Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: WIG20 ponownie jednym z najsłabszych w Europie

0
Podziel się:

Udany początek notowań na Wall Street sprawił, że z minuty na minutę poprawiała się także koniunktura na warszawskiej giełdzie. Kupującym zabrakło jednak sił i WIG20 notowania zakończył minimalnie pod kreską.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

*Udany początek notowań na Wall Street sprawił, że z minuty na minutę poprawiała się także koniunktura na warszawskiej giełdzie. Kupującym zabrakło jednak sił i WIG20 notowania zakończył minimalnie pod kreską. *

Indeks największych spółek stracił niecałe 0,2 proc. i był jednym z najsłabszych indeksów w Europie. Na najważniejszych parkietach Starego Kontynentu obserwowaliśmy bowiem wyraźne wzrosty.

Taką samą skalę przeceny zanotował mWIG40. Jedynie sWIG80 notowania kończył powyżej wczorajszego zamknięcia - _ maluchom _ udało się zyskać niemal 0,3 procent.

Dziś amerykańskich inwestorów nie przestraszył ani początek 48-godzinnego strajku generalnego w Grecji, ani gorsze od oczekiwań informacje o nastrojach konsumentów w Stanach Zjednoczonych.

Protesty w Grecji to objaw niezadowolenia z kolejnego planu oszczędnościowego, który jutro, a najpóźniej w czwartek ma zostać uchwalony przez grecki parlament. Bez niego Grecja nie dostanie pieniędzy od UE i MFW i najprawdopodobniej już w lipcu będzie musiała ogłosić niewypłacalność.

Z kolei publikowany przez Conference Board indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w czerwcu z 61,7 pkt (po rewizji w górę) do 58,5 punktu. Tym samym okazał się niższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się odczytu na poziomie 60,5 punktu. To także najsłabszy wynik od grudnia 2010 roku.

Ponad 0,5-proc., a momentami sięgające 1 proc., wzrosty na początku sesji za Oceanem wsparły chętnych do kupowania akcji w Warszawie. Dzięki temu WIG20 odrobił niemal całość dzisiejszej przeceny.

W centrum uwagi na rodzimym parkiecie były dziś zakusy akwizycyjne PBG. Najpierw na rynek napłynęła informacja o podpisaniu przedwstępnej umowy kupna Rafako, później o wezwaniu do sprzedaży akcji CP Energia.

Walory Rafako i CP Energia podrożały odpowiednio o 31 i 15 procent. Papiery PBG straciły na rynkowej wycenie ponad 4,5 procent. Większym spadkiem w gronie największych spółek mógł _ pochwalić się _ jedynie Getin, którego akcje zostały przecenione o 4,8 procent.

GPW: WIG20 odrabia straty

Artur Nawrocki, godzina 15:43

Indeks blue chipów odzyskuje siły po słabym początku sesji. Główny wpływ na notowania ma poprawa nastrojów za granicą.

Indeks WIG20 traci 0,42 procenta, mWIG40 spada 0,43 proc. natomiast sWIG80 zniżkuje 0,32 procenta.

Pozytywnie na indeksy wpłynęły czerwcowe dane o inflacji konsumenckiej w Niemczech. Odczyty okazały się nieco mniejsze od zakładanych prognoz analityków. W stosunku do poprzedniego roku ceny wzrosły 2,3 procenta (CPI).

Giełdy w Europie, tak jak GPW zyskują na sile. Najważniejsze parkiety znajdują się już na przyzwoitych plusach - DAX (0,29 proc.) , FTSE (0,45 proc.), a CAC40 (1,1 procenta). Na początku notowań za Oceanem S&P500 zyskuje 0,3 procenta.

GPW: Inwestorzy boją się strajków greckich

Artur Nawrocki, godz. 12.37

Warszawska GPW pogłębia spadek. Podobnie dzieje się za granicą, gdzie indeksy znalazły się pod kreską. Głosowanie w Grecji główną przyczyną niepewności.

Indeks WIG20 zniżkuje już 0,6 procenta, nieco mniej spada mWIG40 (-0,5 proc.), natomiast sWIG80 znajduje się lekko pod kreską.

Zachodnie indeksy znalazły się na minimalnych minusach. FTSE spada 0,07 procenta, a niemiecki DAX 0,08 procenta. Najsłabszym parkietem regionu jest giełda w Tallinie tracąca ponad 1,5 procenta.

Najlepszą spółką wśród WIG20 jest TP SA, której nie przeszkodziła publikacja negatywnej rekomendacji przez IDMSA. W MWIG40 najwięcej zyskuje Centrozap, który w ostatnio mocno spadał.

GPW: Ponad 27 procent zysku

Artur Nawrocki, godz. 9.48* *

Dzisiaj najważniejszą informacją ze spółek giełdowych jest decyzja PBG o kupnie pakietu większościowego Rafako. Kurs producenta kotłów zyskuje na początku sesji ponad 27 procent.

Niestety inaczej wygląda sytuacja indeksów. WIG20 traci 0,41 procenta w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Indeksy małych i średnich spółek wahają się wokół kursu odniesienia.

Ponownie warszawski parkiet jest jednym z najsłabszych w Europie. FTSE zyskuje 0,22 proc., DAX rośnie 0,52 proc. z kolei francuski CAC40 znajduje się 1,14 proc. powyżej poniedziałkowego zamknięcia.

Za spadki w indeksie polskich blue chipów odpowiada Kernel (-3,65 proc.) i PBG (- 2,47 proc.). Najwięcej zyskuje Lotos (1,18 procent).

GPW: Tylko Grecja może zaszkodzić indeksom

Artur Nawrocki, godz. 6.17

Dziś kolejny dzień kluczowych dla Grecji debat w parlamencie. Tematem rozmów będzie kontrowersyjny pakiet oszczędnościowy, który jest konieczny do otrzymaniu kolejnej transzy pomocy od UE.

Czy będzie łatwo przyjąć niezbędne reformy? To nie będzie proste zadanie. Dzisiaj rozpoczynają się dwudniowe strajki generalne związków zawodowych, które są za pozostawieniem obecnych przepisów.

Co gorsza - projekt może nie zostać przyjęty ze względu na zmniejszające się poparcie dla rządzącej partii. Już dwóch parlamentarzystów zadeklarowało, że nie poprze oszczędnościowego pakietu. Zostało jedynie 153 posłów, którzy opowiadają się za zmianami.

Wykres WIG20 w ostatnich trzech miesiącach

Jeśli jednak wszystko będzie przebiegać z planem, to na GPW powinny pojawić się wzrosty. Przemawia za tym bardzo udana sesja w Stanach Zjednoczonych. S&P500 zamknął się 0,91-procentową zwyżką.

Wczorajsza relatywna słabość warszawskiego parkietu może się odwrócić, a sam WIG20 pozytywnie zaskoczyć. Optymsitycznie też wygląda zwyżka w końcowej fazie ostatniej sesji oraz niskie obroty wynoszące jedyne 720 milionów złotych.

Dzisiaj poznamy liczbę zapisów na JSW oraz ostateczną cenę emisyjną akcji węglowej spółki. Szacunki Money.pl mówią, że Ci którzy zdążyli się zapisać mogą się liczyć nawet na 750 złotych zysku podczas debiutu.

Czekają nas dzisiaj także ciekawe dane makroekonomiczne. Najpierw poznamy wskaźnik inflacji konsumenckiej w Niemczech - analitycy oczekują 2,4-procentowego wzrostu cen. Po południu zostanie zaprezentowany odczyt wskaźnika nastrojów konsumenckich Conference Board. Konsensus analityczny wynosi 60,5 punktu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)