Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

GPW: Banki więcej zabrały niż wcześniej dały

0
Podziel się:

Nieznaczne wzrosty na starcie handlu za Oceanem utrzymują niewielką przewagę kupujących akcje w Warszawie.

<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.
<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a> <br /><br /> Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

Na nieco ponad godzinę przed końcem handlu na GPW niewiele wskazywało na to, że dzisiejsza sesja zakończy się wyraźnymi spadkami. Inwestorów od akcji na giełdach w Europie i za Oceanem zniechęciły jednak informacje dotyczące Grecji.

Ciągły brak konkretów w temacie rozwiązania problemów zadłużenia tego kraju przełożył się na wzrost obaw, że straty banków, które posiadają w swoich portfelach greckie papiery mogą, być większe niż się wcześniej spodziewano.

W tej sytuacji na GPW inwestorzy wyraźnie stracili zainteresowanie kupowaniem papierów największych banków. A to właśnie znaczny popyt na te papiery odpowiadał głównie za wyciągnięcie indeksu największych spółek na plusy po porannych pokaźnych spadkach. Ostatecznie akcje Getin Holdingu, które około 16.00 zyskiwały ponad 4,5 proc. zakończyły dzień na mniej niż procentowym plusie. Akcjonariusze PKO BP i Pekao SA, którzy zyskiwali nawet ponad 2,5 proc., muszą się pogodzić z pół procentową stratą.

WIG20 zakończył więc dzień niemal 20 punktów poniżej poziomu 2200 punktów, co oznacza spadek o procent w porównaniu do poprzedniej sesji. Nieco lepiej wypadły małe i średnie spółki, których indeksy ukończyły sesję w okolicach zamknięcia z wtorku.

Zobacz notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: WIG20 oddala się od poziomu 2200 punktów

Arkadiusz Droździel, godz. 16:40

Niespodziewany odwrót od akcji za Oceanem skutkuje spadkami na giełdach w Europie. Również w Warszawie wyraźną przewagę posiadają sprzedający akcje.

WIG20, który od południa oscylował w okolicach wczorajszego zamknięcia, a więc poziomu 2200 punktów, po godzinie 16.00 gwałtownie zaczął tracić na wartości i obecnie jest na procentowym minusie. Również indeksy małych i średnich spółek są pod kreską.

Pogorszenie się nastrojów inwestycyjnych na Starym Kontynencie jest wynikiem spadku zainteresowania akcjami na Wall Street. Tamtejszych inwestorów niepokoją wieści z Europy. Europejskie banki, które posiadają obligacje greckie, mogą bowiem ponieść większe straty niż się wcześniej spodziewano.

W tej sytuacji w Warszawie najbardziej odwrót od akcji odczuwają posiadacze papierów największych banków, które we wcześniejszej fazie sesji były lokomotywami rynku. Akcje Getin Holdingu, które przed 16.00 zyskiwały ponad 4 proc., straciły trzy punkty procentowe. Natomiast w przypadku PKO BP i Pekao SA wcześniejsze pokaźne zyski zamieniły się w wyraźne straty.

GPW: Inwestorzy kupują akcje. Szczególnie banków

Arkadiusz Droździel, godz. 15:50

Nieznaczne wzrosty na starcie handlu za Oceanem utrzymują niewielką przewagę kupujących akcje w Warszawie.

Szczególnie dotyczy do małych i średnich spółek, ich indeksy rosną około pół procent. WIG20 oscyluje natomiast w okolicach 2200 punktów, a więc na poziomie z wczorajszego zamknięcia.

Brak większych spadków, których można było się spodziewać po znacznych wzrostach na wtorkowej sesji, i których byliśmy świadkami na starcie handlu, jest zasługą bardzo dobrej postawy największych banków. Papiery Pekao SA i PKO BP zyskują ponad 2,5 procent, a Getin Holdingu ponad 4,5 procent.

Pozytywnie na rodzimych inwestorów działają także dobre nastroje panujące na amerykańskich parkietach. Tamtejsze indeksy wystartowały na plusach i mają szansę zakończyć czwartą sesję z rzędu na nich w następstwie zgodnych z oczekiwaniami danych o zamówienia na dobra trwałego użytku. W sierpniu spadły one o 0,1 proc. w skali miesiąca, a spodziewano się, że wynik będzie o 0,1 punktu procentowego gorszy.

GPW: Kupujący w natarciu. Banki wyraźnie w górę

Paweł Zawadzki, godzina 12:25

Zamiast mocnego odreagowania wczorajszych euforycznych wzrostów na europejskich giełdach obserwujemy obecnie całkiem udane poczynania kupujących.

Choć indeks największych spółek traci symboliczne 0,1-0,2 proc., to jest to wynik zdecydowanie lepszy niż na starcie dzisiejszych notowań. Na otwarciu WIG20 zniżkował bowiem o niemal 2 procent. Nad kreską od początku sesji utrzymują się natomiast zarówno mWIG40, jak i sWIG80.

Jak dotąd nie zostały opublikowane żadne istotne wiadomości z gospodarki. Z ważniejszych wydarzeń warto odnotować wypowiedź przewodniczącego Komisji Europejskiej. Jose Manuel Barroso zasugerował, że greckie banki mogą otrzymać dodatkową pomoc, a Grecja pozostanie w strefie euro.

Sytuacja na giełdach, biorąc pod uwagę fakt, że wczorajsza sesja w Europie była najlepszą od ponad roku, wygląda bardzo przyzwoicie. Niemiecki DAX, francuski CAC i brytyjski FTSE przed momentem wyszły bowiem nad kreskę.

W gronie największych spółek najlepiej radzą sobie przedstawiciele sektora bankowego. Ponad 2-proc. wzrosty odnotowują Pekao SA, BRE Bank, PKO BP i Getin. Dla tego ostatniego rekomendację podniósł dziś Raiffeisen.

GPW: Amerykanie nie zachęcili do kupowania akcji

Paweł Zawadzki, godzina 9:27

Strach, który zagościł na Wall Street w ostatniej fazie sesji nie pozwolił na kontynuację wzrostów podczas otwarcia notowań na warszawskiej giełdzie.

Od początku sesji sytuacja w przypadku indeksu największych spółek się poprawiła. WIG20 obecnie traci już jedynie nieco ponad 0,5 procent.

Zdecydowanie lepiej wyglądają średnie i małe spółki. Zarówno mWIG40, jak i sWIG80 rosną po ponad 0,5 procent.

Inwestorów znów niepokoi kwestia ratowania mocno zadłużonej Grecji. Spekuluje się, że część europejskich państw chce większego udziału sektora prywatnego w zatwierdzonym w lipcu drugim pakiecie pomocowym dla Hellady.

W gronie największych spółek najbardziej tracą KGHM i Lotos. To efekt taniejących surowców. Spadki mają miejsce zarówno w przypadku miedzi, jak i ropy naftowej. Na drugim biegunie znajdują się natomiast akcje Kernela i JSW.

GPW: Zbyt wcześnie na hossę. Czas na konkrety

Paweł Zawadzki, godzina 00:10

_ Wiara czyni cuda _ - te słowa najtrafniej obrazują zachowanie inwestorów podczas wtorkowej sesji. Aby jednak można było zwiastować trwalsze wzrosty cen akcji, same plotki nie wystarczą. Potrzebne są konkretne decyzje i oficjalne rozstrzygnięcia.


Wtorkowa sesja przebiegała pod znakiem dominacji kupujących. Tym razem ogólnoświatowej tendencji nie opierał się również parkiet w Warszawie. WIG20 kończąc notowania ponad 4-proc. zwyżką, został jednak przebity przez główne indeksy giełd w Frankfurcie, czy Paryżu, gdzie wzrosty przekroczyły barierę 5 procent.

Udaną sesję zanotowały także główne indeksy giełd amerykańskich. Mimo nie najlepszych wiadomości z gospodarki, S&P500, Dow Jones Industrial Average i technologiczny Nasdaq finiszowały na ponad 1-proc. plusach. Zatem po dwóch sesjach tego tygodnia - dwa do zera dla kupujących.

Zobacz jak wypadły indeksy w trakcie dwóch pierwszych sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Niestety na finiszu wszystkie _ oddały _ mniej więcej połowę wcześniejszych _ zysków _, co nie najlepiej wróży początkowi notowań w Europie. Dwie wzrostowe sesje nie są także sygnałem zapowiadającym powrót do hossy. Żaden z problemów, które w ostatnim czasie powodowały mocną wyprzedaż na rynkach akcji, nie został bowiem rozwiązany, a pokaźne wzrosty pokazały jedynie, jak mocno wyprzedany jest rynek, a inwestorzy spragnieni pozytywnych sygnałów.

Po pierwsze, mamy spekulacje dotyczące zwiększenia mocy Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej i co za tym idzie - nadzieje na to, że jest plan pomocy finansowej dla znajdującej się w kryzysie strefy euro. Po drugie, zbliża się koniec nerwowego i mocno spadkowego kwartału, zatem fundusze mogą chcieć choć trochę _ podszlifować _swoje wyniki. Po trzecie, jutro po zamknięciu notowań na Wall Street planowane jest kolejne wystąpienie szefa Fedu, Bena Bernanke.

Z drugiej jednak strony - rozczarowują bieżące wskaźniki obrazujące stan gospodarki, instytucje finansowe obniżają prognozy PKB, niepewne jest już samo zwiększenie EFSF, a nierozstrzygnięta wciąż pozostaje kwestia ewentualnego bankructwa lub dalszej pomocy dla Grecji. W sytuacji, kiedy jedna polityczna decyzja może w ciągu chwili odwrócić zachowanie giełd, bardzo trudno o trafne prognozy i decyzje inwestycyjne.

I choć wczorajsza sesja na GPW nie jest znakiem odwrócenia średnioterminowego trendu, to szybki odwrót indeksu od psychologicznej bariery 2000 pkt powinien cieszyć. Po pierwsze - pokazuje siłę tego poziomu. Dodatkowo daje również pewien margines bezpieczeństwa w razie niekorzystnych dla rynków sygnałów. Pierwszym zwiastunem trwalszych wzrostów będzie jednak dopiero pokonanie obszaru 2450-2500 punktów, a napędzane plotkami zakupy to zbyt mało na kilkunastoprocentowy ruch w górę.

Z ważnych dla rynków wiadomości z gospodarki w środę trzeba odnotować w zasadzie tylko dwie kwestie - z Europy poznamy wstępne (wrzesień) dane o inflacji konsumenckiej w Niemczech, a ze Stanów Zjednoczonych kluczowa będzie natomiast sierpniowa dynamika zamówień na dobra trwałego użytku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t16641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;polske;moze;uderzyc;druga;fala;kryzysu,127,0,917119.html) Szykują się na kryzys. Oto, co może nas spotkać Spowolnienie gospodarcze w przyszłym roku jest nieuniknione. Przedsiębiorcy szykują się na nie od roku. Zobacz, czy będą zwalniać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t154011.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/analiza;mowi;kupuj;te;spolki;odwazysz;sie,24,0,900632.html) Analiza mówi: kupuj te spółki! Odważysz się? Sprawdź, którymi spółkami warto się zainteresować w najbliższym czasie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)