Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GPW znalazła się na dnie

0
Podziel się

Tydzień rozpoczął się dla inwestorów fatalnie. Bliskość listopadowych dołków stwarzała duże zagrożenie w postaci możliwego ich przebicia. Rzeczywiście, taki scenariusz miał miejsce dzisiaj przed południem.

GPW znalazła się na dnie
bEiYJBIR

Za sprawą słabej postawy sektora finansowego na giełdach europejskich, nastroje na warszawskim parkiecie od początku sesji były fatalne. Indeksy w Europie poszły w ślad za rynkami azjatyckimi, gdzie inwestorzy obawiali się, że globalne spowolnienie gospodarcze wpłynie znacząco na wyniki spółek.

Indeks WIG20 już przed południem przebił psychologiczny poziom 1550 i zniżkował dalej. Z godziny na godzinę sytuacja stawała się coraz bardziej dramatyczna. Nerwowość na naszym parkiecie spowodowała, że spadek cen akcji większości dużych spółek przekroczył 5%. W poniedziałek najmocniej taniały akcje banków BRE i Getinu. Nie można było jednak mówić o potężnej wyprzedaży, obroty podczas dzisiejszej sesji nie przekroczyły 600 mln złotych.

bEiYJBIT

Po przebiciu istotnych minimów w trakcie sesji, jak również zbliżonych publikacjach makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych dotyczących wydatków i przychodów amerykańskich konsumentów, nasz rynek do końca dnia ocierał się o sesyjne minima. Obraz dzisiejszych notowań w niewielkim stopniu poprawił opublikowany po rozpoczęciu sesji na Wall Street indeks ISM dla przemysłu w USA, który w styczniu nieoczekiwanie wzrósł, co pozwoliło na częściowe ograniczenie skali dzisiejszych zniżek na warszawskim parkiecie.

Ostatecznie poniedziałkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 3,91%. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 straciły 1,24% i 2,36%. Dzień przyniósł to, czego można było się spodziewać analizując przebieg ostatnich sesji na GPW. Poniedziałkowym spadkom towarzyszyły co prawda kosmetyczne obroty, ale po przebiciu dołków z ubiegłego roku można spodziewać się zwiększonej wyprzedaży wynikającej z objętego przez nasz parkiet kierunku, który może zachęcić niezdecydowanych graczy do ucieczki z rynku akcji.

ZOBACZ TAKŻE:

bEiYJBJu
giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
KOMENTARZE
(0)