Notowania

dziś w money
04.05.2009 17:05

Indeksom nic nie przeszkodziło. WIG20 wzrósł o 4,2 procent

O słuszności dzisiejszego kierunku ruchu na GPW niech świadczy zachowanie się niemieckiego DAX-a, który w końcówce nadrabiał straty wobec naszego parkietu.

Podziel się
Dodaj komentarz

O słuszności dzisiejszego kierunku ruchu na GPW niech świadczy zachowanie się niemieckiego DAX-a, który w końcówce nadrabiał straty wobec naszego parkietu.

To była bardzo optymistyczna sesja, WIG20 wzrósł o 4,23 proc. i jest już tylko o krok od poziomu 1900 punktów. Liczba ta jest o tyle istotna, że od listopada zeszłego roku dwukrotnie stopowała już zapędy byków do dalszych zakupów.

Inwestorom nie przeszkodziła najnowsza prognoza Komisji Europejskiej zapowiadająca spadek PKB w tym roku o 1,4 procent. Indeksy zupełnie zignorowały tę wiadomość, a złoty - tylko nieznacznie się osłabił.

Cały czas kupujący wyczuleni są na pozytywne informacje. Taką otrzymaliśmy z USA, gdzie wzrósł wskaźnik monitorujący liczbę podpisanych umów na kupno domu w marcu (o 3,2 proc.). Oczekiwano jego niewielkiego spadku. To dało z kolei pretekst do wzrostów za oceanem, o godz. 17 S&P500 zyskiwał ponad 2 procent.

Motorem wzrostów indeksu blue-chipów były dziś walory KGHM, które wzrosły o 6,15 procent. Wraz z akcjami PKN Orlen, PKO BP oraz Pekao wyśrubowały one tak dobry wynik dzisiejszej sesji.

W tyle nie pozostają obroty, które na koniec notowań podsumowano na niecałe 1,5 mld złotych. To już nie pierwsza wzrostowa sesja z dużymi obrotami, oraz w miarę spokojnym przebiegiem.

Można zaryzykować stwierdzenie, że kupującymi są duzi gracze instytucjonalni (TFI oraz OFE), którzy chcą skorzystać na trwających ponad 2,5 miesiąca wzrostach.

W kontekście poziomu 1900 pkt. ciekawie zapowiada się jutrzejsza sesja. Na razie wszystkie argumenty są po stronie byków. Argumenty oczywiście bardziej psychologiczne, niż twarde - ekonomiczne.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Przebieg dzisiejszes sesji w komentarzach Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/fala;optymizmu;na;gpw;pomimo;prognoz;ke,110,0,448622.html )
Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze, kryzys, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz