rynku wtórnym.

W czwartek ujawnione zostaną dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu w Polsce. Pod koniec tygodnia dowiemy się o zamówieniach w amerykańskim przemyśle oraz sprzedaży domów na rynku pierwotnym USA.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)