Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Znakomity początek kwartału. Kolejny rekord WIG20

0
Podziel się:

Ubiegły tydzień indeks największych spółek pierwszy raz od czerwca 2008 roku zakończył powyżej 2800 punktów. Dziś potwierdził, że przebicie dość długo powstrzymującego zapędy kupujących poziomu nie było jedynie przypadkiem.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Ubiegły tydzień indeks największych spółek pierwszy raz od czerwca 2008 roku zakończył powyżej 2800 punktów. Dziś potwierdził, że przebicie dość długo powstrzymującego zapędy kupujących poziomu nie było jedynie przypadkiem.

Ostatnią sesję tego tygodnia i pierwszy dzień nowego kwartału WIG20 zakończył na poziomie 2877 punktów. W trakcie dzisiejszej sesji zyskał zatem ponad 2 proc., nieco lepiej wypadł w skali całego tygodnia. Zdecydowanie słabiej poradziły dziś sobie indeksy spółek średnich i małych. mWIG40 i sWIG80 zyskały po niecałe 0,5 procent.

Sesję na warszawskim parkiecie inwestorzy rozpoczęli w bardzo dobrych humorach. Nastroje jeszcze się poprawiły, kiedy handlujący uwzględnili dobre dane z USA. Zarówno zatrudnienie, jak i stopa bezrobocia okazały się lepsze od oczekiwań analityków. Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami wypadł natomiast wskaźnik obrazujący koniunkturę w amerykańskim przemyśle.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t97995.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/inwestycyjne;hity;gpw;na;najblizsze;miesiace,170,0,802474.html) Inwestycyjne hity GPW na najbliższe miesiące
W WIG20 najmocniej w górę ciągnęły spółki paliwowe (sprzyjała im drożejąca ropa naftowa), banki oraz odrabiający mocną wczorajszą przecenę Kernel. PKN Orlen zyskał ponad 6,5 proc., Kernel 6 proc., a Getin i Pekao SA po około 3 procent.

Duży udział w czołówce spółek mających największy wpływ na indeks oznacza, że na polską giełdę musiało napłynąć sporo kapitału zza granicy. Potwierdzają to obroty, które tylko w przypadku 20 największych spółek sięgnęły niemal 1,1 mld złotych (dla porównania wczoraj ledwie przekroczyły 800 mln zł).

Dane z gospodarki nie przekonywały

Kalendarz publikacji makro w tym tygodniu nie był zbyt obszerny, jednak większość wiadomości, wyłączając publikacje piątkowe, w najlepszym wypadku była zgodna z oczekiwaniami analityków.Nieco słabsze od prognoz okazały się natomiast dane o nastrojach amerykańskich konsumentów, raport ADP, czy liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA.

Inwestorów do kupowania akcji nie zniechęciły także spekulacje dotyczące wcześniejszego zakończenia programu skupu obligacji przez Fed oraz coraz częstsze głosy przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego mówiące o podwyżce stóp procentowych.

Hiszpanie właścicielami BZ WBK, Francuzom nie udało się z Eneą

Z rodzimej gospodarki praktycznie nie napłynęły żadne istotne wiadomości. Więcej natomiast działo się w przypadku spółek.

We wtorek po zakończeniu sesji napłynęła wiadomość o udanym wezwaniu na akcje BZ WBK, w ramach którego hiszpański Santander nabył niemal 96 procent jego akcji. Wartość całej transakcji sięgnęła 16 mld złotych.

Powodzeniem nie zakończyły się natomiast rozmowy francuskiego koncernu energetycznego EDF ze Skarbem Państwa dotyczące sprzedaży Enei. Oznacza to, że resort skarbu najprawdopodobniej powróci do rozmów z innymi inwestorami.

Goldman Sachs ocenia banki

W środę jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie wycenił polskie banki. Ceny docelowe obniżył w przypadku Pekao SA, PKO BP i Banku Handlowego, wyceny podniósł natomiast dla Getinu i BRE Banku.

W przypadku banku kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego cenę docelową ustalił na 19,2 złotego. Na tę wiadomość natychmiast zareagowali inwestorzy, a kurs tego samego dnia skoczył w górę o ponad 3,5 procent. Akcje banku roczne maksimum podbijały także w czwartek i piątek.

Pozytywna rekomendacja Goldman Sachsa nieco uspokoiła natomiast akcjonariuszy PKO BP, którzy we wtorek pozbywali się akcji w w wyniku informacji, że resort skarbu i BGK zamierzają we wrześniu sprzedać w sumie ponad 20 proc. jego akcji.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)