Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: WIG20 w ślad za zachodnimi parkietami

0
Podziel się:

O tym, co się dzieje na warszawskim parkiecie, dowiesz się w komentarzu Money.pl.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Wyśmienite nastroje na giełdach zachodnich nie pozostały bez wpływu na warszawską giełdę. WIG20 pomimo słabych wyników Lotosu, zyskał na zakończeniu 0,77 procent (2299,36 punktu).

Na Wall Street indeks S&P500 znalazł się na poziomie najwyższym od maja 2008 roku. Spekuluje się, że inwestorzy za Oceanem wierzą w korzystny wynik rozmów przywódców strefy euro. Okazuje się, że Niemcy mogą złagodzić swoje stanowisko w sprawie wykupu obligacji krajów Eurolandu. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że amerykańscy gracze spodziewają się ogłoszenia QE3 na początku września.

Zobacz, jak dzisiaj zamknęły się najważniejsze indeksy polskiej giełdy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czynnikiem, który mógł zachęcić część inwestorów jest ankieta Reutera wśród analityków. Okazało się, 60 procent ankietowanych ekspertów spodziewa się, że tym razem Ben Bernanke ogłosi rozpoczęcie trzeciej rundy luzowania ilościowego (QE3).

Wśród blue chipów do końca sesji antybohaterem pozostał Lotos. który stracił 2,29 procent. Boryszew utrzymał swoją imponującą 6-procentową zwyżkę. W mWIG40 najlepszym papierem okazał się być Ciech, którego akcje wzrosły prawie 6 procent. Na drugim biegunie znalazł się mający duże problemy IDM SA (-10,71 proc.).

GPW: Optymizm dominuje na giełdzie, ale...

Artur Nawrocki, godz. 14.28

Dobre nastroje panujące za granicą korzystnie wpływają na sytuację na GPW. WIG20 utrzymuje się powyżej granicy 2300 punktów. W sytuacji, gdy brakuje danych makroekonomicznych w centrum uwagi znajdują się wydarzenia ze strefy euro. Zwyżki na giełdzie nie potwierdzają obroty, które są niskie.

Udała się aukcja 12- i 18-miesięcznych hiszpańskich bonów skarbowych. Rentowności krótkoterminowych papierów dłużnych okazały się być niższe niż na poprzednim przetargu. Stosunek popytu i podaży ukształtował się na podobnym poziomie.

Zobacz, jak dzisiaj zachowują się indeksy w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tymczasem w Niemczech politycy wszystkich frakcji wypowiadają się krytycznie wobec kolejnej pomocy dla Grecji lub znacznych ustępstw. Są jednak otwarci na lekkie złagodzenie warunków pomocy i negocjacje. W Polsce opublikowano wskaźnik inflacji bazowej, który zgodnie z oczekiwaniami wyniósł 2,3 procent.

Wśród warszawskich blue chipów dominują wzrosty. Liderem notowań jest Boryszew zyskujący dziś 6 procent. Na drugim biegunie znajduje się Lotos, który swoimi wynikami rozczarował rynek (-2,44 proc.). Obroty na giełdzie przekraczają ponad 300 milionów złotych.

GPW: Walka o 2300 punktów trwa. Pomagają inwestorzy z...

Maciej Rynkiewicz, godz. 11.25

Giełdowi gracze na GPW próbują podtrzymać indeks WIG20 powyżej psychologicznego poziomu 2300 punktów. W sukurs kupującym idą inwestorzy na Zachodzie.

WIG20 zyskuje teraz około procenta, notując 2305 punktów. Podobnie radzi sobie mWIG40, powiększając się od wczorajszego zamknięcia o 1,05 proc. Gorzej mają się mniejsze spółki, sWIG80 notuje wynik w pobliżu poniedziałkowego zamknięcia. Obroty na całym rynku wynoszą teraz prawie 130 milionów złotych.

Wśród polskich blue chips tracą teraz tylko Lotos i Synthos, odpowiednio -2 i -0,5 proc. Najlepiej radzą sobie papiery Asseco Poland i Boryszewa, ich posiadacze zyskują 2,9 i 2 proc.

Notowania WIG20 podczas dzisiejszej sesji. Na żywo w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Niemiecki DAX zyskuje prawie 0,6 proc., z kolei francuski CAC40 zbliża się do 0,9-proc. zwyżki. Podobne nastroje panują na mniejszych giełdach w całej Europie, straty nie przekraczają jednego procenta.

GPW: Cztery spółki z WIG20 dziś w centrum uwagi

Maciej Rynkiewicz, godz. 9:20

Grupa największych spółek * *rozpoczęła dzień od 0,69-proc. zwyżki, osiągając pułap 2298 punktów. Uwagę inwestorów skupia przede wszystkim spółka Lotos, która opublikowała wyniki finansowe.

W drugim kwartale paliwowy gigant osiągnął 528,8 miliona złotych straty wobec 270 milionów zysku netto w analogicznym kwartale 2011 roku. Analitycy szacowali, że wynik będzie na poziomie od 130 milionów straty do 100 milionów zysku.

Obciążeniem dla wyniku był jednak odpis aktualizacyjny, który wpłynął na wynik w wysokości 235,3 miliona złotych. Grupa jest teraz najgorszą spółką w indeksie WIG20, traci ponad 2 proc. Oprócz Lotosu, warto też zwrócić uwagę na PGE, Tauron i Bogdankę- HSBC i Credit Suisse wydały bowiem dla nich nowe rekomendacje.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW. Tylko w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej Na otwarciu: Liczba papierów w górę: 80, w dół: 53, bez zmian: 73. Największy wzrost: Zamet (+6,52 proc.), największy spadek: Pointgroup (-7,69 proc.)

Zachodnie indeksy zachowują się dziś podobnie co polskie grupy spółek. Niemiecki DAX jest teraz na prawie 0,5-proc. plusie, a francuski CAC40 notuje prawie 0,7-proc. zwyżkę.

Inwestorzy w kraju czekają dziś przede wszystkim na wynik inflacji bazowej, który NBP opublikuje równo o godzinie 14. Ekonomiści szacują, że ten wyniesie 2,3 proc. w ujęciu rocznym, czyli pozostanie bez zmian.

GPW: Europejscy politycy i wyniki spółek w centrum uwagi

Artur Nawrocki, 20 sierpnia, godz. 22:30

Brak danych makroekonomicznych oraz kontynuacja wakacyjnych nastrojów na giełdach sprawia, że nie należy spodziewać się kluczowych rozstrzygnięć. Wprawdzie europejscy politycy oraz wyniki Lotosu wzbudzają emocje, to jednak na zdecydowany ruch przy solidnych obrotach jest jeszcze za wcześnie. Osłabiony dywidendą PGE indeks WIG20 ma szansę na lekką zwyżkę * *we wtorek .

Niewielka zmienność panowała na amerykańskim parkiecie. Szeroki indeks S&P500 znalazł się na takim samym poziomie, co w piątek. Choć to wyższy poziom niż jeszcze w trakcie sesji europejskiej, to jednak kilka punktów więcej nie szokuje inwestorów. Ciekawym wydarzeniem byłoosiągnięcie przez Apple największej kapitalizacji wszech czasów- 623 miliardy dolarów.

Zobacz, jak przebiegała sesja na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Początkowy optymizm na rynkach w poniedziałek spowodowany był głównie doniesieniami _ Der Spiegel _, który przedstawił, że EBC jakoby miałby uruchomić tzw. _ bazookę _czyli nielimitowany skup obligacji rządowych krajów Eurolandu. Te działania w efekcie miałby zapewnić maksymalny _ spread _pomiędzy zagrożonymi krajami a niemieckimi bundami (dłużnymi papierami wartościowymi).

Wprawdzie EBC szybko zdementował spekulacje niemieckiego magazynu, to jednak część inwestorów wyraźnie liczy na zdecydowane działania bankierów centralnych. W obecnym tygodniu to właśnie politycy i ich słowa będą centrum uwagi. Serię spotkań zaplanował premier Grecji Antonis Samaras, który odwiedzi czołowych europejskich pollityków (Angelę Merkel, Francois Hollande czy Jean-Claude Junckera) by negocjować rozluźnienie programu oszczędności będących warunkiem udzielenia pomocy Grecji.

We wtorek w zasadzie nie czekają nas żadne wydarzenia makroekonomiczne. O godzinie 14.00 opublikowany zostanie wskaźnik inflacji bazowej. Ten jednak nie ma duże impaktu na rynek akcji. Warto także zwrócić uwagę na rezultat aukcji 12- i 18-miesięcznych hiszpańskich bonów skarbowych.

Zobacz, jak zachowywał się indeks WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tego dnia wynikami podzieli się Lotos. Analitycy spodziewają się mocnego załamanie rentowności spółki prognozują stratę 479 milionów złotych wobec 253 milionów zysku netto rok wcześniej. Przychody jednak mają wzrosnąć do 8131 milionów złotych wobec 6781milionów złotych wypracowanych przed rokiem.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)