Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: WIG20 obronił się przed spadkami

0
Podziel się:

O tym, co się dzieje na dzisiejszej, dowiesz się z komentarza analityka Money.pl.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.40

Pomimo bardzo dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy główne indeksy na nowojorskiej giełdzie notują dzisiaj umiarkowane wzrosty. Główny wskaźnik warszawskiego parkietu obronił dzisiaj zaledwie poziom wczorajszego zamknięcia.

Przed rozpoczęciem sesji w USA inwestorzy dowiedzieli się, że liczba tzw. nowych bezrobotnych w amerykańskiej gospodarce była w ubiegłym tygodniu najniższa od początku 2008 roku. To sprawiło, że zabrali się do kupowania akcji, chociaż główne wskaźniki na Wall Street nie notują na razie spektakularnych wzrostów.

Na warszawskiej giełdzie bez rewelacji. WIG20 wciąż w okolicy poziomu 2,4 tysiąca punktów. Z kolei indeksy małych i średnich spółek zaliczyły minimalne spadki.

Zobacz indeksy warszawskiej giełdy podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 wyraźniejszy, ponad 1-procentowy wzrost odnotował tylko KGHM. Wzrosły też kursy m.in. PKO BP, PZU, czy Orlenu. Najmocniejsze, ponad 2-procentowe spadki zaliczyły z kolei PGNiG oraz Asseco.

GPW: Dobre wieści z USA. Jaka reakcja inwestorów?

Łukasz Pałka, godz. 14.50

Nieco optymizmu przyniosły ze sobą opublikowane właśnie, najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy na razie nie reagują na nie większymi zakupami akcji.

Chodzi o informacje dotyczące liczby wniosków o zasiłki, po raz pierwszy złożonych przez bezrobotnych w ubiegłym tygodniu. Według nich złożyło je 339 tysięcy osób, co oznacza, że wynik jest o prawie 30 tysięcy niższy od prognoz i jednocześnie najniższy od początku 2008 roku.

Na warszawskiej giełdzie, podobnie jak na europejskich parkietach, na razie nie widać jednak, by informacje z USA wzbudziły duże emocje. WIG20 ciągle waha się w okolicach poziomu 2,4 tysiąca punktów.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: WIG20 walczy z kluczowym poziomem. Co dalej?

Artur Nawrocki, godz. 12.27

Polskie blue chipy kontynuują zwyżkę, którą rozpoczęły na wczorajszej sesji. Oporem okazuje się być poziom 2400 punktów, gdzie część inwestorów decyduje się na sprzedaż posiadanych walorów.

Dobre nastroje panują na innych giełdach europejskich. DAX zyskuje 0,66 proc., FTSE rośnie 0,35 proc., z kolei francuski CAC40 znajduje się 0,5 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia.

Zobacz, jak dzisiaj zachowują się najważniejsze indeksy na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy czekają głównie na godzinę 14.30, kiedy zostanie opublikowany bilans handlowy Stanów Zjednoczonych oraz liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych Amerykanów.

PGNiG jest najbardziej tracącą spółką w WIG20. Gazowy potentat traci, po tym jak URE domaga się 70-procentowego obliga gazowego. Najlepszym walorem jest Boryszew, który zyskuje 1,7 procent. Obroty wynoszą 267 milionów złotych.

GPW: S&P tnie rating Hiszpanii. Pierwsza reakcja

Artur Nawrocki, godz. 9.07

Warszawska giełda wystartowała na lekkim minusie. Głównymi powodami słabego otwarcia jest kiepska sesja na Wall Street i na rynkach azjatyckich oraz obniżenie ratingu Hiszpanii.

Agencja ratingowa S&P obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej o dwa stopnie do poziomu BBB-. Perspektywa ratingu pozostała negatywna. Obecnie Hiszpania jest już tylko jeden stopień powyżej ratingu uznawanego za śmieciowy. W uzasadnieniu napisano, że pogłębiająca się recesja pogorszy wpływy budżetowe, co odbije się na zdolności wywiązania się ze zobowiązań ciążących na hiszpańskim rządzie.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na warszawskim parkiecie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ostatnia zmiana ratingu miała miejsce w kwietniu bieżącego roku. Wtedy agencja obniżyła ocenę z poziomu A do BBB+. Sytuacja nie jest dobra, gdyż Moody's jest w końcowym etapie przeglądu ratingu, a mówi się potencjalnej obniżce w ciągu najbliższych tygodni.

Wśród największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie najwięcej zyskuje Asseco Poland. To lekkie odreagowanie wczorajszych, silnych spadków. Najwięcej tracą banki PKO BP i Pekao - zniżka jednak nie przekracza 1 procenta.

GPW: Włoski dług w centrum uwagi. Co z akcjami?

Artur Nawrocki, 10.10, godz. 22.22

WIG20 stał się zakładnikiem własnego sukcesu, gdyż w środę wykazał się wyjątkową siłą, która wyróżniała nasz parkiet na tle innych giełd europejskich. To w połączeniu z wyprzedażą na Wall Street sprawi, że o wzrosty na otwarciu będzie bardzo trudno. W centrum uwagi będzie aukcja włoskich obligacji oraz kontynuacja publikacji wyników amerykańskich spółek.

Środowa sesja na warszawskim parkiecie nie przyniosła dużych emocji. Poza ogłoszeniem oferty publicznej ZE PAK, dużym spadkiem Asseco Poland oraz zrywem blue chipów w ostatnich minutach handlu, na giełdzie raczej wiało nudą. Wpisuje się to w tendencje dominujące na rynku kapitałowym, czyli długotrwały marazm.

WIG20 zyskał 0,68 proc., co było wynikiem wyróżniającym się na tle innych parkietów europejskich, gdzie dominowały spadki. Duże spółki były też jasnym punktem także na polskiej giełdzie, gdyż 0,25 proc. stracił sWIG80, a mWIG40 znalazł się na tym samym poziomie, co dzień wcześniej.

Dobrych nastrojów nie przyniesie także sesja na Wall Street. Indeks S&P500 po nienajgorszym początku zaczął tracić. Inwestorzy zza Oceanu obawiają się, że Alcoa zapoczątkowała sezon rozczarowań wynikami spółek. Choć na papierze wynik producenta aluminium był niezły, to jednak zdarzenia jednorazowe przyczyniły się do znacznej straty.

To już trzecia spadkowa sesja na amerykańskiej giełdzie. Część ekspertów wskazuje, że indeks S&P500 wyrysował na wykresie formacje podwójnego szczytu, co odwróci średnioterminową tendencję na rynku w USA.

Zobacz, jak zachowywał się indeks WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Analiza techniczna jednak daje nieco bardziej optymistyczne sygnały w przypadku WIG20. Wygląda na to, że indeks tworzy formację trójkąta zwyżkującego (nie do końca książkowy przebieg kursu), co raczej w krótkim okresie przyniesie wzrosty.

W centrum uwagi inwestorów znajdzie się aukcja włoskiego długu. Wartość oferowanych trzyletnich obligacji może sięgnąć nawet 3,75 miliarda euro. Pozostałe papiery będą są łącznie warte 1,5-2,25 miliarda euro. To już druga aukcja włoskiego długu - w środę Włochy sprzedały 3- i 12-miesięczne bony skarbowe. Wyniki aukcji zostaną zaprezentowane około godziny 11.00.

Poza włoskimi obligacjami, giełdowi inwestorzy zwrócą uwagę na dane z amerykańskiej gospodarki. O godzinie 14.30 zostanie zaprezentowana liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych Amerykanów. Analitycy oczekują, że ich liczba sięgnie 370 tysięcy.

W tym samym czasie Biuro Analiz Ekonomicznych USA opublikuje bilans salda handlowego Stanów Zjednoczonych. Ekonomiści prognozują, że deficyt w handlu zagranicznym USA sięgnie 44 miliardów dolarów. To dwa miliardy więcej niż przed miesiącem. Warto również czekać na wyniki amerykańskich spółek ze sektora finansowego - JP Morgan oraz Wells Fargo - zostaną one ujawnione przed startem sesji na Wall Street.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)