Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Zaskakujący koniec spokojnej sesji

0
Podziel się:

Spadki cen na giełdach surowcowych mają decydujący wpływ na pogorszenie się nastrojów na warszawskim parkiecie.

GPW: Zaskakujący koniec spokojnej sesji

Łukasz Pałka, godz. 16.45

Sesja na nowojorskim parkiecie przebiega w dość nerwowy sposób. Wciąż panuje optymizm, ale jednak niepokój budzą głosy o spodziewanej podwyżce stóp procentowych w Chinach i tym, że Fed nie będzie już tak chętnie stymulował gospodarki świeżymi pieniędzmi.

Inwestorzy na warszawskim parkiecie pod koniec sesji podjęli próbę odbicia na poziom powyżej wczorajszego zamknięcia. Ta sztuka się jednak nie powiodła, i to pomimo kolejnego już w ostatnich tygodniach zaskakującego fixingu.

I ponownie duża w tym zasługa KGHM-u, którego notowania bardzo szybko wyszły na plus dopiero pod koniec sesji. Ta spółka notowała dziś najwyższe obroty. Najmocniej wśród blue chipów zniżkowała za to Telekomunikacja Polska. Obroty ogółem na parkiecie przekroczyły 1,5 miliarda złotych.

Pomimo nieco zaskakującego fixingu dzisiejszą sesję na warszawskiej giełdzie należy uznać za bardzo spokojną. Decydująca dla jutrzejszego handlu może się dziś okazać dzisiejsza sesja na Wall Street, gdzie zapanowała spora niepewność.

GPW: Niewielka korekta. Będą kolejne szczyty?

Łukasz Pałka, godz. 15.00

Handel na warszawskiej giełdzie upływa dziś pod znakiem niewielkiej korekty. Inwestorzy realizują zyski. Nie oznacza to jednak, że nie zbiorą jeszcze sił do wspięcia się na kolejny szczyt.

Na pół godziny przed rozpoczęciem sesji za oceanem kontrakty na główne indeksy nowojorskiej giełdy znajdują się praktycznie na poziomie z wczoraj. Wśród głosów na rynku pojawiają się i takie, że wczorajsza decyzja o przedłużeniu ulg podatkowych i zasiłków w USA może zniechęcić Fed do podjęcia kolejnych działań stymulujących gospodarkę. A taki głos to również dobry pretekst do przynajmniej chwilowej realizacji zysków.

Żaden z polskich blue chipów nie wyróżnia się dzisiaj znacznymi wzrostami. Maksymalne zyski wynoszą około jednego procenta. Na całym rynku w tej chwili spadają notowania ponad połowy spółek.

GPW: Bardzo dobre informacje z Niemiec

Łukasz Pałka, godz. 12.30

W październiku produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła o 2,9 procent w porównaniu do września. Rok do roku wzrost wyniósł 11,7 procent.

Oba wskaźniki są dużo lepsze od wcześniejszych prognoz analityków. Na razie inwestorzy nie reagują jednak na nie większymi zakupami. Niemiecki indeks DAX po porannym mocnym odbiciu utrzymuje się nieznacznie pod poziomem wczorajszego zamknięcia.

Podobnie wygląda sytuacja na warszawskim parkiecie, gdzie gracze częściej decydują się dzisiaj na realizację zysków, co sprawia, że główne indeksy utrzymują się na 0,4-procentowych minusach. Po wczorajszych bardzo mocnych wzrostach, nieco koryguje się kurs KGHM-u. Inne blue chipy w większości zyskują, choć na razie nieznacznie.

GPW: Inwestorzy realizują zyski

Arkadiusz Droździel, godz. 9.40

Główne indeksy od początku handlu tracą około pół procenta. Tym samym WIG20 oddalił się od rekordowych poziomów, jakie przebił w trakcie wczorajszej sesji. Nieco lepiej wypadają mWIG i sWIG.

Przyczyn pogorszenia się nastrojów na GPW należy upatrywać w realizacji zysków przez posiadaczy akcji spółek surowcowych, a szczególnie KGHM, które w dwa ostatnie dni podrożały o 10 procent. Do sprzedaży akcji firm z sektora surowcowego zachęcają także spadki na giełdach surowcowych. Tanieje ropa, a także miedź.

GPW: Zapowiadają się nowe szczyty WIG20

Łukasz Pałka, godz. 6:00

Tymczasem małe i średnie spółki wciąż pozostają w tyle za największymi firmami warszawskiego parkietu. Czy posiadacze ich akcji również dostaną szansę na spore zyski?

Póki co ponadprzeciętne zyski liczą akcjonariusze koncernu miedziowego KGHM. Tylko ostatnie cztery tygodnie wywindowały jego kurs o ponad 18 procent, a rewelacyjne nastroje na rynku surowców w połączeniu z dobrymi prognozami wyników spółki pozwalają przypuszczać, że to jeszcze nie koniec jazdy w górę. I to pomimo faktu, że KGHM jest już na najwyższym poziomie w swojej giełdowej historii.

To, że miedziowy koncern i spółki surowcowe ciągną WIG20 w górę, może nieco zaburzać obraz całego rynku, który jeszcze nie został zdominowany przez byki. Na swój rajd świętego mikołaja czekają przede wszystkim posiadacze akcji małych i średnich spółek. Ich papiery w większości nie cieszą się dużym powodzeniem wśród inwestorów, nie pozwalając im dobrze zarobić. Graczom pozostaje jednak liczyć na to, że również w tych segmentach rynku dojdzie do poprawy sytuacji, głównie za sprawą dobrych wyników finansowych i prognoz niektórych firm. Wśród nich analitycy wymieniają między innymi firmy z branży handlowej, którym końcówka roku będzie sprzyjać.

Jest jednak ryzyko. Nieco problematyczne dla osób czekających na zyski może okazać się bowiem to, że giełda właśnie sięgnęła szczytów z 2008 roku. To może odstraszyć część graczy od dalszego kupowania akcji w obawie przed wyprzedażą pod wpływem kolejnych złych informacji ze strefy euro. Będą więc starać się zrealizować osiągnięte dotychczas zyski.

Uspokojeniem dla nich może być fakt, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy poparł wczoraj wydłużenie spłaty pożyczek przez Grecję. Chodzi o ponad 110 miliardów euro, które przed kilkoma miesiącami wyciągnęły ten kraj znad finansowej przepaści. W zamian za to Grecy zobowiązali się do wprowadzenia planów oszczędnościowych. Pozytywne sygnały płyną również z USA, gdzie Barak Obama pozozumiał się z Republikanami w sprawie wydłużenia ulg podatkowych i wsparcia dla rynku pracy.

Inwestorzy, którzy będą dzisiaj handlować na światowych parkietach, nie dostaną dzisiaj danych makroekonomicznych, które mogłyby jakoś drastycznie zmienić obraz rynku. Za takie można dopiero uznać jutrzejsze dane o nowych bezrobotnych w USA. Tymczasem pusty kalendarz jak zwykle powinien dziś działać na korzyć byków.

Warto dziś również zajrzeć na rynek New Connect. Tam dwa nietypowe debiuty: dystrybutora gruzińskich win Teliani Valley Polska oraz sprzedawcy papierosów Smoke Shop.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)