Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Zaskakująca końcówka tygodnia

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl czytaj, co ma decydujący wpływ na ostatnią sesję w kwartale.

GPW: Zaskakująca końcówka tygodnia

Większość europejskich indeksów odreagowuje stosunkowo słaby tydzień na giełdach. Dobrą wiadomością dla rynków jest też podniesienie wielkości funduszy ratunkowych dla strefy euro.

Eurogrupa uzgodniła, że łączne fundusze pożyczkowe wyniosą ponad 800 miliardów euro. Połączony mechanizm EFSF/ESM ma mieć łącznie 700 miliardów euro. Do tego dojdą 53 euro dwustronnych pożyczek udostępnionych Grecji oraz 49 miliardów euro środków w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej.

Zobacz, jak radzi sobie dzisiaj indeks WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Umiarkowane wzrosty są zauważalne na wielu giełdach Starego Kontynentu. Polski indeks blue chipów wpisuje się w te nastroje. Na niewielkim plusie otworzyła się giełda w Stanach Zjednoczonych.

Liderem wśród blue chipów pozostaje KGHM, który zyskuje ponad 2 procent. Nieźle radzi sobie także Asseco Poland (1,45 proc). Najsłabiej z dużych spółek radzi sobie PKN Orlen zniżkujący 0,8 procenta.

GPW: KGHM najmocniejszy w WIG20

Łukasz Pałka, godz. 12.55

Handel na warszawskiej giełdzie nie przynosi dzisiaj znaczących zmian indeksów. Na wszystkich europejskich parkietach przewagę mają kupujący akcje.

WIG20 utrzymuje się poniżej granicy 2,3 tysiąca punktów i kupującym na razie brakuje siły, by zaatakować tę barierę. Impuls może przyjść dopiero, gdy poznamy nowe dane makroekonomiczne z USA.

WIG20 na tle głównych indeksów na europejskich giełdach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed godziną 15. poznamy najnowszy odczyt wskaźnika Chicago PMI, a także dane o nastrojach amerykańskich konsumentów. Na razie WIG20 zyskuje głównie dzięki notowaniom KGHM-u oraz Asseco. Ponad 1 procent traci obecnie Boryszew.

GPW: Lepsze nastroje na koniec kwartału

Łukasz Pałka, godz. 9.40

Ostatnia sesja pierwszego kwartału rozpoczęła się od wzrostu głównego indeksu. Jest szansa, że dzisiaj przewagę będą mieli kupujący.

Lepsze nastroje to między innymi efekt dobrego zakończenia wczorajszej sesji na Wall Street. Również na parkietach Europy Zachodniej główne indeksy rozpoczynają sesję od wzrostów. WIG20 zyskuje teraz około 0,7 procenta.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najwięcej wśród spółek notowanych w WIG20 zyskuje w tej chwili KGHM, który opublikował właśnie swój raport roczny, potwierdzając najlepszy w historii zysk na poziomie przekraczającym 11 miliardów złotych. Nieźle radzi sobie też Synthos.

Kupujący wrócą na GPW? Zobacz, jakie są na to szanse

Arkadiusz Droździel, 29.03, godz. 23.20

Stopniowa poprawa nastrojów na giełdach za Oceanem daje nadzieję na wyhamowanie spadków na Starym Kontynencie. Może być jednak o to o tyle trudno, że niepokojące wieści napływają z Grecji i Hiszpanii.

Czwartkowa sesja na europejskich parkietach przebiegała pod wyraźne dyktando sprzedających. W pierwszej fazie sesji spadki miały umiarkowany charakter, ale po nieco gorszych od prognoz informacjach o koniunkturze gospodarczej w strefie euro skala przeceny wyraźnie wzrosła. I ostatecznie indeksy w Europie zakończyły dzień na pokaźnych minusach.

Zobacz jak zmieniały się indeksy w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podobny przebieg handel miał na warszawskim parkiecie, gdzie kupujący tylko w pierwszych godzinach starali się walczyć o utrzymanie indeksów największych spółek powyżej poziomu 2300 punktów. Po pogorszeni się jednak nastrojów w Europie również i na GPW przewaga strony podażowej znacznie wzrosła.

Kiepskie nastawienie inwestorów giełdowych pogłębiła jeszcze wypowiedź szefa departamentu ratingów w agencji ratingowej Standard and Poors, który stwierdził, że Grecja będzie najprawdopodobniej zmuszona do kolejnej restrukturyzacji swojego zadłużenia. Tym razem miałby ona objąć zobowiązania wobec państw.

Ta wiadomość nie pomoże Hiszpanii, która w ostatnich dniach jest w centrum uwagi rynków. Najpierw podano, że w pierwszych dwóch miesiącach roku deficyt budżetowy osiągnął prawie 2 proc. PKB, czyli niemal połowę założonego na cały rok. Na to nakłada się coraz większy opór społeczny wobec reform gospodarczych, które mają znacznie obniżyć dziurę budżetową w najbliższych latach. Niepokój inwestorów ma swoje odzwierciedlenie na rynku długu hiszpańskiego, gdzie trzeci dzień z rzędu rosną rentowności papierów skarbowych.

Nieco optymizmu, przynajmniej na starcie handlu w Europie, powinno przysporzyć zakończenie handlu na Wall Street. Tamtejsze indeksy stopniowo odrabiały starty, by ostatecznie zamknąć się na nieznacznych minusach (S&P i Nasdaq) oraz tak samo niewielkich plusach (Dow Jones).

Zobacz zmiany indeksów na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W dalszej części ostatniej, nie tylko w tygodniu, ale i całym kwartale sesji na jej przebieg mogą mieć wieści z Kopenhagii, gdzie na dwudniowych szczycie spotkają się ministrowie finansów eurolandu. Najwazniejszą decyzją, jaką mają podjąć jest połączenie funduszu stabilizacyjnego EFSF oraz mechanizmu stabilizacyjnego ESM, który ma dysponować kwotą około biliona euro na ratowanie zagrożonych bankructwem krajów strefy euro.

Znaczny wpływ na ostatnią fazę handlu na Starym Kontynencie będzie miała sytuacja na Wall Street. Najpierw okaże się, jakie nastroje panują w sektorze wytwórczym w rejonie Chicago, będącym jednym z największych okręgów przemysłowych na świecie. Według analityków Indeks Chicago PMI, który je mierzy, ma wynieść 63 punkty, a więc o punkt mniej niż przed miesiącem. Niewielki spadek ma odnotować także Indeks Uniwersytetu Michigan, który obrazuje oczekiwania konsumentów co do przyszłości.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)