Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Złe wiadomości powstrzymały kupujących

0
Podziel się:

Tempo wzrostu gospodarczego w USA rozczarowało i zdecydowanie ostudziło zapędy kupujących. Do przeceny na GPW jednak nie doszło, a po trzech mocno spadkowych sesjach inwestorzy w końcu mogli złapać nieco oddechu.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Paweł Zawadzki, godzina 17:40

W trakcie sesji WIG20 zyskiwał nawet 1,8 procent. Notowania, finiszując na 0,1-proc. plusie, zakończył jednak na dziennym minimum. Na poziomie wczorajszego zamknięcia dzień kończył mWIG40, a na 0,4-proc. minusie sWIG80

Zobacz notowania najważniejszych indeksów w Polsce Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najważniejsza wiadomość, jaką w trakcie sesji poznali inwestorzy, dotyczyła wzrostu PKB w USA w trzecim kwartale. Dane rozczarowały bowiem w stosunku do pierwotnego odczytu z ubiegłego miesiąca (+2,5 proc.) zostały zrewidowane do 2 procent. Rynek liczył, że pozostaną na niezmienionym poziomie.

Do kupowania akcji nie mogła także zachęcić aukcja wartych niemal 3 mld euro hiszpańskich bonów skarbowych. Hiszpania sprzedała 3- i 6-miesięczne papiery, jednak warunki transakcji były dla niej bardzo niekorzystne. Rentowność tych drugich wzrosła z 3,3 do 5,2 procent.

Obie wiadomości ograniczyły zapędy, dominujących w pierwszej połowie notowań na GPW, kupujących. Negatywne sygnały i niemal 1-proc. spadki indeksów na Wall Street po dwóch godzinach notowań, nie pozwoliły im przewagi utrzymać do zakończenia sesji. W czwartek, piątek i poniedziałek WIG20 stracił niemal 6,5 proc., dziś poszedł w górę, jednak o symboliczne 0,1 procent.

Zaskakująca wiadomość zmieniła kierunek na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 14:50

Słabsze od oczekiwań analityków dane o wzroście gospodarczym w USA spowodowały pogorszenie nastrojów na giełdzie. WIG20 znalazł się poniżej poziomu 2200 punktów.

Indeks największych notowanych na GPW spółek wciąż zyskuje, jednak skala wzrostu skurczyła się do około 0,3 procent. Podobną zwyżką może pochwalić się mWIG40. Niemal dwukrotnie większą skalę przeceny odnotowuje natomiast wskaźnik grupujący _ maluchy _ (sWIG80).

O 14:30 okazało się, żeProdukt Krajowy Brutto Stanów Zjednoczonych w trzecim kwartale 2011 roku wzrósł o równe 2 procent. Oznacza to, że został on zrewidowany w dół. Wstępne, opublikowane w ubiegłym miesiącu, dane mówiły o wzroście na poziomie 2,5 procent. Odczytu na tym poziomie oczekiwali także analitycy.

Liderem wzrostów w gronie blue chipów jest Bogdanka, której akcje drożeją obecnie o niemal 3 procent. Na przeciwnym biegunie znajdują się natomiast walory Asseco Poland. Wycena rynkowa technologicznej spółki jest aktualnie o ponad 2,5 procent niższa niż podczas zamknięcia wczorajszych notowań.

GPW: Trwa walka o poziom 2200 punktów

Artur Nawrocki, godzina 12:35

Pomimo, że specjalna komisja Kongresu ds. redukcji deficytu w USA nie doszła do porozumienia, to agencje ratingowe S&P i Moody's podtrzymały oceny kredytowe dla Stanów Zjednoczonych. Ten czynnik w połączeniu ze zwyczajnym odreagowaniem sprawia, że na giełdach dominują wzrosty. Czekamy na otwarcie za Oceanem.

Indeks blue chipów WIG20 rośnie 1,80 procenta. Lepiej także radzi sobie mWIG40, który zyskuje 0,96 procenta. Pogorszyły się jednak notowania małych spółek z sWIG80, które tracą -0,38 procenta.

Przyzwoite zwyżki utrzymują się w Europie, choć są nieco niższe niż rankiem. CAC40 zyskuje 0,8 procenta, nimiecki DAX rośnie 1,02 proc., a FTSE zwyżkuje 0,4 procenta. Prawie 2 procent zyskuje parkiet w Atenach.

Wśród warszawskich blue chipów na lidera wysunął deweloper GTC, który rośnie 3,6 procenta. Ponad trzyprocentowy wzrost notują jeszcze 3 spółki - KGHM, PBG i Bogdanka. Pod kreską są jedynie trzy walory - Bank Handlowy, Tauron PE i PGNiG.

GPW: Dobry początek. KGHM liderem

Artur Nawrocki, godz. 9.53

Sesja na warszawskiej giełdzie miała dzisiaj dobry start, a giełdy na zachodzie Europy zyskują. Rynki oczekują na aukcje hiszpańskich bonów skarbowych za 2-3 mld euro.

Indeks WIG20 zyskuje 1,33 procenta, małe i średnie przedsiębiorstwa zachowują się jednak słabiej. MWIG40 rośnie 0,57 procenta, natomiast _ maluchy _ z sWIG80 zniżkują 0,05 procenta.

Sprawdź przebieg sesji na warszawskiej giełdzie

Na rynek spłynęły dane o bilansie handlowym w Szwajcarii. Okazał się być bliski oczekiwań i wyniósł 2,15 franków szwajcarskich. Zatem operacja władz monetarnych polegająca na obronie kursu euro okazała się być sukcesem i podratowała handel zagraniczny Helwetów.

W Europie dominują wzrosty. CAC40 zyskuje niemal 1,5 procenta, DAX rośnie 1 procent z kolei brytyjski FTSE zwyżkuje 0,43 procenta. Najsilniejszym indeksem w Europie jest rosyjski RTS, który rośnie o 1,74 procenta.

Wśród blue chipów najlepiej sobie radzi odrabiający straty z ostatnich dwóch dni sesyjnych KGHM (3,3 procenta). W mWIG40 najwięcej zyskują spółki, które wczoraj zostały najbardziej dotknięte przeceną.

GPW: Politycy ponownie trzęsą rynkiem

Łukasz Pałka, 22.11, godz. 22.48

Inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie znaleźli się w bardzo trudnym położeniu. Na kiepskie informacje z Europy nakładają się złe doniesienia z USA.

Na rynkach znów seria spadków. I jak to ostatnio bywa, ich powodem są politycy. Tym razem okazało się, że specjalna komisja w amerykańskim Kongresie nie może dojść do porozumienia w sprawie planowanych oszczędności na kwotę 1,2 biliona dolarów. Wiadomo, że cięcia będą, wciąż tylko nie wiadomo gdzie. A termin ogłoszenia szczegółów upływa w środę.

Nerwy inwestorów było widać podczas poniedziałkowej sesji na Wall Street, gdzie główne indeksy traciły nawet po ponad 2 procent.

Indeksy na Wall Street podczas poniedziałkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W takiej sytuacji trudno oczekiwać, by we wtorek nastroje w Europie miały się wyraźnie poprawić, tym bardziej że strefa euro wciąż dostarcza sporo niepewności, co doskonale widać nie tylko na giełdach, ale również na rynku walutowym czy obligacjach. Inwestorzy raczej uciekają więc od akcji, choć dane z polskiej gospodarki w połączeniu z zapowiedziami reform z expose premiera oddalają Polskę od scenariusza greckiego czy włoskiego.

Premier mocno jednak nabroił jednak inną wypowiedzą z piątkowego wystąpienia. Zapowiedź wprowadzenia podatku od kopalin spowodowała dramatyczny spadek akcji spółki KGHM. Koncern miedziowy w ciągu dwóch dni stracił ponad 20 procent, czyli ponad 7 miliardów złotych ze wartości rynkowej. Inwestorzy panicznie wyprzedają akcje KGHM, bo boją się, że nowy podatek wpłynie na plany inwestycyjne spółki, a także na jej politykę dywidendową.

Notowania KGHM w ostatnim tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Notowania KGHM mają największy wpływ na cały indeks WIG20. Nic więc dziwnego, że wskaźnik ten zaczął szybko spadać, powodując dużą nerwowość również wśród posiadaczy akcji innych spółek.

Niepewność na rynku pogłębiają również plotki o możliwym cięciu ratingu Francji przez agencję Moody's. Wszystko przez kiepską zdaniem analityków kondycję tamtejszego systemu bankowego. Jak można się domyślać, obniżenie wiarygodności kredytowej Francji miałoby bardzo negatywny wpływ na rynki, tym bardziej że to właśnie ten kraj jest jednym z głównych rozgrywających w EFSF.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)