Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Huśtawka nastrojów na GPW. Zaskakująca końcówka

0
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń na rynkach finansowych.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Zachowanie inwestorów w końcówce handlu uratowało ostateczny obraz sytuacji na GPW. Mowa jednak przede wszystkim o największych spółkach. Te z zachodniej Europy radziły sobie dzisiaj znacznie gorzej, szczególnie banki. Za sprawą problemów portugalskiego Banco Espirito Santo powróciły obawy o kondycję całego sektora.

Chociaż w trakcie sesji spadki na WIG20 przekraczały procent, to w ciągu ostatnich 90 minut kurs indeksu blue chipów odrobił ponad 20 punktów i ma wartość 2341 punktów. To zaledwie 0,09 procent mniej niż odniesienie. Duże obroty jakie towarzyszyły temu ruchowi w górę dobrze wróżą na przyszłość.

Ponad 2 procentowym zyskiem mogą cieszyć się akcjonariusze Synthosu i Pekao. Oprócz nich, wśród spółek z WIG20, na zielono świecą kursy tylko pięciu. Liczniejszej grupie spadkowiczów przewodziły walory Alior Banku i LPP. W obu przypadkach mieliśmy do czynienia z ponad 2,5-procentowym spadkiem wartości akcji.

Zmiany wartości najważniejszych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większa aktywność popytu dotyczyła jednak tylko największych spółek. Średniaki zgrupowane w mWIG40 i WIG50 zakończyły dzień na minimach, blisko 1,5 procent poniżej wczorajszego zamknięcia.

Dużo gorzej niż na GPW wyglądała cała sesja na pozostałych parkietach Europy. Spadki sięgające w przypadku niemieckiego DAX-a 2 procent nie były obserwowane przez ostatnie 3 miesiące.

To i tak niewiele jeśli spojrzeć na Portugalię. Tamtejszy indeks blue chipów został przeceniony o ponad 4 procent. Wszystko przez zamieszanie wokół portugalskiego Banco Espirito Santo. Obawy o pogorszenie kondycji całego sektora bankowego widać było po notowaniach także takich instytucji finansowych jak Unicredit, Commerzbank czy Societe Generale.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Względny spokój panował na giełdzie w Londynie i to właśnie decyzja angielskiego banku centralnego, oprócz cotygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, była ciekawszym wydarzeniem dnia. Poza tym kalendarz makroekonomiczny był w zasadzie pusty.

#

Tak silnej przeceny na giełdach nie było od kilku miesięcy

Damian Słomski, godz. 15:30

Bez wyjątków rynki akcji są zdominowane przez sprzedających. Od ponad procentowej przeceny przed chwilą wystartowały główne indeksy z Wall Street. Blisko dwa razy więcej traci m.in. niemiecki DAX. Inwestorzy przenoszą kapitał z ryzykownych akcji na bezpieczne obligacje.

Bliskość psychologicznej bariery 2300 punktów powstrzymuje sprzedających przed większą podażą akcji. Tym samym strata WIG20 względem wczorajszego zamknięcia to około procent. Prawie dwa razy silniejsza przecena dotyka czołowe parkiety zachodniej Europy. W obliczu dużej nerwowości jaka zagościła na rynkach wolą realizować zyski.

W końcu u naszych zachodnich sąsiadów dopiero co obserwowaliśmy historyczne rekordy. Dzisiaj strata DAX-a sięga 1,8 procent. Większe dzienne obsunięcie kursu niemiecki indeks zanotował po raz ostatni ponad 3 miesiące temu.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W tej sytuacji wyraźnie widać, że coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się bezpieczne aktywa takie jak choćby obligacje. Rentowności niemieckich 10-latek spadła poniżej 1,2 procent. To najniższy wynik od ponad roku.

Od zdecydowanej wyprzedaży akcji wystartował też handel za Oceanem. Główne indeksy zniżkują ponad procent. Wobec ogólnego bardzo negatywnego sentymentu do inwestycji w akcje niewielki wpływ na decyzje inwestorów mają najnowsze dane z tamtejszego rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła do 304 tysięcy z 315 poprzednio. Analitycy oczekiwali powtórzenia tego wyniku.

#

Mocna przecena w Europie. WIG20 zachowuje relatywną siłę

Przemysław Ławrowski, godz. 13:21

Warszawska giełda mimo ponad 0,5-procentowej przeceny wypada dość dobrze. Indeksy parkietów z zachodniej Europy tracą o wiele więcej. Tylko brytyjski rynek radzi sobie dość dobrze, co jest efektem informacji pochodzących z Banku Anglii.

Tuż po godzinie 10-tej, notowania europejskich indeksów zaczęły gwałtownie obniżać lot. Indeks WIG20 traci aktualnie około 0,5 procent. Jego wartość to 2331 punktów. Najbardziej spada PGNiG po wczorajszych informacjach dotyczących sporu zbiorowego ze związkami zawodowymi. Z kolei liderem wzrostów jest lubelska Bogdanka.

Mimo przeceny, polski rynek pozostaje relatywnie mocny, do czego przyczyniły się ostatnie spadki. Więcej, bo około 1,5 procent traci giełda niemiecka i francuska. Indeksy giełd w Mediolanie oraz Madrycie spadają o ponad 2 procent.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród najnowszych danych należy wymienić decyzję Banku Anglii dotyczącą stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami pozostały one bez zmian. Reakcję na te informacje widać na notowaniach FTSE100, który traci około procent, czyli nieco mniej niż DAX i CAC.

Padł termin zakończenia QE3. Co na to inwestorzy z GPW?

Przemysław Ławrowski, godz. 9:42

Poranny handel pokazuje stosunkowo niewielką zmienność. Na niewielkim plusie znajduje się WIG20. Inwestorzy bez większego entuzjazmu przyjęli wczorajsze informacje z amerykańskiego banku centralnego.

Indeks WIG20 rozpoczął sesję na niewielkim plusie. Trudno powiedzieć, czy rynek zabrał się za odrabianie ostatnich strat. Poprzednie dni pokazały, że start sesji na zielono szybko przeradzał się w spadki. Najlepszą dużą spółką jest jak dotąd mBank i Asseco Poland.

Notowania WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na giełdach w zachodniej Europie widać niewielkie spadki. Na minusie jest DAX, CAC, FTSE100, FTSE-MIB oraz IBEX. Reakcja jest przeciwna do tego, co widzieliśmy wczoraj w Stanach Zjednoczonych, jednakże sytuacja ta może się szybko odwrócić. Nieco więcej traci francuska giełda po słabych danych dotyczących produkcji przemysłowej.

Według protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, program luzowania ilościowego zostanie wycofany prawdopodobnie w październiku. Nie było natomiast większej wzmianki na temat podnoszenia stóp procentowych. Można się zatem spodziewać, że na razie większej przeceny na Wall Street nie będzie.

Słabsze od oczekiwań były dane z chińskiej gospodarki. Nadwyżka handlowa wyniosła 31,6 mld dolarów wobec prognozowanych 34,99 mld dolarów. Jeszcze przed południem pojawią się dinformacje dotyczące bilansu handlu zagranicznego z Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że deficyt wyniesie 8,75 mld funtów.

GPW: Amerykańskie dane mogą pomóc europejskim parkietom

Przemysław Ławrowski, 9. lipca, godz. 22:38

Informacje jakie napłynęły z ostatniego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego nie były zaskakujące. Nowością było podanie prawdopodobnego momentu ostatecznego zakończenia programu QE3. Taka przewidywalność może pomóc rynkom podczas najbliższego dnia, a w szczególności warszawskiej giełdzie, która zakończyła ostatnią sesję na poziomie niewidzianym od czterech miesięcy.

Indeksy na GPW nie mogą środowej sesji zaliczyć do udanej. Upraszczając całą sprawę można powiedzieć, że miała ona podobny przebieg do tego, co widzieliśmy we wtorek. Indeks WIG20 rozpoczął handel nieznacznie powyżej poziomu poprzedniego zamknięcia. Słabość jednak szybko się objawiała, gdyż jeszcze przed godziną 10-tą wpadł on pod kreskę. Podobnie jak we wtorek, największe załamanie miało miejsce w drugiej części sesji. Ostatecznie wskaźnik blue chipów stracił 0,74 procent i ma wartość 2343 punktów. Ostatni raz sesja zakończyła się na podobnie niskim poziomie 14 marca.

Jeżeli dalsze spadki będą miały miejsce, indeks może dojść do mocnego poziomu wsparcia w okolicy wartości 2300 punktów. O tę barierę wskaźnik otarł się zarówno w marcu, kiedy to swoje minimum sesyjne osiągnął na poziomie 2299 punktów oraz pod koniec stycznia. Na wykresie przedstawione są jedynie wartości zamknięcia z poszczególnych sesji.

Notowania WIG20 od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W czwartkowy poranek, inwestorzy z Europy tradycyjnie będą spoglądać w stronę wiadomości z Wall Street, które pojawiły się po zamknięciu parkietów na starym kontynencie. Tym razem nie ma wyników kwartalnych spółek, gdyż te pojawią się dopiero w piątek, jednakże było nie mniej interesująco.

Na godzinę 20-tą była zaplanowana publikacja raportu z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Dowiedzieliśmy się z niego, że wśród członków gremium podejmującego decyzję panuje zgoda co do tego, że program QE3 musi być nadal ograniczany. Miałby on całkowicie zniknąć jeszcze jesienią tego roku. W czerwcu został on zmniejszony o 10 mld dolarów do 35 mld dolarów i przy takim tempie obniżek zakończy się jeszcze w październiku. Uczestnicy jednak wspominają w tym miejscu o jednej kwestii - gospodarka musi się odpowiednio rozwijać. Co do stóp procentowych, to żadnej konkretnej wzmianki dotyczącej ich podwyżki nie było.

Sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Najwięcej zyskał Nasdaq (0,75 procent). S&P500 i Dow Jones poszły w górę o niespełna 0,5 procent. Taki stan rzeczy powinien zachęcić do kupowania akcji przez inwestorów z Europy.

Inflacja, stopy procentowe oraz handel zagraniczny

Wśród publikacji gospodarczych warto zwrócić uwagę na dane z Chin. W nocy pokazane zostaną dane dotyczące bilansu zagranicznego oraz zmiana wartości eksportu i importu. Informacje te będą również ważne z perspektywy graczy z rynku surowcowego. Według prognoz czerwcowe odczyty mają być lepsze niż miesiąc wcześniej. Eksport ma wzrosnąć o 10,6 procent w ujęciu rocznym, a import o 5,8 procent.

Jeszcze przed startem handlu na starym kontynencie, Francuzi podadzą informację na temat wzrostu cen. Według prognoz, w czerwcu inflacja mierzona nomenklaturą wspólnotową (HICP), wyniosła 0,8 procent rok do roku, czyli tyle samo ile w maju.

Z kolei popołudniu decyzję co do stóp procentowych opublikuje Bank Anglii. Tutaj zaskoczenia nie będzie. Pozostaną one prawdopodobnie bez zmian. Inwestorzy bardziej oczekują komentarza, który przy okazji publikacji decyzji padnie. Tradycyjnie jak co czwartek, popołudniu pojawią się również dane z amerykańskiego rynku pracy, dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)