Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Indeks WIG 20 wzrósł dzięki BRE

0
Podziel się:

Po dobrych wynikach BRE i danych z USA, krajowe indeksy zakończyły sesję na plusach.

Na rynku akcji poprawiły się nastroje i wzrosły nie tylko indeksy, ale również obroty. Czy trend wzrostowy utrzyma się na dłużej?

Największym hitem dzisiejszej sesji okazał się BRE Bank, który pociągnął do góry resztę banków z indeksu WIG 20. Jako, że sektor ten ma wpływ na indeks, aż w 40 proc., więc wystarczyło tylko dodać spółki surowcowe i zakończyliśmy całą sesję na plusie.

Po wczorajszym komunikacie do góry szybował kurs akcji Mostostalu Zabrze. Pod koniec sesji walory tej spółki zyskały ponad 10 proc. Swissmed zyskał 16 proc.

Inwestorzy decyzję Rady Polityki Pieniężnej przyjęli ze zrozumieniem, gdyż spodziewali się, że rada pozostawi stopy bez zmian. Również wątpliwe jest, aby Fed również dokonał jakiegoś większego ruchu. RPP co prawda zasygnalizowała w komunikacie możliwość podniesienia stóp procentowych w celu ustabilizowania inflacji na poziomie celu inflacyjnego, ale specjaliści nie sądzą, aby doszło do tego już na najbliższym posiedzeniu.

Pozytywnie również na decyzje inwestorów wpłynęły dane dotyczące PKB w USA. W IV kwartale 2006 r. wzrost gospodarczy wyniósł tam 3,5 proc. Jest to ,więcej niż przewidywali analitycy. Jednak już styczniowy indeks aktywności biznesu na Środkowym Zachodzie USA nie był tak pozytywny. Indeks Chicago PMI miał w styczniu wzrosnąć z 51,6 pkt. do 52,0 pkt., a o podano, że wyniósł 48,8 pkt.

Znacznie więcej o kierunku w jakim jutro rynki akcji pójdą po wieczornej decyzji Fed-u. Wszyscy spodziewają się pozostawienia stóp procentowych bez zmian, ale znacznie najważniejsze będą wypowiedzi członków rady.

Ostatecznie indeks WIG 20 zakończył sesję na poziomie 3483 pkt, co oznacza wzrost o 1,72 proc. Obroty na całym rynku wyniosły 1,8 mld zł.

Po godzinie 17. GPW poinformowała, że od 5 lutego ma nastąpić denominacja wartości wszystkich subindeksów sektorowych. Dotychczasowe 10 punktów indeksowych, po zmianach, będzie równać się 1 punktowi.

Według giełdy operacja zmiany będzie dotyczyła wszystkich subindeksów sektorowych: WIG-banki, WIG-budownictwo, WIG-informatyka, WIG-media, WIG-paliwa, WIG-spożywczy oraz WIG-telekomunikacja.

Zmiana prezentacji wartości poszczególnych subindeksów sektorowych ma na celu zwiększenie ich czytelności oraz uproszczenie analiz prowadzonych przez inwestorów giełdowych. Obecnie wartości subindeksów kształtują się w przedziale od 14 tys. punktów w przypadku WIG-telekomunikacja do 93 tys. punktów dla WIG-budownictwo. Oznacza to, że po zmianach wartości tych subindeksów będą wynosić od 1,4 tys. punktów do 9 tys. punktów.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)