Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: WIG20 odrabia część strat

0
Podziel się:

Polska giełda okazała się dzisiaj nieco silniejsza od innych europejskich parkietów.

GPW: WIG20 odrabia część strat

WIG20 po wczorajszej słabości względem innych europejskich giełd pokazał się z lepszej strony. Indeks największych polskich spółek zyskał na zamknięciu 0,38 procenta.

Pozytywnej końcówki kwartału nie zepsuły dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Odczyty z tamtejszej gospodarki były bliskie przewidywań analityków. W tym momencie główne indeksy amerykańskiej giełdy minimalnie zniżkują, jednak nie przełożyło się to na zamknięcie notowań w Warszawie.

Podczas dzisiejszej sesji to jednak spadkowe papiery wybijały się na pierwszy plan. Kernel, który w trakcie notowań sięgnął nawet 9-procentowej straty - zniżkuje z powodu emisji akcji. Drugi spółka, który mocno spadała to Enea. Wyprzedaż firmy energetycznej była spowodowana wycofaniem się francuskiego EDF z negocjacji na kupno akcji Enei. Dobry dzień na giełdzie zaliczyło PBG, Getin, PZU i TVN.

Artur Nawrocki, godz. 15.49

GPW: Lepiej niż reszta Europy

I**ndeksy w Stanach Zjednoczonych otworzyły się delikatnie poniżej wczorajszego zamknięcia. Kernel znalazł wsparcie na poziomie 70 złotych.

Inwestorzy w USA nie zareagowali na informacje płynące z rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nieznacznie przebiła prognozy. Odczyt wyniósł 388 tysięcy wobec oczekiwanej wartości 380 tysięcy mniejszej. Nie zawiódł również PMI Chicago.

Tym razem to giełdy europejskie okazały się słabsze od głównego polskiego indeksu WIG20 (+0,38 proc.). Niemiecki DAX traci 0,1 proc., a CAC40 0,47 procenta. Nieco słabszy jest londyński FTSE250, który zniżkuje 0,59 procenta.

Najsłabiej wśród polskich blue chipów radzi sobie Kernel, który traci prawie 6 procent. Pocieszającym jest fakt, że kurs waloru znalazł wspracie na poziomie 70 złotych, co może dawać pewne wskazówki dotyczące kształtowanie się ceny emisyjnej akcji nowej serii.

Łukasz Pałka, godz. 13.05

GPW: WIG20 na granicy 2,8 tysiąca punktów

Handel na warszawskim parkiecie na razie nie przynosi większych zmian indeksów. Europejskie giełdy znajdują się w większości na minimalnych minusach.

Od rana na skutek informacji o dużej emisji akcji spadają notowania ukraińskiej spółki Kernel, która traci prawie 7 procent. Inne blue chipy zachowują się dość spokojnie, utrzymując indeks WIG20 nieznacznie powyżej poziomu z wczorajszego zamknięcia.

Na giełdach europejskich najmocniej, bo około 1,2 procent traci główny indeks hiszpańskiego parkietu.

GPW: Kernel liderem spadków w WIG20

Łukasz Pałka, godz. 9.50

Ukraińska spółka spożywcza traci od rana nawet 7 procent. Powodem jest zapowiadana nowa emisja akcji, z której spółka chce pozyskać pieniądze na przejęcie producenta cukru.

Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od niewielkich wzrostów, również indeksy w Europie Zachodniej na razie znajdują się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Wśród polskich blue chipów ponad 1 procent zyskują PKN Orlen i Getin.

GPW: Zachód pociągnie indeksy w Polsce do góry

Artur Nawrocki, godz. 6.30

Polska giełda ponownie okazała się słabsza od parkietów w Europie i Ameryce. Jeśli wierzyć w zachowanie równowagi na rynkach - dzisiaj to właśnie Warszawa powinna zyskiwać.

Indeksy w USA zakończyły notowania na przyzwoitych plusach. Można tutaj upatrywać głównego czynnika przemawiającego za wzrostami. Podczas, gdy warszawskie indeksy doznają zadyszki zaraz po osiągnięciu dwuletnich rekordów - giełdy w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej kontynuują wzrosty.

Wśród spółek z WIG20 można się spodziewać dużej zmienności antybohaterów wczorajszej sesji. KGHM zdyskontował w cenie ostatni spadek miedzi spadając wprost proporcjonalnie do zniżki zanotowanej na surowcu. Kernel z kolei ma przed sobą dwa scenariusze - albo gwałtowne odbicie, albo jeszcze większy spadek po przełamaniu ważnego poziomu 78 złotych, który otworzył drogę do dalszych spadków.

Historia notowań walorów po publikacji pozytywnych rekomendacji wskazuje, że dzisiaj Getin Holding nie zanotuje tak dużych wzrostów jak na ostatniej sesji. Niemniej jednak potencjał wzrostu zasugerowany przez analityków Goldman Sachs jest całkiem pokaźny.

Akcje, które również mogą odrobić wczorajszy spadek to walory PZU. Kurs doszedł do psychologicznego poziomu 350 złotych i nie powinien go przebić.

Czynnikiem, który ustali dzisiejszą sesję będzie cena miedzi, która w ostatnich godzinach wyhamowała spadki. Trzeba zdawać sobie sprawę, że kurs tego surowca ma bezpośredni wpływ na KGHM, który jest głównym składnikiem indeksu WIG20.

Inwestorzy będą mogli zwrócić dzisiaj uwagę na cotygodniowy raport przedstawiający liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (prognoza - 380 tys.) oraz garść wskaźników wyprzedzających, w tym: Chicago PMI, zamówienia na dobra trwałego użytku, zamówienia na dobra bez środków transportowych czy zamówienia w przemyśle. W przypadku Chicago PMI poprzeczka jest postawiona bardzo wysoko, ponieważ odczyt sprzed miesiąca był najwyższy od ponad 20 lat.

giełda
dziś w money
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)